Unistus Amuuri sillast

Romet Kreek 06. juuni 2014, 09:54

Venemaa ja Hiina gaasitorujuhtme ja gaasi ekspordi leppe järel on taas meenunud unistus Amuuri ületavast sillast, kirjutab Bloomberg.

Talvel sõidavad vene ostlejad autodega üle külmunud Amuuri, et külastada Hiina linna Heihe kaubanduskeskusi. Soojemal ajal kasutatakse piiriületuseks praami.

Vene maagaasitehing taastas poepidaja Wu Haiou unistuse, et kaks riiki jõuavad lõpuks piire ületava silla ehituseni, mis tooks tema leti taha pideva ostlejate voo.

Heihe kaupmehed tahavad suurendada oma osa piiriüleses kaubanduses.

„Palju aastaid on räägitud sillast,“ ütles 40aastane kahe lapse ema Wu Haiou, kes on enam kui 20 aastat piirilinnas kaubandusega tegelenud. „Kui piiriülest kaubandust õigesti korraldada, saabub õitseng.“

Hiina ja Venemaa on pidanud piirisõda.

„Neil oli tõsine konflikt piirisõja näol 1969. aastal,“ ütles Euroopa Liidu kaubanduskoja president Hiinas Jörg Wuttke. „Uskumatu, kui palju on sellest ajast muutnud.“

Amuuri jõekalda Heihe poolel ei ole märke punkritest ja valvepostidest, kus olid piirisõja ajal sõdurid.

Wu müügikoht asub 30 000ruutmeetrises Big Black River Islandi kaubanduskeskuses, kus müüakse kõike alates mobiiltelefonidest ja autoosadest kuni naaritsakasukate ja täispuhutavate suplusbasseinideni. Paljud 1,7miljonilise elanikkonnaga Heihe elanikest räägivad vene keelt.

Kuigi otsust kahe linna sillaga ühendamise kohta ei ole, on Heihe kohaliku omavalitsuse ja kompartei esindajad juba valinud välja silla asukoha. Nad on ka kontakteerunud Vene Blagoveštšenski linnavõimudega, et arutada kaubandussidemete tihendamist.

Vene-Hiina investeerimisfond kinnitas 19. mail plaani ehitada 450 km kaugusele Heihest raudteesild. See on esimene sild, mis ühendab kahte riiki üle Amuuri.

„Hiina meedia teatab, et leppeni on jõutud ja juba on ajakavagi koostamisel,“ ütles silla kohta Heihes 20 aastat karusnahku müünud Zhang Shailin. „Kuid kui me kuulame Vene raadiosaateid, siis nad lükkavad selle ümber, öeldes, et see on võimatu ja kasutu on ehitada Heihesse silda.“

Heihe piiriülene kaubandus on kasvanud aastaga 53%. Heihe asub Heilongjiangi provintsis, mis on Hiina 31 provintsist aeglaseima majanduskasvuga. Esimeses kvartalis kasvas provintsi majandus 2,9% võrreldes Hiina 7,4% kasvuga.

Kas Venemaa ka tegelikult tahab avada väravad Hiina investeeringutele Kaug-Idas, on ebaselge. See on üks väikseima rahvastikutihedusega piirkondi maailmas, kus elab kõigest 7 miljonit inimest. Vene peaminister Dmitri Medvedev väljendas 2012. aastal muret võimaliku Hiina immigrantide laine suhtes, öeldes, et Kaug-Ida tuleb kaitsta naaberriikide liigse laienemise vastu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. June 2014, 09:05
Otsi:

Ava täpsem otsing