Kuhu suundub Euroopa?

1321-aripaev 24. mai 2014, 09:13

Euroopa Parlamendi valimiste eel küsisid Rootsi Bonnieri grupile kuuluvad majanduslehed seitsmes riigis ettevõtjate arvamust Euroopa Liidu ees seisvate probleemide lahendamiseks.

Eksklusiivsed intervjuud oma visioonist andsid ühisprojektile ka Euroopa Parlamendi suuremate fraktsioonide esinumbrid Jean-Claude Juncker (Eestist IRL), Martin Schulz (Sotsiaaldemokraadid) ja Guy Verhofstadt (Eestist Keskerakond ja Reformierakond).

Põgusa ülevaate saime ka sellest, kui sarnased või erinevad on projektis osalenud riikide Euroopa Parlamendi  valimiskampaaniate teemad ning kõrvutasime ka keskmist palka ja bensiiniliitri hinda.

Ettevõtjad optimistid ja muretsejad. Soome ühe suurima pensionikindlustusfirma Ilmarinen finantsjuht Jaakko Kiander ütleb, et on mures euroala deflatsiooniohu pärast, mille tõrjumiseks on Euroopa Keskpangal sisemiste erimeelsuste tõttu palju raskem sekkuda kui maailma teistel suurtel keskpankadel.

Samuti hirmutab perspektiiv vastutuse jagamisest - sellise riigi nagu Soome hea majandamise viljad lähevad sellisel juhul kaduma, pelgab ta. Leedu Tööstusettevõtete Liidu president Robertas Dargis ja Poola suurima erapangagrupi juht Leszek Czarnecki ütlevad aga otse välja, et Euroopa vajab nii suuremat majanduslikku kui poliitilist koostööd, tugevamat föderaalset liitu.

Kuidas lahendada tööpuudust? Euroopa kõrge tööpuuduse lahendust näevad ettevõtjad üheltpoolt hariduses ja ettevõtlikkuse edendamises. Sloveenia endine võidusõitja ja nüüd mootorrataste väljalaskesüsteemide valmistaja Igor Akrapovic soovitab noortel õppida eelkõige mingi amet, TransferWise'i asutaja Taavet Hinrikus aga propageerida ettevõtlusharidust laiemalt kogu liidus.

Teisalt viitab Taani energialahenduste hiiu Danfoss juht Niels B. Christiansen, et kui EL oma kliimapoliitika konkreetseteks eesmärkideks sõnastaks, võiks siin tekkida tuhandeid uusi töökohti ning ühtlasi väheneda sõltuvust Venemaa energiakandjatest.

Rootsi üks mõjukamaid tööstureid Leif Johansson alustas oma karjääri raudsest eesriidest lõhestatud Euroopas ja ütleb, et tema jaoks on Euroopa Liit eelkõige rahuprojekt, mis on loonud fantastilised võimalused oma kodanikele ja ettevõtetele. "Elu on siin ikka päris ilus," ütleb ta.

Euroopa majanduse väljavaateid hinnates tõmbab Johansson paralleele arengutega Rootsis, mis paarkümmend aastat tagasi ei erinenud oma majandusnäitajatelt Kreekast. Kui EL suudab sama edukalt reformida, võiks olla optimistlik. "Lihtne õppetund on see, et majandus tuleb hoida tasakaalus," ütleb Johansson.

Mida lubavad poliitikud?

Kõik pakuvad lahendusi, kuidas raha Euroopa majanduses jälle liikuma saada ning rõhutavad ka ELi ühtse energiaturu  väljaehitamise tähtsust. Schulz lubab väikeettevõtjatele arengupanka, Verhofstadt ühtset kapitaliturgu ning ka Juncker rõhutab, et maksumaksja rahaga päästetud pangad peavad reaalmajandust teenima.

Peamised valimiskampaania teemad

ROOTSI (Dagens Industri) - keskkond ja energiapoliitika, töötus, ekstremistlike parteide esiletõus Euroopas, Ukraina kriis ja ELi vajalikud sammud;

SOOME (Kauppalehti) - euroala kriis, kärpekuuri poliitika, töötus, kas Soome on rahaliidust võitnud ja mis on alternatiivid tulevikuks, ELi integratsioon, Ukraina kriis, Euroopa ühtne välis- ja julgeolekupoliitika;

TAANI (Börsen) - Taanis töötavate ELi kodanike tekitatud koormus sotsiaaltoetussüsteemile

SLOVEENIA (Finans) - lähenevad ennetähtaegsed valimised, majanduskasvu taastumine, töötus, ELi toetuste kasutamine;

POOLA (Puls Biznesu) - Ukraina kriis ja selle mõju Poola majandusele, energiajulgeolek Poolas ja ELis, pensionisüsteemi tulevik, presidendi lennukiga 2010. a juhtunud õnnetuse uurimine;

LEEDU (Verslo Žinios) - Ukraina kriis, julgeolek NATOs, energiasõltumatus Leedus ja ELis, euro käibelevõtt, emigratsioon

EESTI (Äripäev) - julgeolek, ühtne energiaturg, majanduskasv, väljaränne.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. May 2014, 21:38
Otsi:

Ava täpsem otsing