Merko rihib Skandinaaviat, Nordecon eelistab Eestit

19. mai 2014, 00:00

Nordecon ja Merko Ehitus on tänavu sõlminud 73 miljoni euro eest lepinguid. Samal ajal kui Nordecon sihib üksnes koduturgu, tuleb kolmveerand Merko projektidest Lätist ja Leedust.

Merko viimane kvartaliaruanne kinnitab, et kuigi Eesti osakaal ehitustegevuses on aastaga enam kui 10% kukkunud, on tublisti müügitulu kasvatatud Leedus ja eriti Lätis, mille müügitulude osakaal on suurenenud 17,4%-lt 28,6%-le. Kusjuures kasvu nähakse tänavu jätkuva trendina.

Varitseb Põhjala turge. Merko Ehituse juht Andres Trink ütles, et Läti-Leedu kasv on kindel osa firma strateegiast, sest ehkki kinnisvaraturul võib märgata väikest elavnemist, on koduturg kokku tõmbumas ja kasvuväljavaated kehvad. “Kuigi oleme tegelikult tahtnud pikki aastaid väljaspool Eestit müügitulu osakaalu kasvatada, pole see meil lihtsalt varem sellises mahus õnnestunud,” kiitis Trink viimast kvartalit, ent möönis, et konkurents on karm lõunanaabritegi juures.

Lisaks Baltimaadele limpsab Merko keelt ka Skandinaavia järele. Viimases kvartaliaruandes lubatakse jätkuvalt otsida ehitustellimusi ning jälgida arenguid ja võimalusi Skandinaavia turul. Alustatud on valikuliselt ja projektipõhiselt osalemist Soome, Rootsi ja Norra ehitushangetel.

Ettevõtte teatel püütakse niiviisi sealse turu võimalustest, piirangutest, riskidest, aga ka oma konkurentsieelistest rohkem aimu saada. “Põhjus on see, et seal, kus ehitatakse, oleks mõistlik osaleda, sest Eestis ehitatakse liiga vähe,” selgitas Trink.

Tänavu on kontserni investeeringud nii varem alustatud töösolevatesse projektidesse kui ka sel aastal käivitatavatesse uutesse arendusprojektidesse suurusjärgus 45–50 miljonit eurot. “Kui turu­areng seda toetab, siis neid projekte sellises mahus oleme valmis ka käivitama,” märkis Trink.

Nordecon välisturul passiivne. Samal ajal kui Merko Ehituse esimese kvartali puhaskasum kahanes võrreldes möödunud aasta sama ajaga 1,8 miljonilt eurolt 0,7 miljonile, suurenes  Nordeconi puhaskahjum möödunud aasta sama ajaga võrreldes 0,65 miljonilt eurolt 1,02 miljonile.

Nordeconi väljaspool Eestit teenitud müügitulu moodustas tänavu esimese kvartalis ligikaudu 8% käibest. Merko kasseeris välismaalt 33,4% müügitulust. Siiski kasvas ka Nordeconi viimase kvartali välistulu 4% võrra, küündides 7%-le. 1% väliskäibest tuli kriisist räsitud Ukrainast, kus plaanitakse siiski tänavugi tegevust jätkata.

Kontserni teatel ei kujune tõenäoliselt sel aastal siiski müügitulu välisriikidest suuremaks kui mullu ja ka riikide jaotuses ei ole oodata muudatusi. Erinevalt Merkost, mis nopib järjepanu Lätist lepinguid, märkis Nordecon kvartaliaruandes, et sealne ehitusturg pole saavutanud piisavat stabiilsust pärast paari aasta tagust tugevat langust ja sisenemine püsivalt Läti ehitusturule 2014. aastal on vähetõenäoline.

Samuti on Nordecon oma Leedus tegutseva tütarettevõtte Nordecon Statyba UAB aktiivse tegevuse peatanud. Nordeconi juht Jaano Vink ütles, et pärast masu pole neil enam Lätis ja Leedus toimivat organisatsiooni ega ühtegi töötajat. “Ei näe, et see pilt oleks seal nii hea, et võiks hakata suuremalt ette võtma,” tõdes ta ja lisas, et praegu tegutsetakse lõunanaabrite juures vaid projektipõhiselt.

Soomes tegutsetakse Vinki sõnul tütarfirma kaudu, ent ettevõte ei soovi kasvu forsseerida. “Nii nagu turg areneb, nii me seal asjadel laseme orgaaniliselt kasvada ja kunstlikuks suurendamiseks põhjust ei näe,” rääkis ta. “Peamine eesmärk on  ikkagi koduturul Eestis teha võimalikult head tööd ja olla siin tugev, mis on meil praegu hästi õnnestunud,” rõhutas ta.

Väikeinvestor eelistas Merkot. Tänavu Äripäeva investorite edetabelis 13. kohale tulnud väikeinvestor Rene Ilves kaitses mõni aasta tagasi Tehnikaülikoolis  diplomitööd teemal “Ettevõtete väärtuse leidmine Warren Buffeti meetodil ASi Nordecon ja ASi Merko ehitus näitel”. Samuti on väikeinvestor tänini mõlema ettevõtte aktsionäride ringis.

Tõsi küll, osaluse meenutamine Nordeconis tuli talle üllatusena. “Nordeconi ka või? Hirmus lugu!” vastas ta Äripäeva arupärimisele aktsiaraamatust vastu vaatava 4000 aktsia kohta, mille turuväärtus oli reedese seisuga pea 4000 eurot. “Mul on osa portfellist antud Kawe Kapitali hallata ja nemad on ilmselt ostnud seda mulle, sest ma päris ausalt ise küll sinna ei investeeriks,” tunnistas ta.

Merko aktsiaid on portfellis 149 000 euro väärtuses. Ilves ütles, et Merko kasuks räägivad parem bilanss ja juhtkonna käitumine. “Pole kuulda, et Merko juhtkond oleks isiklikke arendusi müünud,” selgitas ta. “Ei ole mõtet olla “pikk” igas ehitusettevõttes, vaid tuleks valida üks, ja mina valiks Merko, sest sel on kõige ka turuliidri eelis ja hea dividendipoliitika.”

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. May 2014, 17:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing