Puhkepäev. Särav punkt

09. mai 2014, 00:00

Tallinna Kammerorkester lõpetab lähinädalatel mitme kontserdiga tänavuse muusika­hooaja.

Alles nädala algul sai kuulda Tallinna Kammerorkestrit (TKO) Richard Straussi 150. sünniaastapäeva tähistavatel kontsertidel Olari Eltsi juhatusel. Ees on aga vastutusrikkad esinemised Tallinna Filharmoonia hooaja lõppkontserdil oma peadirigendi Risto Joosti juhatusel ning Eesti Kontserdi hooaja lõppkontsertidel praegu Berliinis tegutseva eesti dirigendi Kristiina Poska juhatusel.

Piirideta muusika. Tallinna Filharmoonia lõpetab hooaja Tallinna Kammerorkestri kontserdiga, mis näitab just TKO kui keelpilliorkestri identiteeti. Kavas on kaks 20. sajandi olulisimat teost etappiloovatelt heliloojatelt Alfred Schnittkelt ja  Arnold Schönbergilt.

Alfred Schnittke kuulus koos Sofia Gubaidulina ja Arvo Pärdiga 1960ndatel pead tõstnud noorte mässumeelsete heliloojate seltskonda, kus keelduti kummardamast Nõukogude kultuuripoliitika ametlike ettekirjutuste ees.

“Kui Alfred Schnittket tuntakse muusikalise postmodernismi sünonüümina, siis tema  Concerto grosso nr 1 (1977) on kahtlemata tema tuntuim teos, mida mängitakse sageli kõikjal üle maailma. Teos on keerukas sulam vanast ja uuest, kõrgest ja madalast. Selles on ühendatud ka kõige tõsisemad ja koomilisemad Schnittke stiilijooned,” on kirjutanud muusikateadlane Maria Mölder.

Uue Viini koolkonna juhtfiguur  Arnold Schönberg  on eelkõige tuntud ekspressionismi ja atonaalse muusika rajajana ning seeriatehnika väljamõtlejana.  Tema loomingust on kavas säravamaid meistriteoseid – helilooja enda seade keelpilli­sekstetist “Verklärte Nacht” (“Kirgastunud öö”,1899) keelpilliorkestrile.

Schönberg sai teoseks inspiratsiooni Richard Dehmeli 1896. aastal loodud poeemist “Weib und Welt” (“Naine ja maailm”).

Virtuoos Jaapanist. Eesti Kontserdi hooaja lõppkontserdi kavas on Erkki-Sven Tüüri “Insula deserta” ning kaks klassikalist suurteost: Felix Mendelssohn-Bartholdy  Viiulikontsert ja Ludwig van Beethoveni Sümfoonia nr 7.

Viiulikontserdis soleerib jaapanlanna Akiko Suwanai – kõigi aegade noorim Tšaikovski konkursi võitja (1990), kelle püsipartneriteks on parimad dirigendid ja sümfooniaorkestrid. Suwanai mängib Stradivari viiulil “Delfiin”, mis varem kuulus viiulilegendile Jascha Heifetzile.

Kontserti juhib dirigent Kristiina Poska, kes on pärit Türilt. Eestis alustatud muusikaõpinguid jätkas ta Berliinis. Alates 2006. aastast on ta Berliini Humboldti Ülikooli SO Cappella Academica dirigent ning aastast 2012  Berliini Komische Operi dirigent.

Kristiina Poska on 121-aastase Berliini Komische Operi ajaloos esimene naisdirigent ning eestlane, kelle ooperiteatri juhtkond kutsus kapellmeistri ehk teise dirigendi ametikohale.

 

Klassika

 • Tallinna Filharmoonia hooaja lõppkontsert

11.05 kl 19 Tallinnas Mustpeade majas

 • Eesti Kontserdi hooaja lõppkontserdid

15.05 kl 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis ja 16.05 kl 19 Jõhvi kontserdimajas
www.tko.ee

 • Teised hooaja lõppkontserdid

9.05 ERSO hooaja lõppkontsert “Mälestusi Itaaliast. Hooaja lõppkontsert II”
16.05 Vanemuise kontserdimaja ja Vanemuise Sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert
29.–31.05 Põhjamaade Sümfooniaorkestri 16. hooaja lõppkontsert

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  08. May 2014, 16:37
  Otsi:

  Ava täpsem otsing