Sündimas on Vene ja Hiina suurlepe

Romet Kreek 20. mai 2014, 10:04

Venemaa on lähedal aastakümnete pikkuse gaasileppe sõlmimisele Hiinaga, mille väärtuseks kujuneb kusagil 400 miljardit dollarit, vahendab Bloomberg Vene peaminister Dmitri Medvedevit.

Medvedevi boss Vladimir Putin saabus täna Shanghaisse, kus püüab jõuda lepingu sõlmimiseni üle 10 aasta kestnud läbirääkimiste järel. Valupunktiks on gaasi hind, kuid kuna Putinit ähvardavad USA ja ELi kaubandus- ja finantssanktsioonid Krimmi annekteerimise tõttu, on tehing tõenäoline.

„Aeg on jõuda hiinlastega selles küsimuses lepinguni,“ ütles Medvedev. „Väga tõenäoliselt see tuleb – pikaajaline leping.“

Maailma suurim gaasieksportöör Gazprom püüab sõlmida seekordsel visiidil lepingut China National Petroleumiga. Hiina on Venemaa tähtsaim kaubanduspartner, kellega mullu tehti äri 94,5 miljardi dollari väärtuses. Hiina oli ainus riik ÜRO julgeolekunõukogus, kes ei tauninud Putini tegevust Ukrainas.

„Eeldame, et Putini visiidiga allkirjastatakse gaasileping ja et hinnakujundus ei ole Hiinale liiga kõrge,“ ütles maaklerfirma CLSA nafta- ja maagaasianalüüsi juht Simon Powell.

Tõenäoliselt lepitakse maagaasi hind täna kokku Putini kohtumisel Hiina kolleegi Xi Jinpingiga. Gazpromi andmetel on peaaegu kõiges kokku lepitud.

„Oleme vaid ühe numbri kaugusel,“ ütles Gazpromi juhatuse esimees Aleksei Miller. „On vaid nn P-null ehk hinnakujunduse valemi alus vaja kokku leppida.“

Gazprom plaanib rajada maagaasi torujuhtme Hiina, mis maksab 22 miljardit dollarit ja suudab aastas saata teele kuni 38 miljardit kuupmeetrit maagaasi.  Vene energeetikaminister Aleksander Novak ütles märtsis, et ettevõte võib hakata Hiinat varustama maagaasiga 2019. või 2020. aastal.

Selline gaasikogus katab ligi veerandi Hiina praegusest maagaasi tarbimisest ja umbes 10% prognoositud 2020. aasta nõudlusest, ütles Nomura Internationali nafta- ja maagaasi analüüsi juht Gordon Kwan.

Lepingu sõlmimine on veninud, kuna Venemaa tahab kasutada müügil ELis kehtivaid hindu, kuid Hiina pakkus välja madalama hinna, mis põhineb Kesk-Aasiast imporditava maagaasi hinnal.

„Ma arvan, et pikaajaliselt on hind õiglane ja täiesti võrreldav Euroopa hinnaga,“ ütles Medvedev.

Gazprom müüs mullu Euroopase maagaasi keskmise hinnnaga 380,5 dollarit tuhande kuupmeetri eest. CLSA prognoosis, et Hiina piirile toimetatava Vene maagaasi hinnaks kujuneb 335-350 dollarit tuhande kuupmeetri (9,50-10 dollarit tuhande kuupjala eest) eest.

Hiina maksab Turkmenistanist imporditatava maagaasi eest 10 dollarit tuhande kuupjala maagaasi eest, mis on odavam veeldatud maagaasi umbes 15dollarilisest hinnast.

„Parem sõlmida leping praegu suhteliselt madala hinnaga, kui üldse mitte sõlmida,“ ütles vene panga VTB Banki kütuseanalüütik Ekaterina Rodina. „Eriti veel seetõttu, kui Hiina maksab tarnete eest ette või annab laenu, millega Gazprom saab ehitada torujuhtme ja võtta kasutusele maagaasimaardla.“

Maagaasi saab ka mujalt.

Kui Vene-Hiina gaasilepingut lähiajal ei sõlmita, võib selleks võimalus kiiresti mööduda, kuna turule sisenevad ka teised pakkujad,“ ütles IHSi Hiina energiadirektor Xizhou Zhou.

Veeldatud maagaasiprojektid Austraalias alustavad tootmist tuleval aastal, muutes maailma gaasiturul pakkumist külluslikumaks, ütles Zhou. Gazpromi välja pakutud gaasijuhe võib olla sunnitud konkureerima Venemaal rajatud veeldatud maagaasi terminalidega.

Juhtumisi on Hiinas Putiniga samal ajal ka Iraani president Hassan Rouhani ja ÜRO peasekretär Ban Ki-moon.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2014, 14:20
Otsi:

Ava täpsem otsing