Riik saab pangale tingimusi esitada

05. juuni 2014, 00:00

Riik on jätnud kasutamata võimaluse riigieelarvelisi vahendeid pankade abil kasulikult tööle panna.

Riik ja Swedbanki vastutustundetuses süüdistanud omavalitsused hoiustavad oma raha pankades.

Hoiustatavad vahendid on niivõrd suured, et pangad võistlevad nende hoiustamise võimaluse eest, pakkudes võimalikult soodsaid hoiustamistingimusi. Ent ka riik peaks analoogselt äriettevõttega püüdma hoiustatud summade pealt võimalikult suurt tulu teenida – selleks, et  saadud lisatulu kasutada sotsiaalmajanduslike eesmärkide lahendamiseks.

Siht paika. Riigil on oma vahendite juhtimiseks täielik voli ja õigus. Seejuures peaks see toimuma sihiga parimal kombel kaasa aidata riiklike (ja kohalike) eesmärkide elluviimisele. Kuna riigi hoiustatavad vahendid on nii suured, on võimalik pankadega läbi rääkida ja esitada tingimusi.

Riikliku pangaautomaatide võrgustiku loomise idee asemel võiks pigem pangateenuse (riigi)hanke puhul nõuda pakkujalt (st pangalt) teatavate pangateenuse kättesaadavuse ja katvuse nõuete ehk regionaalpoliitiliste eesmärkide täitmist.

Siin oleks riigi esindajatel põhjust poliitilise kapitali kogumise asemel kaaluda, kus on pangale hankega esitatud nõuete ja hoiustamisest saadava tulu tasakaalupunkt.

Pole põhjust poriseda, kui pank viib ellu oma olemuslikke eesmärke, riik aga jätab oma eesmärkide elluviimisel talle kättesaadavad hoovad mõistlikult kasutamata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    04. June 2014, 19:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing