Puhkepäev. Lõbus õppetund lapseks olemisest

16. mai 2014, 00:00

Lugu kahe poisi suurest sõprusest, pealkirjaga “Mina olin veel väikene” esietendus eile Palmse mõisas. Rakvere Teatri uuslavastuse tegevus toimub 100 aasta taguses Soome külas.

Tükk põhineb kirja- ja reisimees Sakari Pälsi vestelaadsetel juttudel, kus peategelasteks Sakari ja tema parim sõber Vallesmanni Arvo. Neid mängivad Saara Kadak ja Marin Mägi-Efert.

Harvaesineval kombel astuvad poistena lavale naisnäitlejad nagu legendaarne Salme Reek aastakümneid tagasi. Saara Kadak nentis, et rolliloomisel on tulnud tööd teha hääle, kõne, istumise, astumise ja kehakeelega. Otsida endas seda poisilikku poolt. Unustada graatsilised sõrmed ning jalg üle põlve istumine.

Tüdrukud poiste rollides. Mägi-Eferti sõnul on poissi mängida puhas rõõm ja lust. “Väga palju inspiratsiooni endas sisemise lapse taasülesleidmisel olen saanud Ivolt (lavastaja Ivo Eensalu – toim). Ja muidugi armastan ma väga kaaspartnerit Saarat, kes on samuti minu elu ja Arvo rolli mitmel viisil rikastanud ja mõjutanud,” täiendas ta.

Tüki tegelased tegevusetuse all ei kannata, seda ei lase tekkida loov suhtumine talu- ja külaellu. “Selle tüki lastel ei ole vist kunagi igav, nad leiavad pidevalt midagi põnevat teha või korda saata,” märkis Kadak. Nii näebki lavastuse tegelaste lapselikke omadusi, nagu siiras uudishimu maailma vastu, avatud silmadega ringi toimetamine ning teiste inimeste ja ümbritseva märkamine, täiendas Mägi-Efert. “Olla laps ka vanemas eas – see on üsna raske, kuid minu meelest õpitav,” lausus näitlejatar.

Lisaks lastele on lavastuses keskne tegelane veel ema, keda mängib Liisa Aibel. Meesrollides astuvad ülesse ansambli Kõrsikud liikmed, kes ei jäta ka võimalust kasutamata, et laulda ja pilli mängida.

Põnevuslugu külamiljöös. Näidendi lavaletoomine on olnud kindlates kätes, sest lavastaja Ivo Eensalul on suuri kogemusi just lastetükkide žanris. Eensalu sõnul tuleb lastele pakkuda kvaliteetset teatrit, sest kehva lavaloo peale kaotavad väikesed vaatajad huvi.

“Eriti tänapäeva lapsed, nad on nii palju saanud ja näinud. Neid on rikkunud ka see action, kogu aeg peab midagi juhtuma,” rääkis lavastaja. “Tükis peab leidma sellise vaikse momendi, et lapsed kuulavad. Praegu on aga nii, et kui tuleb see rahulik ja mõtlik moment, ei taheta seda, peab olema action. Vaatajal peab olema aga aega mõelda, miks näitleja nii teeb,” selgitas Eensalu oma autoripositsiooni.

Põnevat pakuvad aga antud loo tegelased kindlasti. “Selle tüki tegemisel meenutasin palju enda lapsepõlve. Nii mõnedki tükis olevad mõtted, tunded ja vembud sarnanevad minu lapsepõlveaegsetega,” ütles Kadak. “Oleme tembutanud ja vastastikku lugusid pajatanud – selline mõnus ja kerge on selle rolli sünd olnud,” lisas Mägi-Efert.

 

Perelavastus

 • “Mina olin veel väikene ehk Kuidas võrukaelad vanasti tükke tegid”

Rakvere teater
Lavastaja: Ivo Eensalu
Osades: Saara Kadak, Marin Mägi-Efert, Liisa Aibel ning ansambel Kõrsikud – Bonzo, Alari Piispea ja Jaan Pehk
Esietendus: 15.05 Palmse mõisa moonakatemajas
Järgmised etendused: 16., 19., 20., 26.05
Piletid: 12 eurot
www.rakvereteater.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  15. May 2014, 16:42
  Otsi:

  Ava täpsem otsing