Puhkepäev. Toidunautlejate pidu

13. juuni 2014, 00:00

Pühapäeval toimub Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus Eesti ja ka Baltikumi esimene Tänavatoidufestival, kus huvilised saavad teha kulinaarse reisi ümber maakera.

Festivali peakorraldaja ja Telliskivi Loomelinnaku sisujuhi Raimo Matvere sõnul on Tänavatoidufestivali ellu kutsumiseks mitu põhjust – festivalil on toimumas Eesti tänavatoidu konkursi finaal, samuti on tänavatoit kokandusmaailmas üha enam populaarsust koguv trend, mida ka Eestis laiemalt tutvustada.

Siinkohal tuleks aga kohe kummutada müüt, et tegemist on ebatervisliku toiduga. Tänavatoit on lihtne ja kiiresti valmiv ning seda pakuvad järjest enam ka tuntud restoranid ja kohvikud. Seda ka festivalil. “Jah, meil on burgeri pakkujaid, aga valik on palju laiem. Oma toitudega on väljas ka mitmed tuntud söögikohad nagu SALT, Tigu jt,” toonitas Matvere.

Kirev valik rahvuskööke. Põnevaid roogasid tuleb festivalile pakkuma üle 40 kohviku-baari, restorani, toidukäru ja müügipunkti. Toiduvalikus on esindatud ligi 20 rahvuskööki – on liha, on pirukaid ja ka taime- ning vegantoitu. Lisaks Tigu Vahemere roogadele pakub näiteks Tai ja Vietnami kööki restoran Riis, vürtsikat Korea toitu Gotsu, Hispaania tapaseid Tapita, Itaalia pannikooke Cremeria, Aasia ja India toite Lendav Taldrik. “Üheks peamiseks tõmbenumbriks peame

EXPO Milano 2015 Eesti tänavatoidu konkursi telki, kus valmistatakse finaali pääsenud roogasid. Külastajatel on võimalik osta maitsmiseks komplekte, mis koosnevad kõikidest finaalroogadest ja siis osaleda parima valimisel. Enim hääli võitnud toit on see, mida Milano EXPO-l reaalselt 2015. aasta mais pakkuma hakatakse,” selgitas Matvere.

Lisaks tasub korraldaja sõnul otsida kindlasti üles erinevad väiksed tegijad, kes alles tuntust koguvad. Nende seas on näiteks Rahvusvaheline Kriš­na Teadvuse Phingu Tallinna Tempel oma taimetoidumenüüga, kammkarpidega kostitav Klämkarp, gluteenivabu toite pakkuv söögikoht Kivi-Paber-Käärid, Jaapani tänavatoitu valmistav Kyabetsuyaki jpt.

Oma nõud näppu. Festivali teiseks märksõnaks peale hea toidu on keskkonnasõbralikkus. “Me kõik oleme näinud suurüritusi, kus tekib tohutul hulgal plastpahna. Me tahaksime seda vähendada. Inimeste käitumine muutub, kui selleks mingidki tingimused luua ja me tahame seda proovida,” toonitas Matvere.

Tähendab see seda, et kaasa võib võtta oma nõud või korduskasutada festivalilt saadud ühekordseid nõusid. See on ka rahakotile soodsam, sest näiteks iga uue joogi ostmise eest uues topsis lisandub hinnale 50 senti kuni euro. “Telliskivi näeb küll natukene kulunud välja, aga see ei tähenda, et meil siin laga peaks vedelema. Me tahame, et see keskkond oleks puhas ja aina puhtamaks muutuks.”

 

Fookuses

 • Tänavatoidufestival

Aeg: 15.06 kl 11–20
Koht: Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus, Telliskivi 60a
Pakutakse tänavatoitu, kavas on seminar, üles on seatud tänavalava, muusikat mängivad mitmed DJd
Sissepääs festivalialale: 1 euro, alla 10aastastele tasuta
http://tallinnstreetfoodfest.ee

 

Tasub teada

 • Külastaja meelespea

Võta kaasa sularaha, paljudes söögikohtades kaardiga maksta ei saa.
Kuna festivalile on oodata tuhandeid inimesi, arvesta, et tipphetkedel võib ette tulla järjekordi. Samuti ei pruugi kõiki toite festivali lõpuni jätkuda.
Festival hoolib keskkonnast. Võimalusel võta kaasa oma nõud-topsid, et festivalil tekiks vähem prügi ühekordsete nõude näol. Või vähemalt kasuta festivalilt saaduid korduvalt. Samuti sorteeri prügi ettenähtud prügikastidesse.

 

Tasub teada

 • Toiduüritused mujal

Eesti
22.06 Suure-Jaani kodukohvikute päev
www.muusikafestival.suure-jaani.ee
13.07 Saue Kohvikute päev
http://uus.saue.ee 
2.08 Kärdla Kohvikutepäev
http://kohvikutepäev.ee

Rootsi
6.–8.09 Toidufestival "Taste of Stockholm"
http://tasteofstockholm.nu

2.–5.10 Šokolaadifestival (Stockholmis)
www.chokladfestivalen.se

Soome
12.–15.06 Festival
"Taste of Helsinki"
www.tasteofhelsinki.fi

17.08 Rahvusvaheline restoranidepäev (Helsingis ja mujal Soomes, samuti teistes riikides)
www.restaurantday.org

21.–28.08 Festival "Soome & Syystoberi Delikatessid" (Helsingis)
www.mtk.fi/herkkujen_suomi

Venemaa
12.–14.09 Festival
"Taste of Moscow"
(Moskvas)
http://tastefestival.ru

Mujal maailmas

Euroopa toidufestivalid
www.foodfestivalseurope.com

"Taste'i" toidufestivalid (üle maailma)
www.tastefestivals.com

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  12. June 2014, 19:30
  Otsi:

  Ava täpsem otsing