Esikümne eksportijad kasvasid, kuid tulemused ei rahulda

03. juuni 2014, 00:00

Eesti ühed suuremad eksportijad ABB ja PKC Eesti kasvatasid mullu käibeid ja teenisid korralikud kasumid. Sel aastal loodavad ettevõtted taset hoida.

Eesti parimate eksportijate edetabelis kuuendal kohal olev energeetika- ja automaatikafirma ABB ASi möödunud aasta puhaskasum oli 9,5 miljonit eurot. Olgugi et tunamulluga võrreldes vähenes kasum 7,1 protsenti, peab ettevõtte juhatuse esimees Bo Henriksson tulemusi heaks. “Midagi dramaatilist juhtunud ei ole, pealegi oli 2012. aasta meil väga hea,”  märkis ta.

ABB tellimuste maht vähenes eelmisel aastal 16 protsenti, samas kui käivet suudeti kasvatada 17 protsendi võrra ja see ulatus 186 miljoni euroni. Henrikssoni sõnul tuli käibe kasv 2012. aasta tellimuste pealt, mis viidi lõpule eelmisel aastal.

Müük oodatust kesisem. Henrikssoni selgitusel läks möödunud aasta ootuspäraselt, kuigi nii eksport kui ka tuulikugeneraatorite müük ei edenenud nii hästi, kui võinuks. Eelmisel aastal mõjutas tellimuste vähenemist ülemaailmne tuulegeneraatorite nõudluse vähenemine.  “Nende müük pole veel tõmbama hakanud,” märkis ta. “Turg oli, nagu ta oli, ootame, et nüüd läheb paremini.”

Henriksson lisas, et palju sõltub sellest, millised arengud taastuvenergia valdkonnas jätkuvad – kas toetusi saadakse või mitte.

ABB mulluseks suurimaks sündmuseks peab Henriksson kogu tootmise kolimist Jüri alevikku. Varem asusid ettevõttel tehased Maardus ja Keilas, Tallinnas Pärnu maanteel oli peakontor. “Mullu aprillist on kõik ühes kohas. See oli väga suur investeering,” rääkis Henriksson.

Sel aastal ootab Henriksson nii välis- kui ka koduturul müügi samale tasemele jäämist. “Käibe kasvu sel aastal oodata ei ole,” märkis ta, lisades, et enim mõjutab ettevõtte käekäiku see, kuidas hakkab sügisel tuulegeneraatorite müük edenema. Praeguseks on ABB käive eelmise aasta numbrist küll pisut maas, kuid Henrikssoni sõnul on tegu ootuspärase tulemusega. 2013. aastal maksis ABB välja 13,7 miljonit eurot, tänavu kavatsetakse maksta dividende umbes 10 miljonit eurot.

PKC kasvatas tellimusi. Vastupidiselt ABB-le kasvatas suurimate eksportijate edetabelis neljandal kohal olev PKC Eesti AS eelmisel aastal tellimuste mahtu. Juhtmeköidiste ja ühenduskaablite tootja kasvatas tellimusi aasta teises pooles hoolimata sellest, et üle-eelmise aasta aruandes ennustati tellimuste mahu vähenemist. Tellimuste kasvule aitas kaasa uue saastenormi (Euro 6 ) rakendumine sellest aastast, mis tõi kaasa senisele standardile (Euro 5) vastavate veokite etteostu.

Mureks tootlikkus. PKC Eesti eelmise aasta käive oli 144 miljonit eurot, mis on 10 miljonit rohkem kui aasta varem. Kasum küll vähenes 7,3 protsenti, ent ulatus sellegipoolest 17,7 miljoni euroni. Kasumi vähenemises mängis olulist rolli surve palkadele ja kasvanud energiakulud. “Rahule ei saa me jääda tootlikkuse arengusuunaga – endiselt kasvasid meie palgakulud kiiremini kui meie tegevuste efektiivsus,” kirjutas ettevõtte majandusaruandes juhatuse liige Ivo Volkov. Samuti mõjutas käivet kahe uue projekti käivitamine, sest projektide alguses on kulud suuremad ja efektiivsus madalam.

Selleks aastaks PKC käibe kasvu ei planeeri, sest Euroopa kommertssõidukite turul pole olulist kasvu näha. Samuti tuli eelmise aasta hea käekäik paljuski 2014. aasta mahtude arvel.

 

Tasub teada

 • ABB olulisemad sündmused 2013. a

Tellimuste arv hakkas aasta teisel poolel vähenema, kuna ülemaailmne tuulikugeneraatorite nõudlus kahanes järsult.
Ajamite ja taastuvenergiaseadmete tehase töömaht suurenes enam kui 30 protsenti.
Madalpingesüsteemide tehase tulemused olid kõigi aegade parimad. Eksport, eriti Soome, arenes hästi.
Automaatikaprojektide äriüksuse maht võrreldes eelnenud aastaga veidi kahanes.
vee- ja reoveepuhastusjaamade automatiseerimise valdkonnas, näidati häid tulemusi.
Kõrge- ja keskpingetoodete turg oli üsna stabiilne. Tarnitud toodete maht oli peaaegu eelnenud aasta tasemel. Valdkonna väljavaated on stabiilsed.
Komplektalajaamade tehase tootmismaht jäi 2012. aastaga samale tasemele.
Madalpingetoodete müük suurenes umbes 20 protsenti.
kogu tootmine koliti Jüri alevikku. Uus tehas võimaldab tootmismahtu enam kui
kahekordistada.

 

Kommentaar

 • Eesti ekspordi vorm langeb

Andrus Allikmäe, Harju Elektri peadirektor
PKC on meil tubli rentnik, aktsionärina vaadates on ta heal tasemel, kel on mitmeid uusi plaane. Harju Elekter müüs hiljuti 200 000 PKC aktsiat, et alla strateegilise viie protsendi piiri saada. Nii on igasugused liikumised palju kergemad. Tundub, et müüsime õigel ajal, hinnad on nüüd natuke järele andnud. Võtsime sedasi teises kvartalis kena kasumi.
Üldiselt rääkides aga pole Eesti eksport enam nii heas vormis kui varem. Oleme küll tublid keskmikud, kuid järsku tõusu ma selles valdkonnas siiski ei näe. Mõjud on muidugi mitmelt poolt, Venemaalt tulenevaid asjaolusid ma ei taha kommenteeridagi, kuigi kahtlemata need meid mõjutavad. Eesti eksporditööstus on siiski üsna kirju, paljud firmad teevad allhankena töid Soomele. Muidugi mõjutab ka põhjanaabrite kehv majandus Eestit, kuid Rootsil läheb ju jällegi hästi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  02. June 2014, 20:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing