Rekordhulk eestlasi soosib sõjalist vastupanu

Indrek Kald 16. mai 2014, 15:52

Võõrriigi rünnaku korral vastupanu soosivate elanike osakaal on järjekindlalt tõusnud ning jõudnud värskeima uuringujärgi kõigi aegade kõrgeimale tasemele.

Märtsis uuringufirma Saar Poll poolt läbi viidud uuringu "Avalik arvamus ja riigikaitse" järgi on Eesti elanike kaitsetahe jätkuvalt kõrge – 82% arvab, et võõrriigi rünnaku korral peab riik osutama relvastatud vastupanu. 61% eestimaalastest on valmis ka ise oma oskuste ja võimetega riigi kaitsmises osalema.

Seejuures on vastupanu soosivate elanike osakaal järjekindlalt tõusnud ning käesoleva aasta uuringutulemused näitavad kõigi aegade kõrgeimat taset.

67% elanikest peab Eesti peamiseks julgeolekutagatiseks NATOsse kuulumist, 45% arvates on oluline iseseisva kaitsevõime arendamine ja 30% arvates kuulumine Euroopa Liitu.

"Arvestades seda, et käesolev uuring viidi läbi märtsikuus Krimmi ja Ukraina sündmuste kõrghetkel, on uuringu üldised tulemused positiivsed," ütles sotsioloog Juhan Kivirähk. "Tulemused näitavad, et Ukraina murettekitavad sündmused pole heidutanud Eesti elanikkonna positiivset suhtumist riigikaitsesse ja NATOsse."

Kivirähk lisas, et kuigi toetus riigikaitsele püsib kõrgel, on suurenenud nende inimeste arv, kes tunnetavad, et ümbritsev maailm muutub ebastabiilsemaks. "12% võrra on suurenenud nende inimeste arv, kes näevad maailma julgeolekuolukorra muutumist ebastabiilsemaks, samuti on 16% võrra suurenenud nende hulk, kes peavad võimalikuks ulatuslikku sõjalist rünnakut Eesti vastu," ütles ta.

"Sellised reaktsioonid on Ukraina sündmuste valguses ka täiesti loogilised ning peegeldavad ka paljude julgeolekuekspertide hinnangut, et Putini režiimi agressioon Ukraina vastu on kaasa toonud põhjaliku muutuse Euroopa senises julgeolekuarhitektuuris," selgitas Kivirähk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. May 2014, 16:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing