Teeks õige tööd kuus tundi päevas?

30. mai 2014, 00:00

Ilm mõjutab majanduse käekäiku ja selle mõju ei allu inimese tahtele.  Ilmast veel tähtsam on majandusele aeg ja selle efektiivne kasutamine.

Aeg on ainuke taastumatu ressurss, seetõttu on eriti oluline, kuidas seda kasutada. Tööstusrevolutsioon on muutnud aja kasutamise efektiivsemaks, see on tõstnud palku ja pikendanud eluiga.

Samas saaks praegusel infoajastul aega veel paremini ära kasutada.

Kahtlusi tekitab praegune nädala mudel, kus on seitse päeva. Neist viis on tööpäevad ja kaks puhkepäevad.

Infotehnoloogia areng on toonud kaasa selle, et näiteks Silicon Valley nädal, kooli nädal või riigiettevõtte nädal on täiesti erinevad. Kui kaks viimast juhinduvad eelkõige sellest, et tööl käiakse nädalas viis päeva, siis näiteks Silicon Valleys töötatakse ka nädalavahetusel. Sama tuleb ette ka erasektoris.

Ebakõla. Kuigi erasektor teeb nädalavahetusel tööd, siis avalik sektor puhkab, ja seetõttu pole võimalik nende asutustega suhelda. See võib tähendada seisakut ja projektide viibimist.

Küsimusi on tekitanud ka idee vähendada töötundide arvu. Kuuetunnine tööpäev võiks anda inimestele kaks tundi rohkem aega päevas tarbimiseks, see turgutaks majandust. Kuid kas tootlikkus on praegu jõudnud sinnamaani, et kaks tundi tööpäevast maha lahutada?

Tõenäoliselt tõttab siin appi ka infotehnoloogia areng, mis võiks muuta töötegemise võimalikult lihtsaks ja tõhusaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. May 2014, 18:49
Otsi:

Ava täpsem otsing