Tippjuhtide 10 nippi, mis viivad eduni

13. mai 2014, 13:23

Lisaks haridusele ja sihikindlusele määrab edu või ebaõnne ka see, kas ja kuidas inimene suhteid lõpetada oskab.

Edasi viiva suhtevõrgu kasvatamine algab juba enne kõrgkooli ja enda ümber tasub leida positiivsed ning avatud inimesed. Samas on kasulik oskus ja kunst ka suhete lõpetamise oskus, kirjutab Äripäeva 14. mai erileht Koolilõpp.

Et tulevikku puudutavaid otsuseid oleks kergem teha, pani tudengite algatus Ärikatel oma koolituste põhjal kokku 10 soovitust, mis aitavad kooli lõpetajatel noorelt edukaks saada. Neid jagasid oma Eesti ala liidrid.

SAMM SAMMULT
10 nippi, kuidas koolist ja karjäärist parim saada

1. Enne töö ja siis lõbu
Aasta suurimal investeerimiskonverentsil "Tark Raha" soovitas Erki Raasuke pärast keskkooli kohe edasi õppima minna ja reisida vanemas eas. Eriala valik võib olla keeruline, kuid sellel hetkel on noorel inimesel kõige rohkem energiat ja jõudu õppimise jaoks. Vanemaks saades omandab aju aeglasemalt ja vähem teadmisi ning on tekkinud muid kohustusi. Lisaks on paljud asjad paremini meeles pärast keskkooli lõppu.

2. Sihi, ära lase puusalt.
Erki Raasuke ütles, et õppida tuleb spetsialisti ametit, sest enam ei ole olulised laialdased teadmised, nagu näiteks avaliku halduse eriala, vaid üha enam hinnatakse tööturul spetsiifilisi oskusi nagu näiteks erinevad insenerialad.

3. Jää iseendaks
Kaur Kender rõhutas "Äriakadeemia" seminaridesarjal iseendaks jäämist küll läbirääkimiste kontekstis, kuid see põhimõte kehtib igas valdkonnas. Enamik sõpru tekib noortel põhi- ja keskkooli ajal ning otsuseid tehakse tihti üheskoos. Kindlasti on see üks mõjutav tegur eriala ja ülikooli valiku juures, kuid mis kõige tähtsam - tuleb jääda iseendaks ja otsustada selle eriala kasuks, mis tundub noorele õige, ühiskonnale vajalik ja endale huvitav. Ei tohi teha otsuseid selle järgi, mis on moodne eriala tööturul või millest sõbrad huvituvad.

4. Suhted toovad kasu ja edu
Andres Koger, Ville Jehe, Andrus Alber, Kaur Kender ja veel mitmed persoonid peavad üheks edu teguriks suhtlusvõrgustikku, mille loomine algab juba lasteaias ja kestab senikaua kuni jalad hauas. Lisaks tuleb suhteid osata hoida ja lõpetada. Noores eas ei osata hinnata enda ümber olevaid inimesi, kuid tulevikus võivad need samad inimesed olla äripartnerid. Ehk kõik suhted tuleb lõpetada viisakalt ja enda kõrvale leida positiivseid ja tegusaid inimesi, kellega teha tulevikus suuri asju!

5. Tagasihoidlikkus ei vii kaugele
"Äriakadeemia" seminaridesarjal ütles Kuldar Leis, et tagasihoidlikkus ei vii kaugele. Ülikooli minnes tuleb olla aktiivne ja jääda õppejõududele meelde, küsides küsimusi ja alustades diskussioonidega. Kasuks tuleb liitumine vähemalt ühe tudengiorganisatsiooniga, et alustada suhtlusvõrgustiku loomisega ja panustada aktiivsesse ülikooliellu!

6. Pööra ebaõnn tuluks.
Andres Koger, Kuldar Leis ja Andrus Alber rõhutasid, et läbikukkumine ei ole häbiasi. Eesti ühiskond on negatiivne läbikukkumiste ees, kuid selles on oma võlu. Läbikukkumises ei ole midagi halba, kui osatakse sellest välja tulla ja vältida neid vigu, mis said saatuslikuks. Ehk vahel võib mõni asi ebaõnnestuda, kuid tähtsam on, et tõustakse püsti ja liigutakse edasi tähtede poole.

7. Kõht teab, mis on õige
Kaur Kender on veendunud, et kõhutunnet tuleb usaldada: "Kui tunned, et asi läheb untsu, siis tavaliselt see nii lähebki". Proovi erinevaid asju, kuni leiad selle "enda asja". Kui midagi ei tule välja või ei paku enam rõõmu, siis liigu järgmise ettevõtmise juurde.

8. Plaanita ei jõua kuhugi välja.
"Juhtimisakadeemia" seminarisarjas soovitas Andrus Ansip noortel omada visiooni ning seada pikaajalisi eesmärke, mille suunas liikuma hakata. Tihti noortele tundub juba üks aasta pikk aeg, kuid eesmärkide seadmisel tuleks lähtuda vähemalt viie aasta perioodist. Eesmärkide seadmist aitab nende kirjapanemine ja visualiseerimine, kus soovitakse olla tulevikus.  Mida pikaajalisem on eesmärk, seda raskem on seda saavutada ning selle saavutamiseks võib seada  ka vaheeesmärke.

9. Õpi müüma.
"Juhtimisakadeemia" seminaridesarjas soovitas Joakim Helenius kaugele jõudmiseks arendada müügioskusi. "Müüki" hakatakse õppima juba noorelt, kui on soov vanematelt saada näiteks jalgratast, siis tuleb osata presenteerida ideed nii, et nad oleksid sellega nõus. Need oskused tulevad kasuks igas valdkonnas -  tudengi, alluva kui juhina.

10. Astu välja mugavustsoonist
Eelmise aasta sügisel külastas Eestit Äripäeva kutsel maailmakuulus müügi- ja ajajuhtimiskoolitaja Brian Tracy. Härra Tracy usub, et ainult 20% inimestest saavad edukaks, kuna astuvad välja oma mugavustsoonist ja on nõus oma aega panustama töösse. Ehk tee otsus, kas tahad olla 20% edukate seas või lihtsalt 80% ülejäänutest. See nõuab pingutust, aga just noorena on palju energiat, et ületada oma mugavustsoon.
Allikas: Ärikatel

MIS ON MIS: Ärikatel
Tudengite algatus, mis sündis 2009. aastal
- eesmärk on edendada Eesti ettevõtluse arengut ja finantskirjaoskuse kasvu.
- korraldanud 100 sündmuse 5000 noorel ettevõtlusest ja investeerimisest.
- sündmustel esinevad Eesti oma ala tipud juhid ja ettevõtjad
Lisainfo www.arikatel.ee

--------

14. mail ilmuvast erilehest Koolilõpp saab lisaks lugeda, kuidas karjääri aastaks ootele panek tööelule hoo sisse lükkab, kuidas kool sõduri töös paremaid otsuseid teha aitab ning millised eelised annab tööturul välismaine haridus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. May 2014, 13:24
Otsi:

Ava täpsem otsing