India valimistulemused tõotavad börsirallit

19. mai 2014, 00:00

India aktsiaturg tõusis reedel ligi neli protsenti, sest valimistulemus võib tuua võimule uue partei. Analüütikud ennustavad, et sügisel alanud börsiralli jätkub.

India aktsiad tegid reedel suurima tõusu alates 2009. aastast, tugevnes ka ruupia kurss dollari suhtes ja tõusid võlakirjade hinnad, sest esialgsete valimistulemuste kohaselt juhib peamine opositsiooniline allianss.

Päeva sees näitas aktsiaindeks S&P BSE Sensex korraks isegi 6,15% tõusu, kerkides rekordilisele 25 375,63 punktile. Hiljem andis tõus veidi järele, aktsiad olid 3,6% plussis. India ruupia tugevnes USA dollari suhtes 1%.

“See on alles eelkava – tegelik film linastub järgmise kolme kuni viie aasta jooksul ja siin teenitakse palju raha,” piltlikustas Mumbais toimuvat IIFL Wealth Managementi direktor Shishir Baj­pai Bloombergile. “See on mitmeaastase tsüklilise pullituru algus. Me suurendame oma rahapaigutustes aktsiate osakaalu.”

Opositsiooniline Bharatiya Janata partei (BJP) ja tema liitlased juhivad, olles võtmas 326 kohta 542kohalises parlamendis. Alates 13. septembrist, kui BJP nimetas Narendra Modi peaministrikandidaadiks, on India aktsiate väärtus tõusnud 332 miljardi dollari võrra. Välisinvestorid on sel ajal suunanud India aktsiaturule 14,2 miljardit.

Suured lubadused veavad turgu üles. Investorite usk rajanebki suuresti BJP valimislubadustel. Nii plaanitakse näiteks rajada 100 uut linna ning ehitada kiirrongidele raudtee. Ka on valimislubadustes üleriigilise kiudoptilise sidevõrgu rajamine. 63aastane Modi lubas töökohtade loomist ja puhast, efektiivset valitsust. Alates septembrist, kui partei valis ta võitlema peaministri koha eest, on Modi lennanud 300 000 kilomeetrit ja kõnelenud 457 valimisüritusel. See presidendivalimiste stiilis kampaania on murdnud tavapärast India valmisrutiini, kirjutas Reuters. Tema peamine vastane on 43aastane Rahul Gandhi Rahvuskongressist. Erakond, mis viis küll India iseseisvuseni Suurbritannia alt, kuid mis on nüüd silmitsi läbi aegade halvima valmistulemusega, sest nende kaheaastast valitsemisega on saatnud korruptsioon ja halvenenud majandus.

“Modi on väga populaarne, sest paljud on väsinud sellest, mis toimus viimasel 2–3 aastal, kui administratsioon ja valitsus võtsid koha tagaistmel,” ütles Aberdeen Asset Managemeti Singapuris töötav fondijuht Adrian Lim. “Börsirallit veavad meelestatus ja ootus, et Modi võidab.”

Analüütikud ootavad kasvu jätku.  Nii vedasidki tõusu pangaaktsiad, kuna investorid spekuleerisid, et kiirem majanduskasv viib paraneva krediidikvaliteedini. Elektrijaamade aktsiad tõusid panuse tõttu, et paranev infrastruktuur suurendab elektri tarbimist. India valitsuse kümneaastase võlakirja tootlus kahanes 0,09 protsendipunkti võrra, 8,70 protsendile.

Bloomberg tegi Indias 19 maaklerfirma ja ­varahaldusfirma seas küsitluse, mille tulemused avaldati 9. mail. Selgus, et kui BJP ja tema liitlased saavad parlamendis vähemalt 266 kohta, jätkab aktsiaturg tõusu.

Tänavu on India aktsiaturg tõusnud 18 protsenti. See on viinud India aktsiaturu 12 kuuks prognoositud ettevõtete kasumi alusel arvutatud India aktsiaturu hinna-kasumi suhte 15-le. Üle maailma arenevate turgude aktsiatest koosneva MSCI arenevate turgude indeks on palju madalam. Selle hinna-kasumi suhe on vaid 10,6.

Üheksas voorus toimuvad valimised, mis algasid juba 7. aprillil, peavad selgitama välja 543 inimest, kes võtavad sisse koha parlamendis. India valimiskomisjoni andmetel on keskmiselt valimistel osalemine rekordiline – 66,4% valijatest.

  • Kuidas saab Indiasse investeerida?

Kõige lihtsam on osta India-suunalist börsil kaubeldavat fondiosakut (näiteks USA aktsiaturul sümbolitega INP, PIN või EPI).

Need aktsiad on näiteks Swedbanki internetipangas börsil kaubeldavate fondide all valikus “arenevad turud USD”.

Võib ka valida aktiivselt juhitud ehk börsil mitte olevat fondi. Kui olete kunagi paigutanud raha mõnda BRIC-fondi või investeerimishoiusesse, siis osa paigutatud rahast töötab juba Indias, mis on üheks neljast aktsiaturust, kuhu selle nimetuse all raha paigutati. USA aktsiaturul leiab ka üksikud India ettevõtted, kuid sellisel juhul on vaja minna rohkem süvitsi, uurides valdkondade eripärasid Indias või ekspordi korral nende eksporditurgude olukorda.

Ma investeerisin kunagi India suuruselt teise panga ICICI Banki aktsiasse, millega saab tehinguid teha USA aktsiaturul. Et see aktsia ei toonud ­oodatud tulemust, sai need ära müüdud.

India puhul on garanteeritud, et kõik seal tegutsevad ettevõtted peavad maadlema tohutult vohava bürokraatiaga, logistiliste probleemidega ja ka elektrikatkestustega. Ehk suudab selles vallas midagi muuta Modinomics, kuigi reformide teostamise ja nende kiiruse suhtes olen ma India puhul äärmiselt skeptiline. See aga ei tähenda, et sinna investeerides ei oleks võimalik raha teenida – või kaotada.

 

Taust

  • Ruupiates tehti äsja rekord

India aktsiaturuga on huvitavad lood. Kui vaadata sealses kohalikus rahas ehk ruupias aktsiaturu liikumist, siis püstitati seal värskelt kõigi ­aegade kõrgeim tase 25 375,63 punkti. Võrdluseks – indeksit hakati arvutama 1978–1979, kui algväärtus oli 100 punkti. Kui vaadata indeksit europõhiselt, siis tipust on asi veel kaugel. Indeksi kõrgeim tase oli 2008. aasta alguse poole, järgmine kord jõuti tipu lähistele 2010.–2011. aasta paiku. Praegu on indeks sellest veel küllaltki kaugel, kuid mitte püüdmatult.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. May 2014, 17:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing