Ehitus. Külm õhk kontorisse

04. juuni 2014, 00:00

Umbse kontoriruumi vastu aitavad kliimaseadmed, mille nutikaimad versioonid tabavad ära, kus inimene istub, ja hoiavad külma tuuleõhu sellest kohast eemal.

Kliimaseadmete müügi ja paigaldusega tegeleva ettevõtte FreshEst kliimaseadmete projektijuhi Riho Reili sõnul pole järjekorrad külma õhu ehk jahutussüsteemi järele väga pikad. “Umbes kaks ja pool nädalat,” sõnas ta. Siiski soovitab ta huvilistel kiirustada, sest järjekorrad venivad kindlasti pikemaks. “Eks see on igal suvel nii, et ärgatakse siis, kui kontoris on liiga palavaks muutunud,” ütles ta.

Seadmete valikul tasuks Reili sõnul lähtuda sellest, millist ülesannet need täitma hakkavad. “Kas on tarvis ainult kliimaseadet suviseks jahutamiseks või ka aasta läbi töötavat küttesüsteemi,” selgitas ta. Esimesel juhul ei pea kõige kallimaid mudeleid vaatama, asja ajab ära ka Hiinas toodetu. Siiski soovitab ta hoiduda kõige lihtsamatest konditsioneeridest.

Alla 1000 euro eest on tema sõnul raske head seadet saada. Kui vaja on ka kütta, tasuks eelistada kallimat varianti, sest just küttesüsteem maksab suuremate arvetega hiljem enam kätte kui lihtne suvine jahutus.

Lisamüüki tavakliendile ei tehta. Reili soovitas, et müügiesindaja peaks käima kohapeal vaatamas, milliste tingimustega on tegu ja millised lahendused kõige paremini sobiksid.

Kallimatel seadmetel on tema sõnul kasulikke lisalahendusi: plasmafilter, ionisaator, niisutussüsteem. Müüja neid igale kliendile lisaks ei paku. “Kliendid on lisavõimalustest üsna teadlikud. Kes on õhu kvaliteediga hädas, oskab sellistele probleemidele ka lahendusi küsida,” selgitas ta. Reili sõnul on kliendid tavaliselt seadmete kohta internetis põhjalikku uurimistööd teinud.

Reili hinnangul ostetakse kontorisse kliimaseadmeid varasemast rohkem. “Palju on rahvus­vahelisi ettevõtteid, kes oma töötajate peale mõtlevad ning kus on kontaktisikuks personalijuht, kes asju ajab. Pärast kontoriskäiku toimub üsna kiiresti ka valik ning paigaldus, protsess sujub ja toimub kiiresti.”

Samas on tema sõnul kohalikke ettevõtteid, kes käivad, vaatavad, mõtlevad ja venitavad, kuni on käes augusti teine pool ja tundub, justkui polekski enam mõtet kliimaseadet paigaldada. “Venitatakse kummi ja aetakse töötajate rahustuseks  justkui asju, ent tegudeni ei jõuta,” märkis Reili.

Uued mudelid anduriga. Airwave’i müügidirektor Kristjan Pohla ütles, et jahutuseks on mitu võimalust. Valik oleneb sellest, kas ruumides on juba mingeid seadmeid või mitte.

Uuematest lahendustest soovitab ta n-ö silmaga varustatud tehnoloogiat, mis jälgib, kas inimene on ruumis või mitte, ja juhul kui inimene on laua taga, ei suuna masin külma õhku otse töötaja poole. Lisaks registreerib andur, kas inimene on ruumis või mitte. Kui töötaja ruumist lahkub, tõuseb temperatuur kõrgemaks, mis tähendab energia kokkuhoidu. Pohla sõnul on filtrid ja ionisaatorid enamasti seadmetesse sisse ehitatud, eri­lahendustega seadmed tähendavadki ruumiandureid ja nende kasutusvõimalusi.

Rohkem tähelepanu disainile. Pohla ütles, et varem valiti tooteid hinna järgi ja vaadati, et saaks odavamalt hakkama, aga nüüd on tekkinud kliente, kes arvestavad ka teisi aspekte. “Näiteks on hakatud tähtsaks pidama disaini ja seda, et seadmed sobituks kontorisse.”

Pohla märkis, et ostma ajendavad ka uued normid. Kõik uued hooned on projekteeritud sisemise jahutussüsteemiga, probleem on tema sõnul pigem vanemate kontorihoonetega. “Muidugi pole veel kõik büroohooned sajaprotsendiliselt jahutussüsteemidega varustatud, aga trend on siiski selle poole,” lisas ta. “Kuuma õhuga kontoris on töötajate efektiivsus väiksem,” toonitas ta.

Toote hind sõltub Pohla sõnul mõistagi kliendi vajadustest ja võimalustest. Valikus on ka madalama hinnaklassi seadmeid, mis teevad suvel ära jahutamistöö, aga lisavõimalusi ei paku.

Külmakeskuse projektijuht Kristian Pottsepp ütles, et uued mudelid on vaiksed ja energiasäästlikud. “Seade ei tohiks segada kontoris inimeste tööd,” märkis ta.

Hiina toodetel kasin hooldusvõimalus. Tähelepanu tuleb pöörata sellele, et oleks tagatud hooldusteenused ja varuosad. “Hiinast tuuakse tavaliselt hooajaks konteiner seadmeid ning pärast müüki pole enam kuskilt varuosi võtta. Samas peab konditsioneere hooldama, et nende eluiga oleks pikk,” lausus ta.

Seade peab Pottsepa sõnul vastama ruumi suurusele ja soojuskoormusele – inimeste arv ruumis, arvutite soojuskoormus, aknapinnad, lõuna pool paiknemine, muud soojusallikad jne. Nõudlikele klientidele on ka disainmudelid, mis on mõnevõrra krõbedama hinnaga, aga sobituvad see-eest interjööriga ega ole lihtsalt igavad kastid seinas.

Konditsioneeride puhul kehtib Pottsepa sõnul reegel, et mida odavam, seda kehvem. “Korralike masinate hinnad algavad 1000 eurost,” ütles Pott­sepp ja märkis, et sinna hulka ei kuulu paigaldus. Hea seadme märksõnaks on tema sõnul inverter. Mõistlik on konditsioneer soetada kas varakevadel või pärast hooaega, sest siis on hinnad soodsamad ja paigaldusjärjekord lühem.

Suvel võib külmafirmadel tööjärjekord ulatuda kahest nädalast kuni kuuni. Pottsepp soovitab osta seade kogemustega firmalt. Lisaks on mõistlik firma töökäekirjaga enne tutvuda, et hiljem poleks pettumust. “Ükski seade pole 100% töökindel ja siis on kindlasti abi firmade suurest töökogemusest ja teadmistest.  Suurfirmad koolitavad oma töömehi igal aastal, et olla kursis uute tehnoloogiatega ja teenindada oma klienti professionaalselt,” sõnas ta. Hea töömehe tunneb tema sõnul ära varustuse korrasolekust.

 • Klient küsib vaikset ja soodsat mudelit

ABC Kliima müügikonsultandi Jaanus Põllumehe sõnul küsitakse vaiksemaid ja soodsamaid mudeleid. Uuematest lahendustest toob ta välja taimeriga konditsioneeri, millega saab temperatuuri reguleerida päevade kaupa, mis kellaajal ja millisel päeval ja mis temperatuuril see tööle hakkab. Lisaks on need Põllumehe sõnul väljanägemiselt moodsamad. “Samas ei ole olnud juhust, et sise­arhitekt oleks kliendiga koos tulnud salongi seadmeid valima, vahel on olnud ­ainult ehitus­mehed,” märkis ta.

Uus lahendus on ka anduriga seade. Juhul kui ruumis pole liikumist 15 minutit, muudab seade temperatuuri kolme kraadi võrra kõrgemaks.

Uuemad mudelid on kõik ka invertoriga, mille puhul on reguleerimine automaatne. Vana kooli on/off-tüüpi konditsioneerid  on samuti veel turul olemas, aga kes teab, kui kauaks. Nende eeliseks on soodsam hind. Samas võtavad nad kasutamise käigus rohkem elektrit ja on ebamugavad.

 

 • Tasub teada

 • Õhukonditsioneeri ülesanded

Jahutamine suvel. Tavalisi, on/off-tüüpi kompressoriga mudeleid kasutatakse kuni +5 °C välisõhutemperatuuril.

Jahutamine talvel. Tuleb lisada talvevarustus. Sujuva reguleerimisega rõhu pealt juhitav talvevarustus tagab tõrgeteta töö ka kuni –15 °C välisõhutemperatuuril.

Jahutamine õhksoojus­pumbaga. Mugavam, sest hoiab temperatuuri stabiilse ja kompressor reguleerib oma pöördeid sujuvalt, tänu millele on jahe õhk oluliselt ühtlasema temperatuuriga.

Kütmine. Enamikul seadmetest on peal neljateeklapp, millega pannakse konditsioneer tööle vastupidises suunas. On/off-kompressoriga konditsioneer kütmisel elektrit ei säästa: seade puhub küll sooja, kuid selle hind ei ole elektriradiaatori toodetust eriti palju odavam.

Õhu puhastamine. Enamikul on standardvarustuses pestavad kapronfiltrid, mis puhastavad õhust lendlevad tolmuosakesed. Lisavarustusena saab tellida plasmafiltreid, mis puhastavad siseõhust isegi 0,5 mikroni suurused tolmuosakesed, ning ionisaatori, mis toodab negatiivseid õhuioone ehk õhuvitamiine, hoides siseõhu eriti värske ja tervisliku.

 • Millist mudelit valida?

Mobiilne. Rattad all ja käe­pidemed küljes, kerge ühest ruumist teise viia. Ei vaja installimist. Soe õhk eemaldatakse kaasas oleva toruga näiteks akna kaudu või ühendatakse see toru ventilatsiooni väljatõmbetorustikuga.

Aknamudel. Paigaldamine lihtne. Vajab ava välisseina või akna­raami sisse. Toitekaabel ühendatakse seinakontakti. Sobib nii korterisse, eramusse kui ka väiksemasse büroossse.

Seinamudel. Levinuim, hind madal, paigaldamine lihtne ja sobib pea kõikidesse oludesse.

Laekassett. Kasutatakse põhiliselt suuremates büroodes ja kaubanduskeskustes. Büroosse paigaldamisel eeldab ripplae olemasolu. Eelisteks madal müratase ja neljas suunas puhumine.

Seina-laemudel. Sobib ruumidesse, kus nõutakse madalamat mürataset või kus seinale paigaldamiseks puudub koht.

Kanalimudel. Võimalik ripplae taha täiesti ära peita: näha jäävad ainult õhurestid. Puhurina toimiv, hea valik näiteks serveriruumi, sest jahe õhk valgub korralikult kogu ruumis laiali ja tagab seadmetele vajaliku jahutuse. Sobib hästi ka tootmisruumidesse.

Allikas: Abc Kliima

 

Kommentaar

 • Palavaga töötame kodukontoris

Kerli Soosaar, Dive Eesti OÜ juht
Oleme paiknenud paljudes ruumides, aga üheski pole konditsioneeri olnud. Samas ega väga suurt kurtmist selle üle pole suvel olnud. Palavatel päevadel töötatakse kodus ja meil on üldse kodus töötamine populaarne, palavaga kasutatakse seda võimalust veelgi rohkem.
Meie töötajate arv on pidevalt kasvanud ja seetõttu otsustasime, et investeerime sel aastal konditsioneeri ja laseme selle lõpuks paigaldada. Välja me seda küll veel valinud pole. Seda, et töötajad kurdaksid, et konditsioneer hakkab neile peale puhuma ja külmakartlikumad kannataksid, ei ole olnud. Eks peab võtma mõistusega, et on valida kahe võimaluse vahel, kas leppida palavuse või konditsioneeri omapäradega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  03. June 2014, 18:51
  Otsi:

  Ava täpsem otsing