Keskkonnatasud peavad põhinema tegelikel kuludel

09. mai 2014, 00:00

Keskkonnatasude määramisel lähtutakse meil eeldusest, et keskkonnakulud ületavad igal juhul majandusse antud panuse. See eeldus on aga eksitav. Väliskulude määramiseks on vaja teaduslikult põhjendatud arvutusi, et keskkonnatasud põhineksid tegelikel kuludel ja keskkonnamõjudel.

Nii puudub selgus suurima keskkonnatasude maksja, põlevkivitööstuse, tegelike välismõjude ja väliskulu osas. Teadlaste ja ettevõtjate arvates peab riik tööstuse keskkonnamõjude hindamiseks kõigepealt adekvaatse metoodika välja töötama. Kuni seda pole, täidavad keskkonnatasud fiskaalset eesmärki ja juttu liigsuurtest väliskuludest ei saa tõsiselt võtta.

Üle võtta ei saa. Tartu Ülikooli teadlased analüüsid hiljuti, kas Eestis saab kasutada mujal arendatud keskkonnamõjude ja inimese tervisega seotud väliskulude hindamise metoodikaid. Selgus, et nende üks ühele ülevõtmine ei ole võimalik, seda tehes saaksime vägagi eksitavad tulemused. Oluline on arvestada iga metoodika puhul doosi ja mõju vahekorda, ainete erinevust, geograafilisi ja klimaatilisi erisusi jm.

Kogu mudelis kasutatav andmete jada peab olema spetsiaalselt kalibreeritud, ainult siis saab see anda väliskulu arvutamisel adekvaatse tulemuse. Seega ei maksa väliskulude arvutamisel lähtuda umbkaudsetest kalkulatsioonidest, vaid vaja on võtta kasutusele kohalikud, Eestis väljatöötatud mudelid. Samuti on väga oluline, et keskkonnaseisundi paranemisel viidaks mudeli algoritmidesse sisse uuenenud andmed.

Tegelik kulu väiksem. Tallinna Ülikooli teadlased on aga koostanud ekspertanalüüsi kolmele tööle, mis on olnud aluseks väliskulude arvutamisel. Analüüsi järgi esines töödes mitmeid vigu, mistõttu ei ole nende alusel tehtavad arvutused tõesed. Näiteks on tõlgendatud nn piirkulu hoopis keskmise kuluna ning arvestatud vaid üksikuid mõjureid, jättes arvestamata hulga teisi, samuti olulist rolli mängivaid mõjureid. Samuti pole selgeks tehtud, millist infot on optimaalse maksu leidmiseks üldse vaja. Nii jõuti analüüsis järeldusele, et tegelik väliskulu võib arvestatud summast olla isegi kuni poole võrra väiksem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. May 2014, 20:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing