LHV kaasab kiireks kasvuks lisaraha

26. mai 2014, 15:48

LHV aktsionärid kinnitasid eelmisel nädalal ettepaneku suurendada ettevõtte aktsiakapitali 3,5 miljoni euro võrra. Paari aasta pärast loodab ettevõte olla börsil.

LHV panga juhatuse esimees Erki Kilu selgitas Äripäevale, et üheks rahakaasamise põhjuseks on tõik, et LHV kontsernil kaks suuremat tütarettevõtet LHV Pank ja LHV Varahaldus teenisid eelmisel aastal korralikult kasumit, kuid pank ei suuda oma kasvu ise finantseerida.

"LHV Panga ärimahud kasvavad kiiremini kui me kasumit jõuame teenida," märkis Kilu, kelle sõnul kasvasid mullu LHV Panga kapitalinõuded 63%, aga omakapitali tootlus oli 11%. "Seni, kuni kapitalinõuded kasvavad kiiremini kui kasumlikkus, peamegi lisakapitali kaasama - oleme lisakapitali kaasanud eelnevatel aastatel ja teeme seda ka sel aastal," toonitas ta.

Aktsiakapitali suurendatakse 19,2 miljonilt eurolt 22,7 miljoni eurole täiendavate rahaliste sissemaksetega, lastes välja 3,5 miljonit uut aktsiat. Panga ametlikus teates seisab, et aktsiakapitali suurendamise põhjuseks on 13,8 miljoni euro kaasamine kontserni kuuluvate äriühingute tegevuse arendamiseks ja laiendamiseks.

Kui ärimahud peaksid endiselt väga kiiresti kasvama, siis tõenäoliselt on Kilu hinnangul vaja järgmisel aastalgi kapitali kaasata, kuid seda oluliselt väiksemas mahus.

Aktsia hind on oluliselt kasvanud

Aktsiad lastakse välja ülekursiga. Emiteeritavate aktsiate nimiväärtus on 1 euro aktsia kohta ja märkimishinnaks kujunes 3,95 eurot aktsia kohta. Seega on ülekursi suurus 3,2 eurot aktsia kohta Aktsiaid on õigus märkida 9. - 16. juunini.

Viimatine rahakaasamine toimus 2013. aasta juunis, kui LHV aktsiakapital suurenes uute aktsiate emiteerimise ja vahetusvõlakirjade müügi tõttu ligi 2 miljoni euro võrra ning siis oli aktsia hinnaks määratud 3 eurot. Alates esimesest rahakaasamisest on aktsia hind tublisti tõusnud. Nii pakuti 2012. aastal investoritele aktsiaid 2,7 eurot tükist ja aasta enne seda 2,5 euro eest.

Börsilemineku ootuses

LHV Group Tallinna börsile mineku plaane kommenteerides, märkis Kilu, et ettevõte on endiselt seatud 2016. aasta graafikus ning hiljaaegu on tehtud ridamisi muudatusi. Läinud nädalal võeti vastu uus põhikiri, lisati nõukogusse Rain Lõhmus, loodi auditikomitee ja töötasukomitee ning esimest korda avaldati hea ühingujuhtimise tava aruanne.

Kilu sõnul oli suur samm ka LHV investoritele suunatud alamlehe avamine nii eesti kui ka inglise keeles. Sel aastal hakatakse tema kinnitusel avaldama kvartaalseid vahearuandeid ja pidama siseteabe valdajate nimekirja. "Seejärel tuleb jääda ootama sobivat aega ja otsust, millal hakata koostama prospekti ning tegelema emissiooni müügiga," rääkis Kilu. "Aktsionäride huvi meie tegemiste vastu on praegu väga suur-   eelmisel nädalal toimunud üldkoosolekust võttis osa 69 aktsionäri, kes esindasid 87,2% häältest.

Panga teatel kuulub 66% ettevõtte aktsiatest LHV Group-i nõukogu liikmetele ja nendega seotud isikutele, 30% Eesti ettevõtjatele ja investoritele ning 4% LHV töötajatele. Kilu sõnul on ettevõttel kokku ligi 150 aktsionäri ja nendest üle 100 on LHV töötajad. Selle osas, kellele uusi aktsiaid pakutakse Kilu kinnitusel paika pandud põhimõtteid pole.

"Uue aktsiaemissiooni puhul on alati eesõigus olemasolevatel aktsionäridel uusi aktsiaid märkida, kuid alati võtame juurde ka täiesti uusi aktsionäre," rääkis ta. "Peamiselt on uuteks investoriteks suuremad Eesti ettevõtjad ja investorid, kes soovivad ühe uue Eesti panga ülesehitamisele kaasa aidata ja sellesse investeerida."

Investorite supp lahjeneb

Eelmisel nädalal peetud aktsionäride üldkoosolekul kinnitati ka panga optsiooniprogramm, mille järgi väljastatakse kolmeaastaseks perioodiks 654 000 euro eest aktsiaoptsioone, kokku 415 145 aktsiale. Aktsiaoptsiooni hinnaks on 1,6 eurot aktsia eest. Aktsiaoptsioonide väljastamise hetkel on ettevõttel enam kui 19,2 miljonit aktsiat.

Lisanduvad aktsiad suurendavad tinglikult aktsiate arvu ligi 19,6 miljoni aktsiani, mis tähendab aktsionäride osaluse vähenemist 2,12% võrra. Erki Kilu hinnangul saab optsioonidest osa ligikaudu 30 töötajat ning on mõeldud LHV Group-i tütarettevõtete juhtide, osakonnajuhtide ja osade spetsialistide pikemaajaliseks motiveerimiseks. "Usume, et see on hea võimalus tunnustada inimesi hea töö eest ja motiveerida neid pikemaajaliselt," lisas ta.

LHV varasemad rahakaasamised:

*2012. aasta 20. novembri  üldkoosoleku otsusega lasti välja allutatud vahetusvõlakirju ja sellega seoses suurendati tingimuslikku aktsiakapitali 1 500 000 euro võrra, 20 081 638 eurole.

*2013. aasta 6. juuni üldkoosoleku otsusega suurendati Grupi aktsiakapitali 187 693 euro võrra, 18 769 331 eurole. Täiendavalt konverteeriti 433 338 euro väärtuses tingimuslikku kapitali, mille tulemusena suurenes Grupi aktsiakapital summani 19 202 669 eurot ja tingimuslik kapital 20 269 331 eurole.

10.03.2014 seisuga oli AS-il LHV Group 155 aktsionäri:

12 725 948 aktsiat (66,3%) kuulus nõukogu ja juhatuse liikmetele ning nendega seotud isikutele.

5 727 238 aktsiat (29,8%) kuulus Eesti ettevõtjatele ja investoritele ning nendega seotud isikutele.

749 483 aktsiat (3,9%) kuulus LHV praegustele ja endistele töötajatele ning nendega seotud isikutele.

Allikas: LHV

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. May 2014, 09:00
Otsi:

Ava täpsem otsing