Lagarde: Euroopa kriis ei ole veel läbi

Raido Neemre 26. mai 2014, 21:21

“Euroopa on paranemise teel, kuid majanduskriis, mis regiooni alates 2008. aastast rüüstanud on, ei ole veel läbi,” hoitatas IMFi juht Christine Lagarde.

Saksamaa päevalehele Handelsblatt antud intervjuus hoiatas IFMi juht, et eriti Lõuna-Euroopa riikidel on jätkuvalt raskusi laenuturule pääsemisega.

“Paranemisprotsess on tõepoolest käimas. Mõned riigid on edukalt väljunud abiprogrammidest. See aga ei tähenda, et kriis on läbi ja meie missioon on täidetud,” sõnas Lagarde.

Mitmed eurotsooni riigid, näiteks Kreeka, seisid silmitsi majandusliku hävinguga, kui nende ülikõrged riigivõlad kergitasid nende laenukulud jätkusuutmatutele tasemetele.

Rahvusvahelised laenuandjad astusid vahele, päästmaks riigid pankrotist.

Kreeka, Portugal, Küpros ja Iirimaa liitusid kõik kärpeprogrammidega, mis oli abipaketi tingimuseks. Hispaania aga sai Euroopa Liidult abi päästmaks oma pangandussektor, kuid vältis pankade täielikku väljaaitamist. 

Lagarde hoiatas, et praegused madalad inflatsioonitasemed eurotsoonis on samuti potentsiaalseks majanduse paranemise riskifaktoriks regioonis.

Lagarde kutsus Euroopa Keskpanka üles lõdvendama rahanduspoliitikat, mis stimuleeriks majanduskasvu; ühtlasi julgustas ta riikide valitsusi võtma kasutusele meetmeid, mis parandaksid konkurentsi, sh ellu viima tööturu strukturaalseid reforme.

Ühtlasi hoiatas ta jätkuva Ukraina kriisi eest, mille jaoks IMF eraldas 17 miljardi suuruse laenu ning mis on järjekordne risk globaalsele majanduskasvule.

Tema sõnul on keeruline ennustada, kuidas kriis lõppeb ning mis ulatuses kriis võib levida ka teistesse riikidesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. May 2014, 21:21
Otsi:

Ava täpsem otsing