Päevarahvas koguneb keskustesse

02. juuni 2014, 00:00

Kogu Eestis koondub rahvastik päeval keskustesse. Kui Eesti pindalast on asustatud ligikaudu 45 protsenti, siis töökohad paiknevad ainult 22 protsendil pindalast. Umbes kolmveerand hõivatutest töötab seejuures linnas või selle vahetus läheduses. Päeval kaotavadki kõige rohkem inimesi linnu ümbritsevad piirkonnad, sest sealt suundutakse keskusesse.

Kõige tihedamini asustatud ruutkilomeeter asub Tallinna kesklinnas Estonia puiestee ümbruses, kus päevasel ajal viibib hinnanguliselt üle 19 800 inimese. Öösel on samal ruutkilomeetril ligi 5800 inimest, seega on päeva- ja öörahvastiku vahe seal 14 000 inimest.

Päeva- ja öörahvastik. Päevarahvastikuks liigitatakse inimesed, kes viibivad antud piirkonnas töö ajal, ning öörahvastiku moodustavad piirkonnas elavad inimesed.

Üle 15 000 inimese viibib päeval ka Tallinna sadama ning Tartu maantee alguse piirkonnas. Tallinna kesklinnas suureneb inimeste arv päeval märgatavalt, kusjuures ostlejaid, üritustel osalejaid, sportijaid ja ka turiste pole nende hulka arvestatud. Seega tegelikkuses võib nii mõnegi piirkonna päevarahvastik olla veelgi suurem.

Taoline rahvastiku paiknemise ruumilise ja ajalise muutuse analüüs on eelkõige tähtis planeerimiseks, näiteks ühistranspordi paremaks korraldamiseks või kriisi- ja päästeplaanide koostamiseks. Kuid kindlasti pakub asjakohane statistika lisaks kas või ettevõtjatele olulist teavet mitmete teenuste pakkumiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    01. June 2014, 20:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing