Puhkepäev. Pudel veini armujoogi asemel

09. mai 2014, 00:00

Rahvusooperis Estonia esietenduv ooper “Armu­jook” on kevadiselt kerglane vaatemäng, mis on täis vallatut romantikat ning imeilusat muusikalist materjali.

Gaetano Donizetti tuntud ooperi peategelasteks on noormees Nemorino, kes on armunud rikkasse ja kapriissesse Adinasse. Naine ei tee algul Nemorino tunnetest väljagi, kuid muudab peagi oma meelsust, kui näeb Nemorino pingutusi.

Noormees paneb nimelt Adina võlumiseks käiku kõik oma säästud, et osta pudel armujooki, mis tegelikult on vaid tavaline punane vein. Samuti astub ta seejärel sõjaväkke, et teenida raha veel teisegi pudeli ostmiseks. Adina on noormehe pingutustest liigutatud ning ostab ta sõjaväekohustusest vabaks. Kuigi jook osutub tavaliseks veiniks, on see oma ülesande armujoogina siiski täitnud.

Enam kui sajand vana armastuselabürint. Ooper “Armujook” on tänapäeval üks enim esitatud Donizetti oopereid (esiettekanne toimus 1832. aastal) “Lucia di Lammermoori” ja “Don Pasquale” kõrval. “Armujoogi” teeb võluvaks selles sisalduv liigutav armulugu, mis põimub koomiliste situatsioonide ning muretu huumoriga.

“Loodan, et kohtudes Nemorino, Adina, Belcore, Dulcamara ja Giannettaga, juhivad nad teid läbi armastuselabürindi ning te lasete end Donizetti meistriteoses peituval armastuse ja rõõmu sõnumil võrgutada,” avaldab lootust Georg Malvius, kes “Armujoogi” Estonia lavale toob.

Malvius on Eestis saanud viimase paarikümne aastaga tuntud lavastajaks. Sellest ajast alates, mil ta aastaid tagasi Eri Klasi kutsel Rahvusooperisse Estonia lavastama tuli, on ta Eestis lavale toonud üle kahekümne teose, mille hulgas on nii draamasid, oopereid kui ka muusikale. Näiteks “Viiuldaja katusel” (1989), “Inglid Ameerikas” (1996), “Hüljatud” (2001), “Miss Saigon” (2002), “Kabaree” (2003), “Jesus Christ Superstar” (2004), “Evita” (2009), “Grease” (2013) jt.

Taas Estonia laval tagasi. Malviuse viimasest koostööst Rahvusooperiga Estonia, kus ta lavastas aastal 1994 “Sevilla habemeajaja”, on möödunud kakskümmend aastat. “Siin tagasi olles tundub mulle, et elu on taas teinud ühe ringi,” nentis lavastaja.

“Armujoogi” lavastamine on olnud Malviuse sõnul selge rõõm, samuti on lavastamisel suure rõõmu allikaiks olnud Donizetti muusika ja hästi kirjutatud libreto. “Lõppenud on rõõmurohke ja meeleolukas prooviperiood ning kogu trupp on andnud endast viimase, kaevudes sügavale selle suurepärase koomilise ooperi varasalve,” märkis Malvius.

 

Ooper

 • “Armujook”

Gaetano Donizetti ooper kahes vaatuses
Lavastaja: Georg Malvius (Rootsi)
Koreograaf: Adrienne Åbjörn (Rootsi)
Osades: Cataldo Caputo (Itaalia), Oliver Kuusik, Andres Köster, Kadri Kipper, Aare Saal, Rauno Elp jpt
Esiettekanne: 15.05 kl 19 Rahvusooper Estonia
Piletid: 9–44 eurot
www.opera.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  08. May 2014, 16:36
  Otsi:

  Ava täpsem otsing