Puhkepäev. Kosmoselahingud teatrilaval

06. juuni 2014, 00:00

Lavastus “Solarise needus” näitab visuaalselt põnevaid kosmosemaastikke ning psühholoogiliselt köitvat lugu, mis selles keskkonnas hargnema hakkab.

Lavastuse süþee tugineb Stanislaw Lemi ulmeromaanile “Solaris”, mida on nii filmi- kui ka teatrimaailmas varemgi ohtralt tsiteeritud. Võrdlusmomenti “Solarise” filmidega lavastusest lavastaja Marianne Kõrveri sõnul siiski otsida ei maksa, kuna tegemist on Taavi Eelmaa dramaturgiaga ning uuslavastusega, mis on täiesti uudne teatrilava jaoks kohandatud tervik.

Soove täitev planeet. Lavastuse atmosfääri kujunemisel on tähtis roll nii videolahendustel, valguskujundusel, Lauri-Dag Tüüri originaalmuusikal kui ka kunstnik Liisi Eelmaa kujundatud terviklikku kosmoseillusiooni pakkuval lavaruumil. Terve Noblessneri kvartali Jahtklubi teine korrus on muudetud ulmeliseks paigaks, milles müstiline Solaris videolahenduste ja muusika kaasabil elama hakkab.

Kõrveri sõnul kannab lavastuse sõnumit eelkõige aga siiski näitlejatöö ehk siis visuaalsete efektide kõrval on oluline roll ka sõnal ja tekstil, mis on mitte-eestikeelset publikut arvestades nähtav ka subtiitritena vene ja inglise keeles.

Lavastuse keskmes on inimlikke iseloomuomadusi kandev planeet nimega Solaris, millel on võime täita inimeste kõige salajasemaid soove. Õnnetuseks ei suuda planeet aga vahet teha inimeste soovunelmatel ja hirmudel. Inimkonna päästja rollis astub planeediga dialoogi pidama kosmosepsühholoog Kris Kelvin, kes peab isikliku katsumusena hakkama saama kohtumisega oma surnud armsamaga. Võitlusest välisvaenlase vastu saab võitlus Kelvini isiklikus sisekosmoses, et selles ületada kitsaskohad, mis Kelvinit siiani piiranud on.

Oskus lahti lasta. Lavastusmeeskond on “Solarise needuse” kallal töös olnud juba käesoleva aasta algusest, lavastaja Marianne Kõrver on lavastamis­ideed endas kandnud aga juba varasemast. “Mind võlub selle materjali juures inimlik oskus oma soovidest ja mälestustest lahti lasta,” selgitas lavastaja loo olulisimat ideed.

Kõrveri sõnul sobib “Solarise needus” vaatamiseks kõigile, kellele lähevad korda teemad nagu armastus, kosmos, jumal ning mehe-naise suhted.

 

Ulme

 • “Solarise needus”

Von Krahli Teatri kosmose­odüsseia romaani “Solaris” ainetel
Autor: Stanislaw Lem / Taavi Eelmaa
Lavastaja: Marianne Kõrver
Osades: Mari Abel, Ivo Reinok, Tõnis Niinemets, Taavi Eelmaa, Andres Ots
Esietendus: 7. juunil Noblessneri kvartalis, Jahtklubi
II korrusel (Tööstuse 48, Kala­maja, Tallinn)
Järgmised etendused: 9., 10., 11., 12., 13., 14.06
Piletid: 20 eurot
www.vonkrahl.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  05. June 2014, 18:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing