Tallinna börsil nõrk kvartal

20. mai 2014, 00:00

Tallinna börsil oli esimeses kvartalis positiivseid üllatajaid vähe ja enamik majandus­tulemusi jäi võrreldes möödunud aastaga ­ootustele alla. Mitme ettevõtte tulemusi mõjutasid erakordsed asjaolud, näiteks tavapärasest kõrgemad tulumaksu- ja kohtukulud ning ­Ukraina kriisist tingitud geopoliitilised hoovused. Ka Soome majanduse nõrgal seisul oli oma mõju.

LHV Panga analüütik Joonas Joost ütles, et suurim üllataja oli Premia Foods. “Premia brutokasumlikkus nii kalatoodete kui ka jäätise müügist oli ootustest selgelt parem ning suuresti seetõttu jäi ka madalhooaja kahjum kardetust väiksemaks,” ütles Joost.

Premia esimese kvartali käive suurenes võrreldes möödunud aasta sama ajaga 11,9%, 20,5 miljonile ­eurole. Kalavarude ümberhindlusest teenitud puhaskahjum oli 1,1 miljonit eurot. Jäätisetootja brutokasum suurenes 1 miljoni võrra, 4,8 miljonile eurole.

Kui ettevõtete puhaskasumid või kahjumid jäid enamjaolt ootustele alla, siis põhiäri edenes arvatus paremini. “Põhiäri tulemuslikkuse pilt oli parem ning poolte meie kaetavate ettevõtete tulemused olid kas pigem ­ootuspärased või oodatust paremad, teisel poolel siis vastavalt ­ootustest nõrgemad. Välja võib tuua asjaolu, et sel kvartalil mõjutasid mitme ettevõtte tulemusi erakordsed asjaolud,” ütles Joost.

Kohtukulud ja saastetasud. Näiteks Ekspress Grupi ja Tallinna Vee tulemusi mõjutasid negatiivselt kohtuvaidlusega seotud kulud. Merko Ehituse ja Silvano puhaskasumit vähendasid tavapärasest suuremad tulumaksukulud. ­Ukraina kriisi mõju peegeldus kõige rohkem aga Baltika ja Nordeconi oodatust suuremas kahjumis ning Silvano I kvartali müüginumbrites.

Ekspress Grupi esimese kvartali puhaskasum oli 0,69 miljonit eurot. Eesti Meediaga peetava kohtuvaidluse tõttu sai meediakontsern 0,19 miljoni euro suuruse kulu. LHV ootas Ekspressi puhaskasumiks 0,7 miljonit eurot. Ekspressi käive kasvas 7%, 14,76 miljonile eurole, mis on ligi pool miljonit rohkem LHV ootusest.

Lisaks kohtukuludele mõjutas Tallinna Vee tulemusi saastetasude kasv, mis võib ettevõtte teatel mõjutada ka järgmiste kvartalite tulemust. Veefirma sai esimeses kvartalis 5,06 miljoni ­euro suuruse puhaskasumi, mis on ligi 19% nõrgem kui eelmisel aastal samal ajal. Täiendavate saastetasude suurus oli 0,8 miljonit eurot ja see oli tingitud eelmise aasta detsembris väljastatud keskkonnaameti veeloast. Vaatamata sellele on veefirma aktsia pärast tulemusi tõusnud üle poole protsendi.

Ukraina kriis. Nõrgad tulemused olid ka ehitusfirmadel Merko ja Nordecon. Viimase tulemustele avaldas mõju Ukraina kriis. Merko puhas­kasum kukkus 1,8 miljonilt eurolt 0,7 miljonile ning ehitusfirma juht Andres Trink hoiatas, et järgnevad 12 kuud pole ehitusele kõige paremad. Balti riikides prognoositakse ehitusmahu 10–15% suurust langust. Nordeconi puhaskahjum suurenes 0,65 miljonilt eurolt 1,02 miljonile ning suurt mõju avaldas sellele Ukraina grivna 27%-line odavnemine euro suhtes. Käive kahanes möödunud aasta esimese kvartaliga võrreldes 13%, 23,5 miljonile eurole.

Ukraina kriis avaldas mõju ka Silvano kasumile, mis kukkus 46%, 1,89 miljonile eurole. Käive vähenes 15,5%, 27,1 miljonile eurole. Silvano kirjutas börsiteates, et palju mõjutasid majandus­tulemusi Vene rubla ja Ukraina grivna nõrgenemine euro suhtes. Silvano kasum jäi suuresti alla LHV ja Swedbanki ootustele, kes prognoosisid kasumiks vastavalt 2,4 miljonit ja 2,9 miljonit eurot.

Ka Tallinki esimene kvartal oli ootamatult nõrk. Ettevõte sai hooldustööde ja madalhooaja tõttu 23,4 miljoni euro suuruse rekordkahjumi. Nii suurt kahjumit pole laevafirma börsil oleku ajal veel saanud. Tulemus oli 20% nõrgem LHV ootusest ning umbes sama palju ka Swedbanki ootusest. “Soome majanduse hetkeseisu peegeldus oli suurim Harju Elektri nõrgas ärikasumis, aga ilmselt andis see tunda ka Tallinki tulemustes,” kommenteeris Joost. Harju Elektri ärikasum kahanes 188 000 eurolt 56 000-le.

Nõrkus ka teises kvartalis. Olympicu esimese kvartali 4,9 miljoni eurone puhaskasum oli nõrgem LHV 5,3miljonilisest ja Swedbanki 5,94miljonilisest ootusest. Kõige suurem oli Olympicu käive Lätis ja Leedus, Eestis ja teistel turgudel käive vähenes.

Tallinna Kaubamaja vähendas puhaskahjumit 2,3 miljonilt eurolt 0,6 miljonile eurole. Dividendidelt arvestatud tulumaksu summa oli 1,3 miljonit eurot. LHV prognoosis kahjumiks 0,6 miljonit eurot.

Rõivatootja Baltika esimese kvartali kahjum ulatus Ukraina tõttu 2,5 miljonile eurole. Ukraina tegevusi kajastati lõpetud tegevusalana. Jätkuvatest tegevustest oli puhaskahjum 0,9 miljonit eurot.

Ka teine kvartal pakub nõrkust. “Tulemused jäävad aastases võrdluses eeldatavasti nõrgemaks ehitusettevõtetel, aga ka Silvano tulemus jääb Venemaa majanduse ja rubla nõrkuse tõttu mullusele alla. Kui teises kvartalis jätkub segadus heitvee raskmetallide sisalduse piirnormide ning nende täitmisega, siis mõjutab see negatiivselt ka Tallinna Vee tulemusi,” ütles Joost, kes ootab paremaid tulemusi Tallinkile ja Premia Foodsile.

 

 

Taust

 • Mida on teinud aktsiad pärast I kvartali tulemuste avaldamist?

Arco Vara –10%
Baltika +3,8%
Ekspress +3%
Merko –10%
Nordecon –6,7%
OEG –4,73%
Premia –1,22%
Silvano –2,63%
Skano* +0,1%
Tallink –2,10%
Kaubamaja –5,58%
Tallinna Vesi +0,75%

*Skano avaldas majandusaasta tulemused

Allikas: Tallinna börs

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  19. May 2014, 18:49
  Otsi:

  Ava täpsem otsing