Kasumit langetanud Ryanair püüab uut tõusu

Juhan Lang 19. mai 2014, 15:55

Esimest korda viie aasta jooksul kasumilangust tunda saanud Euroopa suurim odavlennufirma Ryanair Holdings kavatseb püüda äriklassi reisijaid ja kasvatada lendajate arvu 3 miljoni võrra.

Iiri ettevõtte puhaskasum vähenes läinud majandusaastal 8% ehk 522,8 miljoni euroni aastataguse 569,3 miljoni pealt. Analüütikute ootus oli 521 miljonit eurot. 2015. aasta märtsiks prognoosib lennufirma maksujärgseks kasumiks 580-620 miljonit eurot ehk tänavusest pea 19% enam, teatas ettevõte täna.

Keskmist piletihinda lubas ettevõte sel aastal tõsta 2% võrra. Läinud aruandeperioodil langesid piletihinnad 4%. Suurbritannia Barclay panga analüütik Oliver Sleath ütles Bloombergile, et kuna Ryanairi hinnakujunduses on varem olnud palju ebaselgust, reageerib turg kommentaarile eeldatavasti positiivselt.

Lennufirmal on tänavu kavas suurendada lendajate arvu 84,6 miljonini. Käive tõusis 3 protsendi võrra, 5 miljardile eurole.

Saavutamaks 2019. aastaks seatud 110 miljoni reisija eesmärki, on Ryanair suurendanud oma kohalolekut Ateena, Rooma ja Lissaboni lennujaamas. Sama on tuleval aastal plaanis teha nii Poolas kui Saksamaal. Finantsdirektor Howard Milleri sõnul on ettevõtte eesmärk laieneda turgudele, kus odavaim hind võidab alati. „Me ei muretse selle pärast, sest alati on mingit laadi hinnasõda,“ toonitas ta.

Viimase fiskaalaasta jooksul 81,7 miljonit ehk mullusest 3% enam kliente lennutanud Ryanair on tänases teadaandes lubanud muuta lendamise kliendisõbralikumaks. Samas ütles Miller, et muutused võtavad aega. „Tagasiside on olnud väga positiivne ja seda eriti eraldatud istekohtade osas,“ lisas ta.

Läinud kuul ostis Ryanair viis Boeing 737-800 lennukit, tõstes sedasi 180 lennukist koosneva portfelli koguväärtuse 16 miljardile dollarile. Nii tava- kui äriklassis reisijate püüdmiseks on ettevõte tutvustanud täielikult eraldatud istekohti, kärpinud pagasitasusid ja lihtsustanud kodulehekülge. Samuti plaanib ettevõte sel aastal tõsta turunduskulutusi 25 miljoni euro võrra.

Milleri hinnangul toob tänavu lisakulutusi lisalennukite rentimine suveperioodil ja lennujaamatasude kuni 5% tõus. Ryanair teatas ka, et kütuse- ja valuutariski maandamine toob 2015. aastal ettevõttele säästu umbes 70 miljoni euro ulatuses.

Dublini börsil on Ryanairi aktsia täna tõusnud 9,5%. Tänavu on tõus olnud ligi 11% ja aastane tootlus olnud ligi 10%. 9,6 miljardi euro suuruse turuväärtusega lennukompanii aktsia hinna ja kasumi suhtarv P/E on 19. Bloombergi terminalis on ettevõtte aktsial 17 ostu-, 5 hoidmis-, ja 4 müügisoovitust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    19. May 2014, 16:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing