Naine, vali ise endale tool! Ära lase seda endale määrata

14. mai 2014, 00:00

Ma olen üle 50 aasta olnud naine ja üle 20 aasta firmajuht. Kirjutasin firmajuht, mitte naisjuht, sest just sellena ma ennast tunnen. Kui ma tööle tulen, siis olen firmajuht. Kui ­autosse istun, siis autojuht, mitte naisautojuht. Kui õhtul kontserdile lähen, siis olen muusikahuviline, mitte naiskuulaja.

Sugu ei eelda järeleandmisi. Mehed ja naised on erinevaks loodud, kuid see ei tähenda, et inimesele peaks tema soo pärast mingeid järeleandmisi või erandeid tegema.

Tõsi, mulle meeldib, kui mulle uksi avatakse või restoranis minu praad esimesena lauale asetatakse, kuid tööasjus tahan tunda, et olen oma valikud ise teinud ning oma võidud ise võitnud.

Mulle ei ole mu soo pärast midagi kergemalt ega raskemalt kätte tulnud. Mulle meeldib olla naine, kasutada juhina naiselikku intuitsiooni ja oma elukogemust. Naine olla on äge. Samas, kui naine ise ei suuda oma rolliga rahul olla, pole ka teised temaga rahul.

Meie kõrgkoolides õpib naisi rohkem kui mehi, lõpetajate seas on naisi veelgi enam. Kas kujutate ette olukorda, kus õppe­kohad jagatakse sugude alusel täpselt pooleks? Mis te arvate, kuidas tunneksid ennast mehed, kes teavad, et on pääsenud õppekohale vaid tänu sellele, et nad on mehed, mitte oma teadmiste pärast?

Kas teile meeldiks, kui juhilube ei jagataks mitte teadmiste, oskuste ja võimete järgi, vaid sookvootide alusel? Ning sarnaselt vahtralehemärgiga jagataks kõigile naistele autole kleepimiseks näiteks punaste huulte kujutis? Mina tunneksin end sellises autos istudes sama halvasti, kui istudes firmajuhi toolil, mille olen saanud ainult tänu sellele, et olen naine.

Oma praeguse tooli olen ise endale valinud ja olen sellega rahul. Soovitan ka teistel naistel valida endale ise tool, mitte lasta neid endale määrata.

Kvoote ei ole vaja. Eesti naised on ilusad, haritud ja hakkamasaajad. Eesti mehed ka. See on suurepärane stardipositsioon. Kas peame kõrvale jätma terve mõistuse ja tormama kaasa järje­kordse kunstlikult tekitatud ja loodusseadustele vasturääkiva kvoodiga?

Loodan, et nii eesti mehed kui ka eesti naised  on valmis olema uhked selle üle, et igaühel meist on võimalik olla tema ise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. May 2014, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing