Puhkepäev. Unistusi püüdmas

16. mai 2014, 00:00

Animafilm “Tuul tõuseb” räägib loo ühe noore mehe armastusest lennukite vastu, olgugi et ta unistus piloodiks saada ei täitu kunagi.

Dramaatilise noodiga animatsioonifilm “Tuul tõuseb” on Jaapani filmimeistri Hayao Miyazaki karjääri viimane täispikk film.

Hiljuti pensionile jäänud vanameistri filmikarjäär kestis peaaegu kuus aastakümmet. Selle aja jooksul oli ta nii mangade ehk Jaapani koomiksite looja ja illustraator kui ka animafilmide produtsent, režissöör ja stsenarist. Oma töödega on ta saavutanud tänaseks üleilmse tuntuse, mis on võrreldav Ameerika filmi- ja animatsioonilooja Walt Disney omaga.

Kihk kõrgelt lennata. Linalugu põhineb autori varem kirjutatud samanimelisel mangal, mis omakorda on vähesel määral inspireeritud 1937. aastal valminud Tatsuo Hori lühijutust “Kaze Tachinu”.

Animeeritud ajaloolise draama sisuks on poisi Jiro unistus, mille täitumist üritades leiab ta enda jaoks aga teistsuguse tee.

Nimelt soovib Jiro saada lenduriks. Oma lühinägelikkuse tõttu ei saa tema soov aga kunagi teoks. Ühel ööl näeb ta unes midagi ilmutuse laadset – teda külastab üks mees, kes teatab talle, et kuigi Jiro kannab prille ega saa sestap kunagi ise lennumasinaid juhtida, võib ta neid hoopis projekteerima hakata. Tal ei ole põhjust loobuda oma armastusest lennukite vastu, vaid tuleks leida teine tee, kuidas ennast selles vallas teostada.

Unistuse täitmine. Nii saabki Jirost väga edukas insener, kes projekteerib lennukeid. Murepilv ilmub tema ellu aga Teise maailmasõja ajal, mil ta peab olude sunnil koostööd tegema Saksamaaga. See tekitab temas nii sõja ajal kui ka pärast seda südametunnistuse piinu.

Ingliskeelses filmis Jirole hääle andnud Joseph Gordon-Levitt on öelnud, et Miyazaki filme vaadates tekib tunne, nagu oleks tagasi lapsepõlves, kus kõik on võimalik. Ja seda seetõttu, et inimesed pühenduvad filmis oma unistusele.

Film on kandideerinud mitmetele mainekatele filmiauhindadele, nende hulgas Oscarile ning Kuldgloobusele. Lisaks on seda pärjatud rohkem kui 20  auhinnaga ning tunnistatud 2013. aasta enim vaadatud filmiks Jaapani kinodes.

 

Animatsioon

 • “Tuul tõuseb”

Režissöör: Hayao Miyazaki
Osatäitjad: Hideaki Anno, Miori Takimoto jt
Filmi pikkus: 2 h 6 min
Kinodes alates: 16.05

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  15. May 2014, 16:45
  Otsi:

  Ava täpsem otsing