Auto. E-pööre liiklusregistris

09. mai 2014, 00:00

Maanteeameti haldusalasse kuuluv liiklus­register on sel aastal ette võtnud tõelise e-pöörde: juba saab veebi kaudu vahetada omanikku, kontrollida sõidukite tausta, kustutada sõiduk ajutiselt registrist, tellida koju registreerimistunnistus jne. Võimalused laienevad tänavu veelgi.

Maanteeameti peadirektori asetäitja liiklusohutuse ja ühistranspordi alal Lauri Lugna selgitas, et e-pöörde arendustööd järjestati vastavalt sellele, kui palju milliseid toiminguid inimesed liiklusregistris teevad. Konkurentsitult oli mullu arvuliselt esikohal sõiduki omanikuvahetus, mida vormistati 129 000 korral, mistõttu alustatigi just sellest.

Omanikuvahetus viiendiku võrra soodsam. Omanikuvahetus veebis on viiendiku võrra soodsam, mugavam ja ka turvalisem. Kui registribüroos maksab omanikuvahetus 61 eurot, siis seda veebi kaudu tehes 48 eurot. Lisaks 13 euro säästmisele ei pea kohale minema liiklusregistrisse, mis aitab säästa ligi poolteist tundi aega. Veebis omanikuvahetuse vormistamine välistab ka võimaluse, et ostu-müügilepinguga auto ostnud inimene jätab auto enda nimele registreerimata ning tekitab hiljem endisele omanikule liiklus- või parkimistrahve. Kogu ostu-müügi protseduuri saab korda ajada kohapeal sülearvutis ehk teisisõnu lüüa käed, maksta raha ning vormistada omanikuvahetus veerand tunniga.

Kui sülearvutit kohapeal võtta pole, võib auto ostmisel ja müümisel kasutada jätkuvalt ka paberil ostu-müügilepingut, kus on kirjas summa, mis hinnaga auto müüdi jms. See on garantiiks, et ­auto ja raha saaksid juriidiliselt korrektselt vahetatud. Lepingu vormistamise võimalus on toodud ka e-teeninduse keskkonda.

Kui kokkulepe on sõlmitud, tuleks müüjal veenduda, et ostjal on kehtiva sertifikaadiga ID-kaart (või mobiil-ID) ja ta teab nende paroole. Kui see on nii, siseneb müüja e-keskkonda ning alustab müügi vormistamist. Valib sõiduki, mida soovib müüa ja annab seejärel ostjale õiguse nendele andmetele ligi pääseda (isikukoodi alusel). Siis siseneb e-keskkonda ostja, kes täidab ära lüngad, mis puudutavad uue omaniku ja kasutajate andmeid, ning tasub riigilõivu (tavaliselt teeb seda ostja, kuid valida saab ka vastupidise variandi).

Seejärel kinnitavad nii müüja kui ka ostja omanikuvahetuse digitaalsete allkirjaga. Müüja pärast seda, kui on raha kätte saanud, ja ostja, kui ­auto on käes. Registreerimistunnistuse saab ostja tellida omale koju postiga. Kui peaks juhtuma nii, et see mingil põhjusel kohale ei jõua, saab ühe korra tellida ka uue tunnistuse. “Seni ei ole igatahes ükski tunnistus kaduma läinud,” kinnitas Lugna.

Andmete muutmine on turvaline. Sel aastal lisandub e-keskkonda ka võimalus muuta auto kasutajate andmeid, taotleda juhtimisõigust, vahetada juhiluba aegumise korral ning tellida duplikaat-numbrimärki.

Lugna rõhutas, et e-keskkonnas toimingute tegemiseks on väga oluline teada oma ID-kaardi paroole. Autentimine uues keskkonnas saab õige pea võimalikuks ka pangakoode kasutades, kuid ostu-müügilepingu allkirjastamiseks on vaja ikkagi digiallkirja ehk siis ID-kaardi või mobiil-IDga allkirjastamist.

Kui ostu-müügi vormistamine eeldab ikkagi liiklusregistri büroo külastamist, saab endale e-keskkonnas aja broneerida, et ei peaks asjatult järjekorras seisma.

Sõiduki taust saab selgemaks. Teine oluline e-keskkonna uuendus on võimalus kontrollida auto ostmisel selle tausta. Selleks on vaja teada nii auto registreerimisnumbrit kui ka VIN-koodi. See omakorda aitab eos ära hoida võimaluse, et keegi üritab VIN-koodi võltsida.

Samuti tasub olla ettevaatlik, kui müüja üritab emba-kumba neist varjata. Nende numbrite sisestamisel näeb nüüd graafiliselt kujutatud auto läbisõidu ajalugu, mis võimaldab hõlpsasti tuvastada “anomaaliaid”, mis võivad tekkida, kui auto läbisõidumeerikut keritakse.

Tõsi, seda vaid juhtudel, kui näitu on muudetud pärast auto esmast registreerimist Eestis. Ajalugu ulatub aastasse 2005, mil ülevaatuspunktid hakkasid sisestama läbisõite ühtsesse andmebaasi. Samuti saab näha, mitu korda on auto omanik vahetunud, kas auto on osalenud liikluskindlustuskahjudega avariides jms.

Uus e-keskkond on muutnud mugavamaks ka sõiduki ajutise registrist kustutamise.

 

Kommentaar

  • Kokkuhoid igas mõttes

Märt Jakobson, liiklusregistri e-keskkonna kasutaja
Ostsin endale äsja mootorratta, mille omanikuvahetuse vormistasime sealsamas müüja garaažis sülearvutiga. Aega võttis kogu protseduur umbes veerand tundi. Tegime seda mõlemad esimest korda, mistõttu järgmisel korral läheks ilmselt veelgi kiiremini. Müüja kasutas mobiil-IDd, mina ID-kaarti ja kõik sujus tõrgeteta.
Igatahes on see väga mugav võimalus, sest kõik sai korda aetud kohapeal: mina sain ratta, müüja raha ja me ei pidanud vajalikuks ka eraldi ostu-müügilepingu sõlmimist, kuna omanikuvahetus sai kohapeal ära vormistatud.
Ja muidugi polnud vähetähtis ka soodsam vormistamistasu ning kokku hoitud aeg ning kütus, mis kulunuks eraldi liiklusregistrisse sõitmiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2014, 18:38
Otsi:

Ava täpsem otsing