88% majaomanikest soovib ise valida prügivedaja

Indrek Kald 11. juuni 2014, 15:53

88% eramut või korterit omavatest inimestest soovib õigust valida ise meelepärane prügivedaja, mille täna määrab kohalik omavalitsus.

Jäätmekäitlejate liidu juhi Urmo Heinami sõnul säiliks turu avamisega jäätmetekitajal või isikul, kelle valduses on jäätmed, kohustus omada prügiveolepingut, kuid avaneks valikuvõimalus teenusepakkujate vahel.

Täna riigikogus teisele lugemisele tulnud jäätmeseaduse muutmise eelnõu sisu on tema sõnul esimeseks sammuks vaba turu suunas. "Eesmärgiks on konkurentsi suurendamine ning prügiveoteenuse madalama ja läbipaistvama hinna saavutamine. Uuringu põhjal peavad tarbijad prügiveoteenuse juures just kõige olulisemaks selle hinda," selgitas Heinam.

68% omanike keskliidu liikmete seas läbi viidud uuringus osalenuist nimetas prügiveoteenuse juures olulisimana hinda. Järgnes teenuse kvaliteet 14%ga.

Heinami sõnul on senistes aruteludes oma seisukohti esitlenud kohalikud omavalitsused ja ettevõtjad, kuid kodanike huvid ja soodsamate prügiveoteenuse hindade tagamine on jäänud tagaplaanile.

Uuring näitas, et koduomanikud eelistaksid prügikonteineri tühjendamist kord kuus (37%), kuid seejuures märkis kolmandik vastajaist, et peavad oluliseks prügiveograafiku paindlikkust.

"Kui praegu on kohustuslik saada prügikonteiner täis nelja nädalaga, siis selleks, et edaspidi väärtustada olmejäätmete sorteerimist, luuakse koostöös omavalitsusega võimalus jäätmete kompostimise korral pikendada äraveograafikut 12 nädalale," ütles Heinam.

Tema sõnul peaks metsade prügistamise vältimiseks olema otsustusõigus kohaliku omavalitsuse pädevuses, mis tingimustel ja kuidas kohustuslikke prügiveo sagedusi reguleerida.

Ühtlasi selgus maikuisest uuringust, et 74% Eesti koduomanikest sorteerib olmejäätmeid.

Uuring viidi läbi omanike keskliidu liikmete seas, kust kogunes ligi 1900 vastajat.

Valitsus kaalub jäätmeveoturu avamist 2015. aastal, mis tähendab, et jäätmetekitajal või isikul, kelle valduses on jäätmed, säilib kohustus omada prügiveolepingut, kuidavaneb võimalus ise valida endale meelepärane teenusepakkuja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. June 2014, 15:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing