Puhkepäev. Elamustepakett mõisatest!

09. mai 2014, 00:00

Mai on see kuu, kui orkestrid ja kontserdimajad panevad hooajale punkti. Kõlavad hooaja lõppkontserdid, et suveks välilavadele üle kolida. Sama kehtib teatrite kohta. Pimedad teatrisaalid vahetatakse välja vabaõhulavade, hoovide ja mõisaruumide vastu. Just viimastesse tasuks lähikuudel uudistama minna.

Nii palju suuri ja uhkeid losse nagu Prantsusmaal meil Eestis pole, küll aga nende natukene tagasihoidlikumad versioonid – mõisad. Ligi sadakond aastat tagasi, mõisate hiilgeajal oli neid üle 1200, lisaks veel kiriku- ja karjamõisad. Tänaseks kõik küll enam alles pole ning ka nendest, mis on, ei ole paljud külastamiseks avatud või heas korras, ent mitmed, mis korda tehtud ja külalisi vastu võtavad, pakuvad nautimiseks tõelist elamustepaketti.

Kogeda saab assortiid erinevatest elamustest – nautida saab arhitektuuri, kaunist sisekujundust, mõnusaid kultuurisündmuseid, olgu nendeks siis kontserdid, teatrietendused või näitused, häid sööke ja mõningal pool ka degustatsioone, spaamõnusid, meeldivat teenindust, kursuseid-koolitusi, looduses liikumist ja palju muud.

Elamusi kõigile meeltele. Kõigist Eesti mõisatest, kus ise käinud olen, on seni pakkunud meeldejäävaima elamuse Pädaste – seda oma lihtsate naudingute ja tähelepaneliku teenindusega. Hommik algas seal eelmisel kevadel joogaga, hommikusöök mõnusate erinevate ampsudega roheluses istudes. Oli toredaid hetki mõisapargis ja mere ääres, positiivseid üllatusi vahtraõite, karulaugukaunistuste ja oblikatarretise näol õhtusöögilauas ning tõelist aja maha võtmise tunnet spaamõnusid nautides. Sel aastal on võimaluste hulka lisandunud veel puude otsas turnimine ja korjeretkel käimine. Asjad, mida tahaks ka proovida, esimest juba puhtalt lõbu pärast.

Põnevat pakub lähiajal ka Vihula mõis. Lisaks degustatsioonidele, muuseumiöö tähistamisele ja kontsertidele on võimalus näiteks looduses ekskursioonidel käia, paadiga sõita või muidu sportlikult aega veeta. Kõue mõisa on uuesti elule äratanud restoran Kaheksa Jalga ja Hüüru mõisa seal mitmendat hooaega mängitav lavastus “Head ööd, ema”. Need on aga üksikud näited. Rohkem infot Eesti rikkaliku mõisakultuuri kohta leiab aadressilt www.mois.ee.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2014, 16:30
Otsi:

Ava täpsem otsing