Austraalia hakkas heaolumudelit pügama

14. mai 2014, 00:00

Austraalia konservatiivne valitsus teatas eile palju pahameelt tekitanud eelarvekärbetest, mille sihtmärk on Austraalia praegune heaolumudel.

Peaminister Tony Abbotti ja rahandusminister Joe Hockey esitletud eelarve näeb ette defitsiidi vähendamist, mis prognoosi järgi võib järgmisel neljal aastal paisuda 60 miljardi Austraalia dollarini (41 mld euroni).

Defitsiidi vähendamiseks minnakse hea­olusüsteemi kallale ning kärped tulevad tervishoiult, kõrghariduselt ja pensionisüsteemidelt. Töö kaotab 16 500 riigi töötajat, vähendatakse tervishoiu ja kõrghariduse kulusid, pensioniiga ning kavas on ka mõningaid makse tõsta.

Joe Hockey sõnul ei kujune see kergeks. “Me teame, et mõnele kogukonnale ei tule uus eelarve kerge. Kuid eelarve pole tehtud omakasu nimel, vaid kogu riigi huvides,” ütles Hockey eelarve­kõnelustel. “Tegematajätmine ei ole valik. Laenamise ja kulutamise ajad peavad lõppema.”

Võlatase kasvab, kuid on võrreldes USAga jätkuvalt madal. Kuigi Austraalial läks finantskriisi ajal võrdlemisi hästi ning Hiinas on jätkuvalt suur nõudlus Austraalia toorainete järele, pole riigieelarve defitsiit kontrolli all püsinud.

Kui 2008. aasta finantskriis algas, polnud riigil peaaegu üldse võlgu. Viimaste uuringute järgi on defitsiit suurenenud ning võla suhe SKTsse kasvab aastatel 2016–2017 umbes 15%ni. See on viimase 20 aasta suurim.

Samas on Austraalia võlakoorem võrreldes teiste arenenud riikidega väike ja riigi võlal on endiselt tippreiting AAA. Võrdlusena võiks tuua Ameerika Ühendriigid ja eurotsooni, mille mõlema koguvõlg on üle 100 protsendi sisemajanduse kogutoodangust.

Austraalia majandus on viimased 22 aastat kasvanud, kuid valitsuse teatel võib see nüüd takerduda bürokraatiasse ja erinevatesse maksusüsteemidesse.

Peaminister Abbotti kampaania eesmärk on lõpetada jätkusuutmatu kulutamine, mis jätab Austraalia šokkidele haavatavaks, seda eriti peamise kaubandusparteri Hiina ja riigi enda vananeva rahvastiku poolt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. May 2014, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing