Puhkepäev. 2014. aasta väljalase

06. juuni 2014, 00:00

Eelmisel reedel pidulikult avatud Eesti Kunsti­akadeemia lõputööde näitusel Eesti Arhitektuurimuuseumis säravad eelkõige mitmekesise taustaga tudengid.

“Tase 2014” pakub vaatamiseks üle 70 vastse lõpetaja lõputöö. Tavapäraselt on Arhitektuurimuuseumi kolm korrust jagatud vastavalt arhitektuuri, tarbekunsti  ja vabade kunstide vahel. Üldjoontes võib Kunstiakadeemia selle aastast saaki heaks pidada.

Dokumentideta reisija. Magistrantidest õhkub iga aastaga rohkem enesekindlust ja loomingus enam läbimõeldust. Samuti on reegliks saanud see, et küpsemad on need, kes ka kooli kõrvalt aktiivsed on. Esimesena jääb silma tegevuskunsti õppiva Kadri Noormetsa kunstnikuraamat “Siseturism”. Passi meenutavad sinised ja punased raamatukesed räägivad loo mehest, kes reisib läbi terve maailma ilma dokumentideta. Noormets õppis enne EKAsse minemist tantsu ja on oma näitlejast isa tõttu olnud tegev ka teatrialal. Proosa kirjutamine pole talle samuti võõras.

Meediakunsti kõnekeelsem nimetus oleks tehnoloogiakunst. Eestis kipub sel alal olema nii, et parimad on need, kes ei ole alustanud mitte EKAst, vaid Tartu Ülikooli informaatika osakonnast. Nii ka sellel aastal premeeritud Taavi Suisalu.

Suisalu tegeleb enamjaolt eksperimentaalsete heliprojektidega. EKA lõputööna on ta esitanud “Olematute külade projekti”. Lihtsustatult käsitleb see inimeste vajadust ennast loodusesse jäädvustada ehk kriipida oma “nime-infot” kõikvõimalikesse ebasobivatesse kohtadesse. Suisalu genereerib sellest ideest lähtuvalt digitaalse versiooni Bluetoothi rakenduse läbi, füüsilise asemel jäädvustab ta digitaalse jalajälje.

Maailm pärast internetti. Maalikunsti tudengitest tuleb ära märkima Mihkel Maripuu ja tema ruumiinstallatsiooni, mis uurib internetijärgse maailma olemust. Ka Maripuu on ennast kinnitanud eesti noore kunsti areenil mitmete edukate näitustega.

 

Installatsioon

 • “Tase 2014. Eesti Kunstiakadeemia lõputööd”

Eesti Arhitektuurimuuseumis, Ahtri 2, Tallinn
Näitus on avatud tasuta külastamiseks kuni 13. juunini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  05. June 2014, 18:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing