Eesti Pank lõi sõltumatu eelarvenõukogu

Indrek Kald 14. mai 2014, 16:40

Eesti Panga nõukogu kinnitas eilsel korralisel istungil viieks aastaks ametisse eelarvenõukogu, mille esimeheks sai Tartu Ülikooli majandusteooria õppetooli juhataja Raul Eamets.

Eesti eelarvepoliitikat hindava sõltumatu nõuandekogu aseesimeheks sai finantsekspert Andrus Alber. Nõukogu liikmed on Tartu Ülikooli majandusprofessor Urmas Varblane, poliitikauuringute keskuse Praxis analüütik Andres Võrk, Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik ning keskpanga rahapoliitika ja majandusuuringute osakonna juhataja Martti Randveer.

Eelarvenõukogu liikmed esitanud Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoni sõnul on nõukogu liikmeil nii makromajandusprognoosidest kui ka eelarvepoliitikast head teadmised. Tegu on tunnustatud ekspertidega, kes pole otseselt seotud ühegi erakonnaga, märkis ta pressiteates.

Eelarvenõukogu loomise õiguslikuks aluseks on märtsis riigikogus vastu võetud riigieelarve seadus. Selle kohaselt on eelarvenõukogu sõltumatu nõuandekogu, mis hindab riigi makromajandus- ja rahandusprognoose ning eelarvereeglite täitmist riigieelarve seaduses ja Euroopa Liidu õiguses esitatud nõuete kohaselt. Vastavalt ELi õigusele tuleb sarnased nõuandekogud luua kõigis euroala liikmesriikides.

Nõukogu peab põhikirja kohaselt avaldama arvamust riigi makromajandus- ja rahandusprognooside, eelarvestrateegia ning valitsussektori struktuurse eelarvepositsiooni eesmärgi saavutamise kohta.

Eelarvenõukogu istungid toimuvad vastavalt vajadusele, kuid vähemalt viis korda aastas. Eelarvenõukogu tööd hakkavad tehniliste analüüsidega toetama kaks Eesti Panga ökonomisti, kellest üks täidab ka eelarvenõukogu sekretäri tööülesandeid.

Nõukogu liikmel peab olema laitmatu maine, majandusalal vähemalt magistrikraad või sellega võrdsustatud kraad ning eelarvenõukogu ülesannete täitmiseks vajalikud kogemused. Eelarvenõukogu liige ei või olla ametis või teenistuses ega olla osaline tegevuses, mis võib avaldada negatiivset mõju eelarvenõukogu ülesannete sõltumatule täitmisele.

Lisaks kinnitas keskpanga nõukogu Eesti Panga mulluse aastaaruande, mis muutub avalikuks 10. juunil, mil keskpanga president Ardo Hansson tutvustab aruannet riigikogule.

Nõukogu istungil andis Eesti Panga president Ardo Hansson nõukogu liikmeile tavapärase ülevaate euroala majandusolukorrast ning asepresident Madis Müller tutvustas aprillis valminud finantsstabiilsuse ülevaadet.

Keskpanga nõukogu järgmine korraline istung toimub 10. juunil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. May 2014, 16:40

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing