Puhkepäev. Võitlus depressiooniga

30. mai 2014, 00:00

Depressioon on haigus, mis muudab maailma tumedaks paigaks ja millest ilma abita on väga raske väljuda, selgub teatrite ühistööna valminud lavastustest.

Arvatakse, et depressioon on aastaks 2030 suurim töövõimetuse põhjustaja maailmas. Tallinna Linnateatri ja Eesti Draamateatri koostöös sündinud lavastused “Harakale haigus…” ja “Varesele valu...” toovad lavale lood Eesti inimestest, kes on isiklikult selle haigusega kokku puutunud.

Mõlemad etendused mõjuvad ehedate ja tõetruude võimalustena piiluda peategelaste ellu – autorid ning lavastajad Paavo Piik ja Mari-Liis Lill intervjueerisid selle tarbeks möödunud aastal paarikümmet inimest. Toimunud vestluste põhjal jõuab mõlemas etenduses lavale kuus lugu, mille peategelased depressiooniga võitlevad.

Tubli ühistöö. Huvitavale süžeele boonuseks on värskelt mõjuvad noored näitlejad. Omanäoliselt mõjub ka kahe teatri integratsioonis tekkiv lavakeel, mis hõlmab lisaks kahest teatrist truppi värvatutele ka majade ja nendevahelise tänava kasutamist loo ja lava osana.

Tinglikult on tegu ühe lavastuse kahe osaga, mis lõpuks omavahel kokku saavad, kuid need on vaadatavad ka eraldiseisvatena. Etendused püüavad vaatajale selgeks teha, depressioonist nagu teistestki haigustest pole võimalik üle saada pelgalt soovitusega “ole normaalne” või “hakka elama”.

Sellised klišeed, nagu ära muretse, saa üle, naudi hetke ja nii edasi, ei aita masenduse käes vaevlejat mitte mingil moel. Depressioon on haigus ja sellest ilma kõrvalise (medikamentse) abita välja tulla on tihti väga raske või lausa võimatu.

Lootuskiir tunneli lõpus. Ehkki depressiooni põhjuseid pole ka tänapäeva teadus võimeline lõpuni lahti seletama, on tegelaskujude elus hulk sarnasusi, mis võimaldavad näha selle tekkes teatud mustrit: vanemad, kes ei pööra lastele piisavalt tähelepanu, pereliikmed, kes vaevlevad depressiooni käes või  elule pitseri lööv alkohol.

Kõlama jääb mõte, et kurbus tekitab kurbust ja negatiivsus negatiivsust ning ringist väljumiseks on tarvis jõudu.

Etendused ei mõju siiski lootusetutena, ehkki nendes on ohtralt hingekriipivaid hetki, vaid näitavad pigem, et lootust on – kõik oma loo rääkinud leiavad tee tervenemiseni.

 

Hinnang

 • “Varesele valu...”

Eesti Draamateatris

 • “Harakale haigus...”

Tallinna Linnateatris

Hinnang: 8

Lavastajad: Paavo Piik, Mari-Liis Lill
Osades: Robert Annus, Henrik Kalmet, Piret Krumm,
Ursula Ratasepp, Britta Soll,  Veiko Tubin
Esietendused: 15.03 Tallinna Linnateatris ja Eesti Draamateatris

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  29. May 2014, 15:37
  Otsi:

  Ava täpsem otsing