1000euroste arvete seaduse pärast kannatavad ausad

23. mai 2014, 00:00

Kindlasti on 1000euroste tehingute deklareerimise kohustusest  lihtsamaid ja ettevõtjat vähem koormavaid alternatiive, mis maksulaekumisele paremini mõjuvad.

Sama tulemuse saavutamiseks piisab ka vähemast infost. Eriti kui kõige suuremat mõju hakkab riskianalüüsi asemel andma heidutus.

Seda saaks kindlasti saavutada ka vähemate andmetega ja ausat ette­võtjat vähem koormates.

Õiguskantsleri kätte. Järgnevatel nädalatel kaaluvad ettevõtlusorganisatsioonid võimalust pöörduda põhiseadusega vastuolu küsimuses õiguskantsleri poole, kaubanduskoda nende hulgas.

Soovitame maksuhalduri poole pöörduda ettevõtjatel, kes arendustöid plaanides näevad, et arendamine etteantud ajaraamides muutub probleemseks, ning paluda töödeks kindlasti aja­pikendust. Selline võimalus kirjutati ette­võtjate nõudmistele vastu tulles seadusesse sisse. Loodame, et maksuhaldur seda soovijatele võimaldab.

Üks olulisem ettepanek on olnud, et ettevõtjaile antaks mõistlik aeg muudatusi testida, rakendada ja ellu viia. Praegu tuleb leppida sellega, et raamatupidajad peavad deklaratsiooni esitama loetud päevad enne jõule.

Ka maksuhalduril pole veel võimekust kordades suurenevat andmehulka vastu võtta ja töödelda, see peaks tekkima alles sügiseks. Muudatuste rakendamise edasilükkamine aasta võrra oleks sellises olukorras tundunud igati loogiline ja hoidnud ära suure osa vastuseisust.

Vastuseta küsimused. Vastuseta on jäänud ka küsimus, miks just 1000 ja miks mitte ­10 000 või hoopis 1 või mõni teine ilus number.

Milline oleks mõju, kui deklareerimiskohustus rakenduks alates ühest eurost (arvestades, et heidutus toimiks siis veelgi laiemalt ja pettuste võimalus oleks minimaalne)? Võimalik, et sellisel juhul oleks arendusedki lihtsamad. Praeguse muudatusega kannavad kõige suuremat kulu ilmselgelt need ettevõtted, kes pettustega kindlasti ei tegele.

Ettevõtjad ei salli maksupettusi ega ebaausat konkurentsi. Kuid me ei salli ka seda, kui meid kõiki puudutavaid muudatusi kavandatakse ja viiakse ellu ilma olulistele küsimustele vastuseid andmata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    22. May 2014, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing