Abe pöördus nobelisti poole

Romet Kreek 20. mai 2014, 11:18

Kolm nädalat enne seda, kui Jaapan tõstis esmakordselt 17 aasta jooksul käibemaksu, pöördus Jaapani peaminister Shinzo Abe Nobeli preemia laureaadi Robert Shilleri poole, et taastada optimismi.

Abe kohtus Yale'i ülikooli professoriga Tokyos 10. märtsil, et arutada, kuidas pöörata ümber seda, mida Jaapani liider nimetas „kahandatud mõtteviisiks“, mis juurdus kaks aastakümmet kestnud majanduse stagnatsiooni käigus. Koos avalike suhete 100liikmelise tiimi, teleesinemiste ja väljenditega nagu Abenomics, püüab Abe taaselustada jaapanlaste riskivõtmise vaimu, et hakataks investeerima, kulutama ja palka tõstma, vahendab Bloomberg.

„Tähtis on, et see kõlaks nagu revolutsioon,“ ütles Shiller.

Kuigi Abe saavutas esialgu edu, tõstes tarbimishindu ja kindlustunnet, saatis läinud kuul kehtestatud maksutõus äride ja kodumajapidamiste meelestatuse alla. Nüüd on ülesanne, et see langus osutuks ajutiseks. Juunis teatavaks tehtavad meetmed äride võimaluste avardamiseks on Abele võimalus, et testida oma strateegiat.

Shiller ütles, et arutas peaministriga kolmandat noolt, mis järgneb eelarve- ja rahapoliitilistele stiimulitele. Kaks esimest noolt ei ole seni suutnud viia palgatõusuni ja investeeringute kasvuni, mis on vajalikud, et saada üle kõrgema käibemaksu negatiivsest mõjust.

„Abenomicsis on suur osa psühholoogial," ütles Jaapani kaubandusministeeriumi mõttekoja RIETI vanemuurija Yoichi Sekizawa. Tema sõnul püüab Abe telesaadetes kasutatava kõnega tõsta rahva tuju, tuues positiivseid sõnumeid.

„Kui minu meelestatus on negatiivne, siis avaldab see mõju kogu maale,“ ütles märtsis Abe Fuji TV saates Waratte Iitomo. „Ma pean olema nii rõõmus kui võimalik.“

Jaapanis on põhipalk vähenenud järjest 22 kuud.

„Inimesed ei ole veel jõudnud punkti, kus nad hakkavad tegutsema – tehes riskantsemaid investeeringuid või alustades ettevõtlusega,“ ütles Japan Research Institute vanemanalüütik Kenji Yumoto. „Tänavu tuleb Abenomicsi kriitiline test.“

Juunis tutvustab Jaapani valitsus kasvuplaani teist osa, kus võidakse rääkida ettevõtte tulumaksumäära vähendamisest ja anda detaile lõdvema regulatsiooni kohta erimajandustsoonides. Oma roll on ka tööjõuseaduste muutmise plaanidel, mis põhinevad eluaegse töösuhte traditsioonil, säilitades lojaalsust, kuid suurendades tööjõu paindlikkust.

Ilma kõrgema põhipalga ning dereguleerimise ja investeeringute märkimisväärsete muudatusteta paistavad märgid, et rahvas hakkab kannatust kaotama.

„Abe saadab sõnumi sõnumi järel, tehes meile ajupesu, et me arvaksime, et majandus paraneb,“ ütles 27aastane Tokyo taksojuht Kazunori Kawasaki. „Enamus mu kliente leiab, et ta on rohkem jutumees.“

Kui majanduses ei toimu reaalset paranemist, siis rahvasse ajapikku juurdunud mõttemaailm ei muutu, ütles Konani ülikooli professor Yoshiro Tsutsui.

„Abe valitsus on teinud verbaalselt pea kõike, mida suudab,“ ütles ta. „Kui reaalmajandus ei järgne, siis on suur võimalus, et asjad ei lähe hästi.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. May 2014, 15:28
Otsi:

Ava täpsem otsing