VIDEO: Maksupettusi ei pea tolereerima

Kadri Põlendik 08. mai 2014, 15:31

Peaminister Taavi Rõivas pidas kohustust esitada käibemaksudeklaratsiooni lisas andmeid kõigi üle 1000 euroste tehingute kohta oluliseks ettevõtluskeskkonna parandamisel.

Eile riigikogus 45 poolthäälega vastu võetud nn 1000euroste arvete seadusemuudatus on tekitanud ettevõtjates meelepaha, sest nende ettepanekuid eelnõu muutmiseks kuulda ei võetud. Peaminister Taavi Rõivas selgitas, et eelnõu on vaja maksupettuste vähendamiseks, sest see parandab maksukeskkonda.

Peaminister ei olnud nõus ettevõtjate väidetega, et seadusemuudatus ei ole proportsionaalne, sest tema hinnangul ei ole ühe muudatuse tegemine raamatupidamisprogrammis kulukam kui sellest tulenev võit, mis on aus maksukeskkond. Ta märkis, et kulukas oleks olnud seaduse muutmine sellisel kujul, et deklareerida tuleks juba alates 500 eurost, nagu alguses plaaniti.

"1000euroseid arveid on mikroettevõtetel, kes peaksid neid andmeid käsitsi sisestama, ikkagi väga harva. Kui ühe arve kohta tekib mõnikümmend sekundit maksimaalselt täiendavat koormust, siis see on proportsioonis. Kui piir oleks toodud 500 euro peale, siis see 500 ja 1000 euro vahel olev arvete hulk on sedavõrd suurem, et oleks koormust tõstnud," rääkis Rõivas.

Sellepärast Rõivas ei muretse, et Reformierakond võiks seadusemuutmise tagajärjel ettevõtjate toetuse kaotada. "Ma tean paljusid ettevõtjaid, kes seda eelnõu õigeks peavad ja kes innustavad meid veelgi enam võtma samme, mis maksupettusi vähendavad," ütles peaminister.

Rõivas meenutas 2011. aasta algust, kui ta algatas riigikogu rahanduskomisjoni esimehena eelnõu, mis vähendaks võimalusi kütuse maksepettusteks. Tookord oldi sellele samuti vastu ja väideti, et ettevõtjad kannatavad, maatanklad pannakse kinni ja eelnõu tulemusena läheb olukord palju halvemaks.

"Mis tegelikult juhtus? Seda saame tagantjärele targana hinnata. Reaalselt laekus pooleteise aastaga riigieelarvesse 80 miljonit eurot lisaks. Maatanklaid ei ole kinni pandud, aga need tanklaketid, kes algusest peale on makse korrektselt maksnud, on konkurentsipositsiooni parandanud, nende kasumlikkus on suurenenud ja aus maksukeskkond on sellest ainult võitnud," kõneles Rõivas.

Öelda, et maksupettusega võitlemine on ettevõtjate seisukohast kahjulik, on peaministri sõnul absoluutselt väär. Riik ja ettevõtjad peavad tema hinnangul selles valdkonnas koostööd tegema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. May 2014, 10:54
Otsi:

Ava täpsem otsing