Põletavad paljastused puhastavad Eesti sporti

09. mai 2014, 00:00

Eesti sport on ajalooliselt tabuderikas. Dopingut, kihlveo- ja maksupettusi tuli veel hiljuti ette pigem vaid välismaal või lihtsalt kellegi teisega. Enamgi, kaitserefleksina on eitus nii tugev, et sangari toetuseks moodustatakse koguni usuühendusi. Õnneks osa tabudest on samm-sammult mõranenud.

Sel nädalal šokeeris jalgpalliringkondi uudis, et pettustesse on segatud andekas noormängija Aleksei Jahhimovitš, kes väidetavalt oli nõus kokkuleppemängus osalema 4000 euro eest, kirjutas Eesti Ekspress. Tegu on osaga mahukast uurimisest, mis jõudis kohtusse detsembris. Riigiprokuratuur saatis toona kahtlustatuna organiseeritud kelmuses kohtu ette 11 meest, kellest kaheksa on Narva Transi endised jalgpallurid. Pettureid tabataksegi juba järjepidevalt, ehkki kihlveopettusi, nagu ka näiteks kartellileppeid või altkäemaksu kuritegusid, on väga raske avastada.

Avatud dopingujutt. Ka dopingu tarvitamisest Eesti spordis räägime juba avatult ja kindlas kõneviisis. Isegi vaatamata sellele, et alati ei ole spordis tagatud võimude lahusus. Näiteks veel aprilli alguses juhtis üheaegselt nii meie sporti ehk olümpiakomiteed kui ka spordi järelevalvet ehk antidopingu nõukogu sama mees – Neinar Seli. Pikk tee on veel minna, et sõnumitoojaid, nagu Tartu nn dopinguarsti Vitali Bernatskit, või põhimõttekindlaid ausa spordi eest võitlejad, nagu antidopingu nõukogu liige Kristjan Port, avalikult risti ei löödaks.

Silmatorkavalt ainukese kuriteoliigina näivad asjaosalistele aga endiselt ühildamatud sport ja maksud. Uurisin maksuametist, kas Eestis on mõnda sportlast, treenerit, mänedžeri või muud spordijuhti kunagi süüdi mõistetud maksukuriteos. Vastus oli eitav. Ometi on kahtlased rahastamisskeemid avalik saladus, kõnekaimaks näiteks ehk korvpalliklubis Kalev/Cramo mänginud lätlase Armands Škele juhtum. “Pealtnägija” paljastas mullu sügisel, et Škele ei olnud vähemalt poolteist aastat ametlikult oma klubilt saanud ühtegi senti – ei palka ega stipendiumit.

Pretsedent piiri taga. Nii on üha tõenäolisem, et Eesti esimene sportlase maksukuritegu avastatakse välismaal. See on isegi loogiline, sest välismaale siirdutakse teenima suurt raha, mis võib ahvatleda ka suuremaks pettuseks. Nimelt on lähiajal lahendust leidmas nn Raio Piiroja juhtum. Eesti koondise legendaarset kaitsjat ja kaptenit süüdistatakse Norra klubis Fredrikstadis mängimise ajal maksudest kõrvalehoidmises.

Spordi enesepuhastus on vaevarikas ja valus, sest lõhub aastatega üles ehitatud (p)ettekujutusi. Puhastustuli on aga hädavajalik, et liikuda ­ausa konkurentsi suunas, kus pole kohta isiklikule “edule”, mis saavutatakse pettusega teiste arvel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. May 2014, 20:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing