Nõges ja Tool nurjasid Arco Vara rahakaasamise

06. juuni 2014, 00:00

Eilsel Arco Vara aktsionäride üldkoosolekul jäi 2,5 miljoni euro väärtuses 3,5 miljoni uue aktsia emiteerimine heakskiiduta, sest ettevõtte suuraktsionäride Toomas Tooli ja Arvo Nõgesega seotud ettevõtted hääletasid plaanile vastu.

Otsuse vastuvõtmisest jäi puudu 200 000 häält. 900 000 häälega oli vastu Toomas Tooliga seotud Baltplast (juriidiliselt kuulub ettevõte Toomas Tooli abikaasale Mari Toolile – toim) ja 470 000 häälega hääletas vastu Arvo Nõgese ettevõte Gamma Holding. Nõges on ka ettevõtte nõukogu liige.

Koosolekul puhkes tüli. Ettevõtte juht Tarmo Sild pöördus pärast hääletustulemuste avalikustamist Arvo Nõgese poole, süüdistades teda pakkumise tegemises LHV omanikule Rain Lõhmusele. Nimelt olevat Nõges neil päevil teinud Lõhmusele pakkumise osta tema aktsiad 2,07 euro eest tükk ehk pea kaks korda kallimalt praegusest turuhinnast.

“Kas vastab tõele, et pakkusid Rain Lõhmusele müüa 2 eurot aktsia kohta?” küsis Sild. “Väikeaktsionäridel tuleks küsida, milline on nõukogu liikme vastutus ja roll ja kuidas on võimalik, et 13. mail ütleb ta ühte ja nüüd vastupidist,” kritiseeris ta.

Sellega viitas ta tõsiasjale, et üldkoosolekule esitatud otsuse eelnõu on sõna-sõnalt nõukogus 13. mail heaks kiidetud ja heakskiidu andsid üksmeelselt Arvo Nõges, Hillar-Peeter Luitsalu, Rain Lõhmus, Allar Niinepuu ja Aivar Pilv. “Seega võis eeldada üldkoosoleku otsuse vastuvõtmist ülekaaluka toetusega, mida kahjuks ei juhtunud,” teatas ettevõte juht hiljem saadetud pressiteates.

Nõges avaldas küsimuse üle hämmastust. “Mulle hakkab see meenutama parteikoosolekut ja sisulise poole pealt on seda naljakas kuulda,” ütles ta eile. “Kust kohast võtad sina info? Mul on konfidentsiaalne leping Rain Lõhmusega ja mis mõttes ta lekitab sellist informatsiooni kolmandatele isikutele. Tegemist on minu äri puudutava infoga. See on päris hämmastav, mis siin toimub.”

Äripäevale antud intervjuus tunnistas Nõges, et tal on edasised sammud paigas. “Vaatame, mida siin täpselt rikutud on. See oli minu jaoks üllatus – selline küsimus sellises auditooriumis,” kommenteeris ta võimalust, et sõnasõda võiks viia kohtusse.

Sild: pruut põgenes altari eest. Silla hinnangul võib Nõgese vastuhäält võrrelda viimasel hetkel altari ees nõudmisi esitava pruudiga. “Ta räägib, et see on konfidentsiaalne ja nende omavaheline asi, aga see info sai sisuliselt kinnitust,” märkis Sild. “Emissiooni hind oli 1 euro, et oleks väike allahindlus ja et tõsta huvi. Ja siis korraga pruut saadab sulle kirja, et tead, osta mult kahega ära. Ja ta saadab selle kirja paar päeva pärast nõukogu istungit, kus ta ise hääletab poolt.”
Silla sõnul peab ta olukorda väärtushinnangute küsimuseks ning kui inimesed ei taha raha kaasamise otsust teha, siis tal selle vastu midagi pole. “Siis tõstan mina ka käed üles, aga ma pigem arvan, et nad tahavad,” kinnitas ta. “Kui Nõges oleks saanud oma tahtmise, oleks probleem lahendatud – ta saab miljoni, ettevõte saab edasi minna, aga ülejäänud ei saa sellest ju midagi.”

Et raha kaasamine on Silla sõnul olulise tähtsusega, kuulutatakse lähiajal välja uus erakorraline koosolek. Ta lubas heakskiitva otsuse nimel väikeaktsionäride häälte püüdmiseks tööd teha. “Me peame mahtusid suurendama, sest muidu söövad üldkulud mingi osa kasumist täiesti arutult ära,” ütles Sild.

Varem on Arco teatanud, et kapitali kaasamise eesmärk on aidata kaasa ettevõtte kasvule ning laiendada elamispindade arendust Eesti ja Läti kasvava elanikkonnaga linnades.

Vähemalt 80% ressurssidest paigutataks Eesti ja Läti turule ning kuni 20% Bulgaariasse või uutele turgudele.

Ülisuur intressikulu. Olgugi et Arco pole viimastel aastatel tulemustega just hiilanud, pidas Sild eesmärki realistlikuks. “Küsimus on võimenduse kasutamises ja seda tuleb arukalt kasutada. Üks varasemaid tagantjärele tarkusi on olnud see, et on ostetud väga palju vara laenuga ja samas pole see vara selline, mis ise ennast teenindaks, vaid  nõuab veel kapitali juurde,” kirjeldas ta.

Silla arvutuste kohaselt on firma alates 2007. aastast, mil börsile tuldi, maksnud intressikulu 17 miljonit eurot, mis on umbes kahe aasta normaliseeritud müügitegevuse tulu. “See lihtsalt näitab, kuhu see raha läks. See oli arutu, sest lõpuks seda mingiks lõpptooteks pöörata ei õnnestunudki,” möönis ta.

Kaasatavat rahasummat pidas Sild vähemalt esialgu piisavaks ning avaldas lootust, et järgmisel või ülejärgmisel aastal võiks näha nii dividende kui ka aktsia hinna tõusu. Kuigi Arco Vara aktsia on alates esmaemissioonist 97,8% odavnenud, jäi Sild optimistlikuks. “Mina olen pikaajaline investor ega tee lühiajalisi plaane,” toonitas ta.

  • Väikeosanikud: see on tsirkus

Arco Vara väikeaktsionär Charlie Viikberg koosolekul ei osalenud, ent ütles, et tema hääletanuks raha kaasamise poolt. “Selleks, et edasi liikuda, on vaja lisaraha, sellisest vaiksest suremisest nagu praegu ei võida suurt keegi,” leidis ta.
Investor Arvo Nõgese poolt LHV omanikule Rain Lõhmusele tehtud pakkumist hindas Viikberg positiivseks. “Kui üks suuremaid aktsionäre hindab ettevõtte väärtuseks kaks korda üle turuhinna, siis väikeaktsionär võiks teoorias rõõmustada,” ütles Viikberg. OÜ OKOB Invest omanikuna kuulub Viikbergile veidi enam kui 8000 euro väärtuses Arco Vara aktsiaid.

Investor Vahur Pindma hinnangul pole Arco Vara juhtimine kõige paremas korras. “Lõpuks on väikeaktsionär ikka kurb, kui ettevõte ei saa korralikult töötada,” nentis ta.

Lahvatanud sõnasõda oli tema hinnangul seninägematu. “Eks ta natuke tsirkuse moodi välja kukkus seekord,” rääkis ta. Ka Pindma on aktsiakapitali suurendamise poolt, sest teisi lahendusi ta Arco Varale ei näe.

20% tootlustki ei pidanud Pindma võimatuks, kui ettevõte suudaks viimaks sünergia saavutada. Üldiselt hindas ta Arco aktsiat siiski tööõnnetuseks. Pindmal on Arco aktsiaid veidi enam kui 3200 euro eest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. June 2014, 14:37
Otsi:

Ava täpsem otsing