Seenekasvataja võtab üle Leedu börsifirma

30. mai 2014, 00:00

Balti suurim seenekasvataja Baltic Champ võtab üle Leedu juhtiva põllumajandusettevõtte Agrowill. Ettevõtte värske juht Saulius Jurgelenas peab pöörama firma edurajale.

Ülevõtt on sisuliselt seaduses nõutav formaalsus, mitte soov ettevõtet börsilt minema viia. Nimelt Baltic Champsi liitumisel tänavu 1. aprillil Agrowill Groupiga sai esimesest Agrowilli suurim aktsionär, mis omakorda nõudis formaalset aktsiate ostupakkumist.

Agrowilli suuraktsionäril ja nõukogu esimehel Kestutis Jušciusel on Leedu ühe suurima põllumajandusettevõttega suured plaanid. Ta loodab sünergiale, mis tekib, kombineerides Agrowilli temale kuuluva seentekasvatamise äriga Baltic Champs Group, kirjutas Äripäeva Leedu sõsarleht Verslo Žinios. Ettevõttel on plaanis tõsta efektiivsust ja müüa maatükid, mis ei ole kasutusel või on liiga kaugel Agrowilli peamisest põllumajandusmaast.

Plaani elluviija on ettevõtte uueks juhiks määratud Saulius Jurgelenas, kel on Leedus hea renomee. “Jurgelenas juhtis 2005.–2011. aastani Leedu ravimifirmat Sanitas, mis muutus tema käe all nüüdisaegseks ettevõtteks ja mis müüdi Kanada firmale Valeant,” ütles Äripäeva Leedu sõsarlehe börsitoimetaja Paulius Ciulada. “Jurgelenas ütles, et koos Jusciusega plaanivad nad korrata sarnast edulugu Agrowillis.”

Jurgelenas rääkis Vilniuses investorite liidus esinedes, et põllumajandus on huvitav sektor, kuna maailma rahvaarv kasvab. Tema sõnul on Agrowill Groupil ja Baltic Champsil palju sünergiavõimalusi, näiteks kasutades väetist šampinjonide kasvatamiseks.

Aktsia näib lotopiletina. Agrowilli viimast nelja aastat võib kirjeldada käänulisena – kahjumiaastad on vaheldunud kasumiaastatega.

Nüüd sõltub edu palju sellest, milliseks kujuneb ühendatud ettevõte, kas restruktureerimine õnnestub ja mis toimub põllumajandussaaduste hindadega. Agrowill jäi mullu 4,9 miljoni litisesse puhaskahjumisse, kuid kuna Baltic Champs teenis 10,7 miljoni litise puhaskasumi, oleks pro forma kasum 5,8 miljonit litti. 54 miljoni eurose turuväärtusega ettevõtte hinna-raamatupidamisväärtuse suhe on Bloombergi andmetel 0,55. Mitte ükski analüütik ei tee regulaarselt selle ettevõtte kohta analüüsi.

Kui 2008. aastal tegi Agrowill börsile minekuks aktsiapakkumise, siis Eesti investoritel huvi puudus, külmaks jäid ka Leedu jaeinvestorid. “Leedu jaeinvestorite huvipuudus hämmastas,” ütles toona Leedu Gild Bankersi partner Šarunas Skyrius. Vähem kui 3% aktsiapakist jaotati Leedu väikeinvestoritele. Skyrius märkis, et Eestist ei osalenud märkimises ükski investor, kuid ta avaldas lootust, et nad ostavad aktsiaid börsilt. 2003. aastal asutatud ettevõtte aktsia tõusis esimesel kauplemispäeval 2. aprillil 2008 päeva sees isegi 10%, kuid lõpetas päeva muutumatult 5 litil.

Balti lisanimekirjas oleva ettevõtte aktsia on viimase aastaga tõusnud 102,8%.  Vilkast tõusust hoolimata on aktsia 80,1% madalamal börsile mineku hinnast.

Agrowill tegi Kreekat. Ettevõttes on käimas restruk­tureerimine, mille raames plaanitakse müüa osa maid, mis on vähem viljakad või asuvad teistest maaüksustest kaugel. Lisaks teatas Agrowill teisipäeval kohustuste restruktureerimisest. Nõudeid vähendati 2013. aasta lõpu 54,6 miljonilt litilt 20,4 miljonile litile, makstes osaliselt laenu tagasi ning sõlmides ülejäänu kohta DNB pangaga laenulepingu viieks aastaks.

Agrowill on pikalt olnud hädas võlgade tasumisega. 2009. aasta mais sõlmis ettevõte võla­kohustuste restruktureerimise leppe võlakirjaomanikega. Nende võlakirjade lunastamistähtajad olid 2009. aastal, kuid 2013. aasta lõpu seisuga ei olnud neid lunastatud. Nominaalis oli lunastamata võlapabereid üleval umbes 5 miljoni liti jagu. Restruktureerimise plaani järgi pidi tänavu 6. aprilliks olema lunastatud 15% võlast ja 2015. aasta 6. aprilliks 85% võlast.

On olnud seotud ka Eestiga. 2009. aasta 3. oktoobril müüs Agrowill Põlva Agro Eesti investoritele. Mullu juunis kanti Eesti äriregistrisse ­AgroSchooli-nimeline tütarettevõte, mille põhitegevusala on äri- ja juhtimisnõustamine.

Agrowill on asutanud ka alternatiivenergia tootmise ettevõtted, kuid seni ei ole ühegi investeerimisprojektiga alustatud. Uute tegevuste seas on šampinjonide kasvatamine. Lisaks toodab Agro­will komposti nii enda tarbeks kui ka teistele Leedu, Poola ja Vene seenekasvatajatele.

 

Mis on mis

 • Agrowill Group

Leedu põllumajandusfirma, kasvatab karja ja põllumajandussaadusi, liisib maad.
Noteeritud Nasdaq OMX Balti lisanimekirjas ja Varssavi börsil.
Käibest on põllusaaduste kasvatamine andnud ajalooliselt 38–61% ja karjakasvatus 12–23%. Mullu kasvatas 22 400 hektaril põhiliselt tali- ja suvinisu ning rapsi. Aasta lõpu seisuga omas 2985 lüpsilehma ja 3107 mullikat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  29. May 2014, 18:55
  Otsi:

  Ava täpsem otsing