Investorite huvi börsi vastu väheneb

23. mai 2014, 00:00

Kuni 2011. aastani kasvas investorite arv Tallinna börsil jõudsalt, aga pärast seda on huvi börsiettevõtete vastu kahanema hakanud. Uusi väikeinvestoreid suudab juurde meelitada vaid mõni dividende maksev börsifirma.

Mõni aasta tagasi hakkas Tallinna börsil noteeritud firmadesse raha paigutavate investorite arv vähenema. Tänavu on kahanemine jätkunud ning stabiilset kasvu on näidanud vaid Tallinna Kaubamaja ja Tallinna Vee aktsionäride arv. Väikese hüppe tegi mullu ka Olympic Entertainment Group (OEG).

Polegi, millega kaubelda. Lisaks on tänavu olnud kauplemisaktiivsus Tallinna börsil väike: esimese nelja kuu käive oli 39 protsenti väiksem kui mullu samal ajal ning tehingute arv kahanes 14% võrra.

Kawe Kapitali partneri Kristjan Hänni sõnul on väiksema kauplemisaktiivsuse põhjustanud ühelt poolt kauplemiseks sobivate instrumentide nappus ja kauplemisorientatsiooniga investorite liikumine muudele jahimaadele.

Samas iseloomustab Hänni sõnul kauplemisaktiivsuse langus börse laiemalt ja sellest ei saa välja lugeda midagi aktsiaturu edasise suuna osas. “Näiteks eelmise aasta suvel oli kauplemisaktiivsus Lõuna-Korea aktsiaturul rekordiliselt väike, aga praegu kaupleb indeks juba 20% kõrgemal hinnatasemel,” rääkis Hänni, kelle arvates on oluline meeles pidada, et huvi tekkimise korral on väikese likviidsusega võimalik hinnaliikumine mõlemas suunas.

Tallinna börs ei ahvatle. Seda, et kauplemisaktiivsuse kahanemine puudutab maailma börse laiemalt, rõhutas ka LHV vanemmaakler Ragnar Plees.

Pleesi sõnul käib börside vahel konkurentsiheitlus. “Maakleri seisukohalt vaadates ei konkureeri me ainult Tallinna börsi liikmetega, vaid ka kogu Kesk- ja Ida-Euroopa börsidega ning isegi Türgiga,” märkis ta.

Tallinna börsi ja seal noteeritud ettevõtete probleem on Pleesi sõnul väiksus ja sellest tulenev vähene likviidsus. Mitmete institutsionaalsete klientide jaoks jäävad ettevõtted huviorbiidist välja, kuna nende turukapitalisatsioon on väike ning need ei kuulu indeksitesse, lisas Plees.

Selleks, et investoreid kohalikule börsile meelitada, peab selle esmalt atraktiivseks muutma. Hänni hinnangul võiks olla noteeritud rohkem suurettevõtteid, mille tõttu oleks mõtet siinseid börsi­ettevõtteid rahvusvahelisel radaril hoida. Sellisel juhul kanduks huvi osalt edasi ka väiksematele ettevõtetele. Ka NASDAQ OMX Tallinna juhatuse esimees Rauno Klettenberg nõustub, et börsile oleks hädasti uusi tulijaid tarvis.

Kuna ebalikviidsel turul on kauplemisega keeruline raha teenida, siis peavad Hänni sõnul ettevõtted investorite huvi säilitamiseks pakkuma alternatiivi näiteks püsivate dividendide näol. “Eestile õnnetuseks on praegu ühe parima dividendimaksja (Tallinna Vesi – toim) puhul juba üsna selge, et selle dividendid tulevikus poolduvad,” tõdes Hänni.

Minnakse uutele turgudele. Pleesi sõnul aitaks investorite arvu kasvatamisele kaasa ka üldisem teadlikkuse tõstmine, sest  praegu eelistab kohalik investeerimismentaliteet elektrooniliselt hoitavatele aktsiatele käegakatsutavat vara.

“Kohalikud investorid pole kadunud, kuid investeeringud on regioonide vahel rohkem hajutatud. Uutele turgudele minek on muutunud lihtsamaks,” mainis Plees lõpetuseks.

  • Ülo Pärnits: börs on kuidagi väsinud

Suurettevõtja Ülo Pärnitsa sõnul on Tallinna börs väsinud ja investeeringud ei ole viimasel ajal kasvanud.  “Ma arvan, et investoreid jääb Tallinna börsil vähemaks seetõttu, et ettevõtjad paigutavad raha oma äridesse. Nii olen ka mina teinud,” kommenteeris olukorda Pärnits.

Varem tundus börs Pärnitsale ahvatlev. “ Nüüd oleme vist aga kõik veendunud, et ega seal nii väga kasvu ei ole. Kui ikkagi on oma firma ja see annab korralikku tootlust, siis paigutan raha sinna,” lisas ettevõtja.

Pärnitsa sõnul ei ole ükski börsifirma pidevalt turvaliselt kasvanud. “Isegi need, kes on vahepeal edukad olnud, kukuvad ikkagi ära,” nentis ta. Samuti pole Pärnitsa sõnul ka tema investeeringud viimasel ajal eriti kasvanud. “Praegu on börs kuidagi väsinud, aga kuidas seda elavdada, sellele ma pole mõelnud,” märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. May 2014, 18:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing