TransferWise on tulevane PayPal või Visa

11. juuni 2014, 00:00

Eile öösel 25 miljoni dollarilise investeeringu kaasamisest teatanud TransferWise’i edukas tulevikus ei kahtle ükski kohalik start-up-ettevõtja, küsimus on vaid selles, kui kiiresti nad suurte kommertspankade kulukad valuutateenused troonilt tõukavad.

Mõned nimetavad TransferWise’i peatseks Eesti uueks edulooks, julgemad üleilmseks oma ala juhtivaks firmaks. “TransferWise’il on potentsiaali saada sama kõvaks brändiks nagu PayPal, Mastercard või Visa”, “Võib julgelt öelda, et neist saab uus Skype’i-laadne Eesti edulugu”, “Idufirma faasist on nad küll välja kasvanud, nüüd on nad oma ärimudeli leidnud”, “Richard Branson ei tee naljalt nii suuri investeeringuid, ta pidi selles kõva potentsiaali nägema” – TransferWise’i sõbrad ja konkurendid koduselt idumaastikult pole kiitusega kitsid. Pole ka põhjust, sest Taavet Hinrikuse ja Kristo Käärmanni loodud TransferWise kaasas just Eesti tehnoloogiaettevõtetest ajaloo suurima investeeringu. Järgnevad Fortumo ja Nortal (toona veel Webmedia – toim) enam kui poole väiksemate, ligi 7 miljoni euroste rahakaasamistega aastatel 2013 ja 2010.

Ärimudel otse kümnesse.  Rahvusvaheliste maksete vahendamise ja valuuta vahetamisega tegelevasse TransferWise’i 25 miljonit dollarit ehk 18,4 miljonit eurot panustanud rohkem kui 400 ettevõttega kontserni Virgin Group omanik ning kosmosereise korraldada lubav Richard Branson, investorid Peter Thiel riskikapitaliettevõttest Valar Ventures, riskikapitalifirmad IA Ventures, Index Ventures ja TAG ning ajalehe Le Monde omanik Xavier Niel on start-up-maailmas aukartust äratavad nimed. Laiem avalikkus tunneb mõnda neist Facebooki üleilmseks hitiks saamisest rääkivast filmist “Sotsiaalvõrgustik”.

Investori ja tehnoloogiaettevõtja Allan Martinsoni sõnul on TransferWise’il ärimudel, kuhu tasub kindlasti raha sisse valada, sest seal on veel palju kasvuruumi. “Ma arvan, et nad jätkavad selle tegemist, mida nad juba teevad, aga aina suuremal moel. Ma ei usu, et nad täiesti uusi tooteid turule tooma hakkavad, neil on vanade arendamisega veel piisavalt palju tegemist,” kommenteeris Martinson.

Garage 48 ja ettevõtetele müügitarkvara pakkuva idufirma Pipedrive’i kaasasutaja Ragnar Sass kinnitab, et TransferWise’i raha paigutanud investorid on selgelt väga kõrge klassiga. “Mul on väga hea meel näha, et neil nii hästi läheb, sest ükski puhtalt eestlaste asutatud firma pole kunagi nii suurt kapitali kaasanud. Skype tehti ju ka tegelikult koostöös Taani ja Rootsi ettevõtjatega. See samm paneb Eesti väga selgelt start-up’i-maailma kaardile,” rääkis Sass.

Pole enam mingi idufirma. Kui juba selline summa on kaasatud, on Sassi sõnul selge, et ettevõte tahab kiiremini kasvada ja kiiremini uusi inimesi palgata. “Nad tegelevad juriidiliselt poolelt väga keeruka alaga. Nad tahaksid kindlasti kasutada seda raha uutele turgudele minemiseks, aga see pole nende valdkonnas kohe nii lihtne. Hetkel veel näiteks USAst Euroopasse makseid teha ei saa, kuigi selle korraldamine on neil juba finaaljärgus,” selgitas Sass.

Martinson jällegi ütleb, et tema ei nimetaks TransferWise’i enam idufirmaks. Nüüd on ta kindlasti juba ennast leidnud firma, kes on tõestanud seda, et kui üks euro sisse panna, tuleb mitu eurot välja. Sellesse panevad investorid hea meelega 25 miljonit,” sõnas ta.

Tulevane PayPal. IT-ettevõtja ning idufirma Weekdone’i kaasasutaja ja juht Jüri Kaljundi ütleb, et tähtis on see, et need investorid on raha liikumise, panganduse ja PayPali maailmaga väga hästi kursis. See tähendab, et neil oli investeeringut tehes kindel veendumus, et see asi on ühel päeval sama suur kui PayPal, Mastercard või Visa. Kuigi praegu tegeleb TransferWise vaid valuuta liigutamisega, on neil Kaljundi sõnul väga palju võimalusi saada laia tarbe finantsteenuseks, ehitada üles oma alal maailma juhtiv firma.

Ta rõhutas, et iga firma jaoks on tähtsaimad sammud need, mis puudutavad müüki ja turundust. “Maailmas on veel sadu riike, mille valuutasid TransferWise ei vaheta, nende hulgas ka mitmeid suuri valuutasid. Ega neil polegi midagi muud teha kui ühelt poolt riike lisada ja teiselt poolt turundusega jätkata, ehitades tugevat tiimi nii Tallinnasse kui ka Londonisse,” selgitas Kaljundi.

 • Branson on mässaja

Pöörastesse projektidesse investeerimise poolest tuntud Richard Branson ei teinud investeeringut TransferWise’i mingil juhul huupi, leiab Jüri Kaljundi . “See investeering pole kindlasti huupi pandud. Väikseid, kuni miljonilisi investeeringuid teevad investorid sageli suhteliselt juhuslikult, aga nii suur summa on küll väga hästi läbi mõeldud otsus. Branson ei tee nii suuri investeeringuid üldse eriti tihti, TransferWise’ile on see küll väga suur tunnustus,” selgitas ta.

Sellel investeerimisotsusel on Kaljundi sõnul ilmselt kaks poolt: Bransonil on kindlasti usku, et TransferWise on rahaliselt hea äri, aga teisalt meeldib talle see, kuidas TransferWise katsub suurpankadele ja vana maailma finantsasutustele ära teha, näiteks kas või oma reklaamikampaaniatega. “Branson on ise ka alati natuke rebel olnud, talle ilmselt meeldib see, kuidas TransferWise püüab maailma vallutada,” sõnas Kaljundi.

Investor ja tehnoloogiaettevõtja Allan Martinson aga ei tõtta Bransoni isikust üleliia vaimustuma. “Branson on nendest investoritest ehk Euroopas kõike nimekam, aga seal on ka näiteks Peter Thiel, kes on tuntud riskiinvestor ja Facebooki üks esimestest investoritest. Branson on lihtsalt väga tugeva ikooni staatusega, aga kõik need investorid on omas klassis väga nimekad. Kui Ameerikas küsida, kes on Peter Thiel, teavad inimesed teda kindlasti rohkem kui Bransonit,” ütles Martinson.

 

Tasub teada

 • Investorid pole seni rahaga üle külvanud

TransferWise’i saadud investeeringud
2011. aastal tundsid Londonis asuva Seedcampi kiirendi võitnud TransferWise’i vastu huvi mõned investorid ning investeerisid neisse väiksemaid summasid.
2012 aprillis sai TransferWise investeerimisfirmadelt IA Ventures ja Index Ventures, PapPali kaasasutajalt Max Levchinilt, songa.com-i kaasasutajalt Errol Damelinilt ning endiselt Betfairi tegevjuhilt David Yult seemneinvesteeringuks kokku 1,3 miljonit dollarit.
2013 mais investeeris mainekas investor Peter Thiel 6 miljonit dollarit.
Üleeile kaasas TransferWise oma senise suurima investeeringu, 25 miljonit USA dollarit, investorite ringi lisandus sellega tuntud Briti ärimees Richard Branson.
Kokku on TransferWise kaasanud 33 miljonit dollarit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  10. June 2014, 19:00
  Otsi:

  Ava täpsem otsing