Kullakaevuritele koidab uus lootus

16. juuni 2014, 00:00

Kuigi kulla hind kukkus mullu ligi 30%, on see end ajalooliselt tõestanud võrdlemisi stabiilse investeeringuna. Sama ei saa öelda kulla­kaevandajate aktsiate kohta, mis on kukkunud oluliselt rohkem. Nüüd näevad analüütikud võimalust uueks tõusuks.

Läinud aastal kandsid kulla hinna suhtes tundlikud kaevandusfirmade aktsiad suuri kaotusi. Maailma ühe suurema kullakaevandaja Gold­corpi aktsia hind langes mullu 40% ja langus räsis tugevalt teisigi sektori hiiglasi. Näiteks kukkusid nii Barrick Goldi kui ka Newmont Miningu aktsiad pea 50%.

Analüütikud näevad paremat tõusulootust kulla aktsiatele keskendunud börsil kaubeldavatel fondidel (Exchange Traded Fund – ETF), mis on oma hajutatuse tõttu ka turvalisem investeering. Üks neist on kullakaevandajatele keskenduv fond Market Vectors Gold Miners (GDX).

Fondid aitavad riske hajutada. Fondide eelis on madalad valitsemiskulud, kuid samal ajal saab ETFi osakut börsil kaubelda samaväärselt tavalise aktsiaga. GDXil on aga mõningad eelised kulla hinna või füüsilise kullaga kauplemise ees.

Olulisim neist on kulla hinnast märkimisväärselt suurem kasvupotentsiaal. Ühtlasi on see ka üks suuremaid nõrkusi, sest aktsiad on kulla hinna kõikumistele vägagi tundlikud. Erinevalt teistest kulla aktsiate ETFidest iseloomustab

GDXi suhteline konservatiivsus, sest viimasel pole suurel määral investeeringuid arenevatel turgudel ja koguni kolm neljandikku fondi investeeringutest on paigutatud arenenud USA ja Kanada turgudele.

Kümme suurimat osalust moodustavad 66% fondist ja kaks suurimat neist on USA firmad Barrick Gold ja Goldcorp, millest viimane on väljaande Money Morning ressursside spetsialisti Peter Krauthi hinnangul selle aasta kõige palju­lubavam kulla aktsia. Tänavu 15,7% tõusnud aktsial on Bloombergi terminalis 17 ostusoovitust, 9 hoia-soovitust ja 2 müügisoovitust.

Teine fond, mida võiks kaaluda, on Market Vectors Junior Gold Miners (GDXJ), mis koosneb väikestest ja keskmistest suurema riskiga ette­võtetest. Need on tavaliselt suurtest kaevandustest oluliselt väiksema turuväärtusega ettevõtted, mis on varajases arengufaasis, kuid ülisuure kasvupotentsiaaliga. Tõusu mootoriks on tavaliselt ühinemine või ülevõtmine. Oluliselt suurem on ka ootamatu pankroti risk.

Sageli pole need firmad võimelised ise kaevandusi rajama ega arendama, vaid omavad näiteks mõnd kullaleiukohta või kaevandusõigusi. Samuti tegelevad need uute leiukohtade leidmisega. Mullu kukkus GDXJ 61%, kuid tänavu on tõusu olnud 16,7%. Analüütikute hinnangul terendab neilegi tänavu kasvulootus.

Seeking Alpha toob värskes ülevaates välja, et nõndanimetatud juunioride kasvu on toetamas suurenenud ühinemiste ja omandamiste hulk sektoris, mis võib lugeda targa raha käitumist. Teiseks kauplevad kuld ja hõbe alla oma kolme aasta keskmist, mis näitab, et väärismetallid on alahinnatud.

Lisaks kauplevad aktsiaturud ajaloo kõrgeimatel tasemetel ja meenutavad 2007. aasta krahhi eelset aega. Aktsiaturu korrektsioon ja hirm deflatsiooni ees võib pöörata investorite pilgud turvalisema kulla ja hõbeda poole. Seda enam, et riikide keskpangad võivad käituda sarnaselt ­Euroopa Keskpangaga ja muuta hoiuseintressid negatiivseks, muutes sedasi ka hoiustamise mõttetuks.

Ka on juuniorid seitsmeaastasel karuturul, lähenedes sedasi ajaloolisele madaltasemele. Analüütikute usku toorme hindade, sealhulgas väärismetallide tõusuks, süstib geopoliitiline olukord. Hinnahüpe võib tulla juhul, kui Ukraina kriis ja pinged Lähis-Idas eskaleeruvad.

Peter Krauth tõdes, et viimasel paaril aastal on kulla aktsiad olnud märkimisväärse surve all eeskätt kulla hinna languse tõttu. “See sai kullakaevurite suurimaks väljakutseks, sest nad püüdsid tootmist suurendada, vaatamata langevatele hindadele,” ütles ta.

See omakorda tõi kaasa paljude kaevandusettevõtete kasvu takerdumise, samal ajal kui parimad ettevõtted kärpisid kulutusi, keskendusid kõige elujõulisematele projektidele ja väljusid mõõnast varasemast tugevamanagi.

Tugev esimene kvartal. Läinud kvartali esimeses pooles esines kuld üllatavalt hästi. Seda toetas Ukraina kriis, kuna investoritele näis kuld seetõttu turvalise varaklassina.

Teine suur faktor oli tugev nõudlus Hiinast, mis ületas isegi senise maailma suurima kullatarbija India nõudlust.

Kaevandajatele tähendab see veidi suuremat stabiilsust ja veel sel aastal ootavad analüütikud positiivset rahavoogu. Nõnda nagu kuld ise, näitasid ka kulla aktsiad aasta esimestel kuudel häid tulemusi, ent on pärast seda valmistanud pigem pettumuse. Kõigele vaatamata on kulla aktsiate väljavaated viimaste aastatega võrreldes tublisti paranenud ja need on muutunud taas atraktiivseks.

USA Today kolumnisti John Waggoneri hinnangul aga on kulla aktsiaid mõistlik osta lühiajaliselt ja pigem siis, kui on lootust, et kulla hind tõuseb. “Ärge laske end lollitada: kulla aktsiad pole olnud hea pikaajaline investeering ega ole seda ka tulevikus,” ütles ta.

 

 

Kommentaar

 • Leige huvi kullakaevandajate vastu

Alo Vallikivi, LHV panga maakleritegevuse juht
Kullakaevandajate ja kulla hinna vahel on kindlasti seos, seda eriti viimase langus­perioodi ajal.
Kui vaadata ainuüksi kulla ETFi GLD ja kullakaevandajate ETFi GDX liikumist. Samas pikemat perioodi vaadates on kulla hind olnud tunduvalt stabiilsem – kullakaevandajate aktsiatesse hinnati sisse kulla pidevat ja lõputuna näivat hinnatõusu, samas ei arvestatud seda, et uute kaevanduste avamine on kallis ning kulla hinna langedes võivad ka kasumlikud kaevandused hoopis kahjumlikuks muutuda.
Investor peaks esmalt tegema selgeks kulla hinna ja kullakaevandajate aktsiate omavahelise seose, miks mõni kullakaevandaja on kulla hinna langusele või tõusule rohkem tundlik.  LHV vahendusel on kulla ja kullakaevandajate vastu huvi tuntavalt vähenenud – kulla hinna langus on sellest sektorist huvilised mujale peletanud ning tehinguid tehakse üha vähem. ETFi panustamine on loomulikult tunduvalt väiksema riskiga, kuna üksiku ettevõtte riski saab nii vältida, kuid sektori risk jääb endiselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  15. June 2014, 18:38
  Otsi:

  Ava täpsem otsing