Igavad valimised, kuid annavad põnevad tulemused

21. mai 2014, 00:00

Rahvusringhäälingu tellitud küsitlus näitas, et europarlamendi valimistel puudub põnevus ja intriig. Jõuvahekord on sarnane viie aasta taguste valimistega. Keskerakond saab kaks; sotsid, Reform ja IRL ühe koha ning üksikkandidaat Indrek Tarand osutub samuti valituks. Euroopa kontekstis on tegu igavate valimistega, Eesti sisepoliitikale aga põneva mõõduvõtmisega. Pühapäeval selguvad valimistulemused on kõige ülevaatlikum hinnang meie sisepoliitikale ning need mõjutavad erakondade lähiaja tegemisi.

Gigantide või sauruste heitlus. Poliitikud on pandud võrdsele stardijoonele, sest Eesti ongi üks suur valimisringkond ja tulemused on seega hästi kõrvutatavad. Teame, et Edgar Savisaar on väga populaarne Lasnamäel, aga pühapäeval saame aimu tema populaarsusest kogu Eestis. Saame teada, kui populaarne ta on võrreldes Andrus Ansipi, Marju Lauristini, Tunne Kelami ja Indrek Tarandiga. Riigikogu või kohalikel valimistel ei teki meil kunagi nii head võrdlusmomenti.

Kui valimisnimekirjad said paika, olin veendunud, et suurima häältesaagi pärast võistlevad Savisaar ja Ansip ning võib-olla suudab pakkuda konkurentsi ka Tarand. Nädalavahetusel avaldatud küsitlustulemused aga viitavad, et valimised võivad anda Savisaare ja Ansipi enesehinnangu pihta tugeva võmmu. Marju Lauristin oli populaarsustabelis kolmandal kohal, jäädes napilt alla Savisaarele ja edestades Ansipit. Neile järgnevad Tunne Kelam ja Ene Ergma. Valimiste võitu ennustavad küsitlustulemused aga Tarandile.

Nii erakondade kui ka poliitikute lõplik häältesaak sõltub valimisaktiivsusest ja lõpuspurdist. Väiksem valimisaktiivsus võib olla kasulik Keskerakonnale ja IRLile, kellel on kindel ja kohusetundlik valijaskond. Mais taas populaarseimaks erakonnaks tõusnud Reformierakond võib teha kehva tulemuse, sest nende toetajate seas on rohkem noori, kes ei paista silma suure valimis­aktiivsusega. Sotside edu sõltub aga sellest, kui palju nad suudavad veenda ümber Indrek Tarandi toetajaid. Võrreldes teiste erakondadega on just sotside toetajate hulgas enim neid, kes ­eelistavad europarlamendi valimistel Tarandit või mõnda teist üksikkandidaati.

Nüüd annavad valijad hinnangu ka kevadisele Reformierakonna meelemuutuse koalitsiooni tekkimisele, ühtlasi peegeldavad tulemused jõujooni paremjõudude vahel. Seda vaatamata faktile, et IRLi juhte Urmas Reinsalu ning Juhan Partsi me valimisheitluses ei näe.

Eurovalimised on eelmäng järgmise aasta riigi­kogu valimistele. See oli ka üks põhjus, miks Reform otsustas viimasel hetkel lükata valimiskarusselli esinumbrina Ansipi, mis tõenäoliselt aitab neil vältida põrumist ning edestada IRLi. Samas on oravatele oluline ka jõuvahekord uute koalitsioonipartneritega. Küsitlus ennustab sotside ja oravate vahel pingelist võistlust.

Erakondade siseheitlus. Lisaks on need valimised olulised parteidesiseselt. See on üks põhjus, miks kindlasti tasub valima minna, sest harva avaneb tavalisel valijal nii hea võimalus mõjutada erakondades toimuvat.

Pühapäeval saame teada, kuidas on valijad võtnud vastu uued tegijad. Näiteks Keskerakonnas Oudekki Loone või IRLis Anvar Samosti. Või kuidas Reformierakonna valija suhtub erakonda kritiseerida julgevasse Kaja Kallasesse või Ansipi järglase valimisel auti mängitud Urmas Paeti.

Huvitav on Reformierakonnast minema löödud Kristiina Ojulandi ja Silver Meikari tulemus üksikkandidaadina. Ojuland oli ju eelmiste ­europarlamendi valimiste ajal erakonna esinumber. Näeme sedagi, kuidas suhtub valija poliitikute taaskasutusse ehk milliseks kujuneb vahepeal nime ja erakonda muutnud europarlamendi liikme Vilja Savisaar-Toomasti tulemus.

Samuti saavad valija karmi ja õiglase hinnangu kohalike valimiste ajal säranud poliitikud (Eerik-Niiles Kross, Jevgeni Ossinovski, Hannes Hanso) ja ametisolevad ministrid (Jürgen Ligi, Urve Tiidus, Ivari Padar, Urve Palo).

Huvitav on jälgida Keskerakonna valijate käitumist ehk seda, milliseks kujuneb pingerivi Savisaare nime taga. Kas võidavad Mihhail Stalnuhhini ja Yana Toomi või Jüri Ratase ja Mailis Repsi toetajad? Seega on Keskerakonna toetajal võimalik anda hinnang Savisaare vene-lembusele.

Poliitikud ja kolumnistid üritavad eestlasi valima kutsudes rõhutada, kui oluline on see, keda me europarlamenti saadame. Olen teist meelt - Euroopa mõttes pole suurt vahet, kes Eestist nendeks kuueks valituks osutuvad. Need valimised annavad aga valijale võimaluse mõjutada Eesti sise­poliitikas toimuvat, sest annavad erakondadele suuna riigikogu valimisteks valmistumisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    20. May 2014, 19:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing