Ninasarvik tegi oravat järele

27. mai 2014, 00:00

Reformierakonnale on tähtis olla riigis võimul. Keskerakonnale on tähtis olla Tallinnas võimul. Europarlamendi kohtade arv ei ole kummalegi parteile elu küsimus ning neid valimisi on olnud võimalik kasutada vastustajate pahameele väljaelamiseks.

Eesti poliitikas on nimelt kasutusel üks vana nõks. Tavaliselt kasutab seda Reformierakond, kuid seekord paistab Keskerakond olevat vana vastase triki üle võtnud. Enne kunsttüki lahtirääkimist tuleb aga heita pilk inimmeele sügavustesse.

Kuigi üldiselt on inimesed ilusad ja head, siis kusagil aju­sopis valvab igaühel ka nn kuri mina. Sellele minale käib maailm aeg-ajalt närvidele ning teised paistavad olevat lollid, vastikud ja pahatahtlikud. Eriti, kui neil juhtub olema rohkem võimu või raha.

Kurjuse kättemaks. Loomulikult satuvad võimsate ja rahakate kategooriasse poliitikud ning neid koondavad ühendused – erakonnad. Mida kauem ja kindlamalt on mingi erakond olnud võimul, seda suurem on ka tõenäosus, et ta äratab inimestes kurja mina. Kurjus tahab kättemaksu. Ta soovib, et võimsad jääksid ilma oma võimust ja rikkad oma rikkusest. Kurjust ei huvita isegi see, et võim ja rikkus talle tuleksid, peaasi, kui teistelt ära läheb.

Pahatahtlikkus ja ettevaatlikkus käivad tihtipeale käsikäes. Kaikaid tahaks kodarasse loopida, kuid soovitatavalt nii, et kaigas kogemata kodaravaldaja pihku ei satu. See võib ju häirimise pärast vihastada ning kaika loopija turjale tantsima panna. Valimistel saab kaikaga valusasti äsada, ise anonüümseks jäädes.

See on taust, mida erakonnad teavad. Nüüd tuleb vaadata, mis on parteile tähtis ja mis mitte. Näiteks Reformierakonnale on tähtis olla riigis võimul, Keskerakonnale Tallinnas. ­Euroopa Parlamendis saadavate kohtade arv ei ole kummalegi neist elu küsimus.

Reform demonstreeris seda eelmistel europarlamendi valimistel täie selgusega. Esimese suurusjärgu häältemagnetitest pandi kandideerima vaid Urmas Paet. Teised jäid kõrvale ja valijad said oma masuaegse kättemaksu Eesti staažikaima võimuerakonna vastu kätte.

Võimalus kohalikel valimistel. Seekord ei oodanud oravad europarlamendi valimisteni, vaid andsid inimestele võimaluse pahameele avaldamiseks juba kohalikel valimistel. Pole ju võimalik tõsimeeli väita, et mullu Tallinnas parima koosseisuga parimat tulemust püüti!? See on ka üks põhjus, miks nüüd tehti oma läbi aegade parim tulemus Brüsselisse pürgimisel.

Keskerakond pingutas aga Tallinnas võimu nimel täiega, sest muidu oleks häda suur. Nüüd võeti lõdvemalt ja anti eestlastele võimalus oma frustratsioon välja elada, et järgmisel aastal riigikogu valimistel võimule pürgida. Olgu looduses kuidas on, aga poliitikas võib ka ninasarvik oravalt õppida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. May 2014, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing