9 nippi, kuidas suveks tööd leida

14. mai 2014, 00:00

Portaal Rajaleidja nimetab ära nipid, mis aitavad noorel suveks tasuv teenistus leida.

Portaal soovitab noorel kindlasti suveks tööts korraldada, sest see annab ühelt poolt kogemuse ametist ning teisalt õpetab tööturul hakkama saama. Kogutud oskuseid saab aga ära märkida CVs ja tööintervjuul, eduka suvise töötamise pealt aga võib saada häid soovitajaid järgmiste ametite otsimisel või ka tulevase töökoha.

 

Samm-sammult

  • Igale tööle ei sobi

1. Mida võib? Uuri, millistes valdkondades ja kui kaua oma vanusest lähtuvalt tohid töötada.

2. Kes otsib, see leiab.
Sobiva töökoha leidmiseks on mitu võimalust. Külasta erinevaid intrernetiportaale. Näiteks Tallinna noorte infokeskuse ja Pärnu
noorte infoportaalis on info suviste töökohtade kohta. Samuti tasub vaadata Stardiplatsi, CV.ee ja CV Keskuse kodulehelt. Lisaks võib leida infot portaalidest talent.ee ja kandideeri.ee.
Samuti uuri sõprade, vanemate, sugulaste, naabrite jne käest, kas nende firmades, asutustes või organisatsioonides otsitakse suveks abitööd.
Hoia silm peal oma valla- ja maakonnalehel ning kaupluste infostendidel ? aeg-ajalt võib sealgi ilmuda kohalikke tööpakkumisi.
Paljud firmad ja asutused vajavad hooajatöökäsi näiteks suvel. Nendega tasub otse suhelda, nende personalijuhile helistada või oma CV saata ning uurida, kas on abi vaja. Alati võib sinna ka ise kohale minna ning CV käest kätte toimetada. See tagab, et töölesoovija jääb meelde, samuti võib nii kohe ka proovipäeva kokku leppida.
Kui huvitab õpilasmalevas töötamine, tasub uurida oma maakonna ja/või valla noorsootöö­spetsialistilt või Rajaleidja karjäärikeskusest, kas Sinu piirkonnas tegutseb mõni malevarühm.

3. Oska küsida. Koosta vastavalt tööpakkumisele korralik CV ja motivatsioonikiri. Saada oma CV, motivatsioonikiri ning muud vajalikud dokumendid huvipakkuva töökuulutuse peale. 

4. Usalda, aga kontrolli.
Kontrolli, et tegu oleks korraliku ning usaldusväärse firmaga. Küsi näiteks vanematelt, sugulastelt või õpetajalt, kas nad on kuulnud sellest firmast. Uuri ettevõtte kodulehte, samuti otsi otsimootorist ning uudistest.

5. Kas digi-mina teeb au?
Vaata, milline on sinu kuvand internetis ning tee vajadusel parandused. Iga viies tööle kandideerija jääb töövestlusele kutsumata sotsiaalvõrgustikus oleva teabe pärast. Nii tasub üle vaadata, millise mulje internetiotsingu ja sotsiaalmeedia kasutuse põhjal jätad.

6. Kes ei küsi, see ei saa.
Kui CV peale ei ole reageeritud paari nädala jooksul, kirjuta/helista uurimaks, kas CV jõudis kohale või mitte.

7. Ole valmis. Kui kutsuti töövestlusele, valmista end intervjuuks ette ? ehk vii end kurssi, millega ettevõte tegeleb, kuidas sel majanduslikult läheb, mida oma tööga saaksid firmas panustada. Samuti ole valmis endast, oma tugevustest ja nõrkustest rääkima.

8. Lepingus aja näpuga järge.
Kui õnnestus töökoht leida, sõlmi kindlasti tööleping ning lepi kokku töötasus ehk palgas.
Alla 18aastaste noorte puhul on töölepingu sõlmimisel vajalik seadusliku esindaja (üldjuhul lapsevanema) nõusolek.  7?14aastase alaealisega töölepingu sõlmimiseks taotleb tööandja nõusoleku ka tööinspektorilt.

9. Valmistu lahkuma. Kui tööperiood saab läbi või otsustad mingil muul põhjusel lahkuda varem, tasub teada, kuidas sellisel juhul käituda ning mida vaja teada.

Allikas: portaal Rajaleidja

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. May 2014, 12:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing