Eesti firmadel on õige aeg vallutada Soome

13. juuni 2014, 00:00

Vooditekstiilitootja Wendre omanik Peter Hunt ostis investeerimisfondilt Soome ühe suurema kodutekstiilitootja Finlaysoni tehased Soomes ja Venemaal ning kauplused Baltimaades ja Venemaal. Eestis, Poolas ja Hiinas viit tootmisüksust haldav Wendre siseneb jaeturule. See samm avab võimalusi edaspidi veel laieneda, märkis Hunt.

Äripäeva arvates on Soome praeguse masu ajal Eesti suurtel tööstusettevõtetel just ­õige aeg sealseid konkurente või äripartnereid ära osta. Alles sel nädalal teatas Soome keskpank, et riigi majandusseisak kestab ka sel aastal, sest langus põhilistes tööstusharudes pidurdab kasvu ja eksport ei taastu. Kui veel detsembris ennustas keskpank Soomele tänavuseks 0,6%st SKP kasvu, siis värskeil andmeil pole Soomes sel aastal majanduskasvu oodata.

Keskpanga juht Erkki Liikanen kinnitas mõne päeva taguses raportis, et Soome majanduse nõrk seis on osutunud esialgu hinnatust pikemaajalisemaks. Ekspordi kokkutõmbumine on tema sõnul seotud tööstussektori jätkuva ümberstruktureerimisega. Meenutame, et Soome on alates 2008. aastast olnud kaks korda majanduslanguses, kuna riik kaotas tulusid kahest olulisest sektorist – paberi- ja elektroonikatööstusest.

Laienemiseks soodne pinnas. Tänavu esimeses kvartalis, majanduslanguse tingimustes suurendasid Eesti ettevõtjad palku ligi 8%, vähendades samas kogukulusid pea 3%. Ühtlasi teenisid meie firmad esimeses kvartalis peaaegu rekordilise kogukasumi, mis jäi alla vaid buumiaja, 2007. aasta esimese kolme kuu kasumile. Kasum kasvas tänavu enamikul tegevusaladel.

Eesti ettevõtete suur kasum ja Soome majanduse kiratsemine loovad meile laienemiseks soodsa pinnase. Kui seeläbi suureneb Eesti ettevõtete eksport, aitab see õigele teele ka meie majanduse.

Stabiilsed ettevõtted. Soome ettevõtted on enamasti stabiilsed ja pikaealised, näiteks Hundi ostetud Finlaysonile pandi alus pea kaks sajandit tagasi. Kui eestlased suudavad need vanad Soome firmad efektiivsemalt tööle panna ja tootmist ümber korraldada, tagab see püsiva arengu ka meile. Üks kiire kasvu võimalus on teadupärast turuosa ostmine ehk konkurendi ülevõtmine. Just seda pakub aeg praegu Eesti ambitsioonikaile ettevõtjaile.

Hea näide on börsifirma Harju Elekter, mille nõukogu kiitis sel nädalal heaks Soome suurima komplektalajaamade valmistaja ostmise. Tehinguga suurendab Harju Elekter oma turuosa Soomes ja ka mujal Skandinaavias ning laiendab tootesortimenti. Konkurente on Soomes ostnud ka Eesti Maag, Toode, Nortal ja Tallink, kui nimetada mõni.

Perefirmade põlvkonnavahetus. Veel üks argument Soome laienemise kasuks on sealne põlvkonnavahetus. Soomes on tuhandeid perefirmasid, mille asutajad ja omanikud on jõudnud või jõuavad lähiajal pensioniikka. Samas pole nende lapsed tihtipeale äri jätkamisest huvitatud.

See on aga võimalus Eesti ettevõtjatele – ­osta selline firma ning saada uusi kliente, parandada positsiooni turul, miks mitte tuua ettevõte ka Eestisse üle. Soome majanduse kehva olukorra tõttu pole seal ilmselt ka eriti palju oma riigist pärit ostuhuvilisi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. June 2014, 18:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing