Kas USAs paistab krahh?

18. juuni 2014, 00:00

Osa analüütikuist usub, et korrektsioonihirmus haavatavad USA aktsiaturud seisavad börsikrahhi veerel, teine osa leiab, et tõusuruumi on veel rohkem kui küll. Mõlemal juhul on väikeinvestoril mitu võimalust kasu lõigata.

Finantssaidi Wall Street Sector Selectori USA turgude analüütik Jeff Seymouri hinnangul on börsikrahh juba käes. USA aktsiaturge jälgiv Standard & Poor’s 500 indeks on paljude analüütikute sõnul äärmiselt ülehinnatud. Samuti pole viimastel aastatel turukõverat painutanud korrektsioon ehk 10% langus keskmisest kõrgseisust alates 2011. aastast, mil indeks kukkus 20%.

Seymouri kinnitusel on tõenäoliselt oodata järgmise pooleteise aasta jooksul ridamisi suuremaid langusi. Ta kasutab oma analüüsis tehnilist indikaatorit Greedometer, mille eesmärk on hoiatada suurte börsikrahhide eest. See on ka varem andnud ridamisi hoiatusi ning iga kord on valitsuse rahapoliitika kriisi peatanud.

Tõus võib jätkuda. USA investeerimiskirja Daily Gains Letter autor George Leong reastas hulga põhjuseid, miks kõigi aegade tipus kauplevad aktsiaturud jätkavad tõusu ka tulevikus. Finantsanalüütik toonitas, et investorid muutuvad järjest optimistlikumaks. “Kui turg rallib augustini, on see üle 85 aasta kõige pikem pulliturg,” kiitis ta. Tema sõnul on üks positiivne märk USA tööhõive järjepidev paranemine neljandat kuud järjest, langetades töötuse määra 6,3 protsendile. Samuti on kõik viimase majanduskriisi ajal kaotatud 8,7 miljonit töökohta nüüdseks taas kaetud.

Lisaks positiivsetele väljavaadete tööjõuturul räägib aktsiainvesteeringute kasuks alternatiivide puudumine. “Kui 10aastaste võlakirjade tootlus on umbes 2,5%, siis ma kahtlen, et investorid või institutsioonid tormaksid ostma,” märkis Leong. “Miks nad peaksid seda tegema, kui on võimalik soetada tõusupotentsiaaliga dividendiaktsiaid?”

Ka globaalse majanduse käekäiku peab Leong positiivseks, sest erinevalt osa asjatundjate ennustustest pole Hiina vajunud majanduslikku kuristikku ning üle paari aastakümne paistab Jaapanis tõusumärke.

Mõne kuu eest korrektsiooni läbinud  USA väikese turuväärtusega ettevõtetest koosnev Russell 2000 indeks on tänavu näidanud kasvu 3,86% ja kaupleb rekordtasemete juures. “Praeguses olukorras soovitan endiselt pikaks minna, aga samal ajal võtke kindlasti osa kasumist välja,” resümeeris Leong.

Kuidas lõigata kasu? Seeking Alpha soovitab ­eelistada eeskätt blue chip-aktsiaid, mille näol on tegemist sektori liidrite ja väga likviidsete aktsiatega. Teiste seas kasutab sama strateegiat investeerimisguru Warren Buffet. Samuti võiks kaaluda kindlaid dividende maksvaid ettevõtteid.

Money Morningu investeeringute peastrateegi Keith Fitz-Geraldi sõnul võiks investorid korrektsioonist kasu lõigata. Esiteks soovitab ta võtta sisse positsioon mõnes börsi langusele panustavas fondis. Teiseks soovitab ta teha ostunimekirja, sest kui turud kukuvad, muutuvad paljud head aktsiad odavaks. Ta soovitab pilku peal hoida elektriautode tootjal Tesla ja Amazoni internetikaubamajal.

  • Krahhiks peaks raha uuesti maksma hakkama

Peeter Koppel, SEB privaatpanganduse strateeg
Jah, muidugi, kõik on võimalik, kui selleks eksisteerivad õiged eeldused. Minul on krahhi ühte eeldust hetkel raske näha.

Selleks, et jõuliselt aktsiaid müüa, peaks raha uuesti n-ö maksma hakkama. Raha, antud juhul dollar, peaks tagasi saama oma akumulatsioonivahendiks olemise usaldusväärsuse. Maailmas peaks tekkima suuremal hulgal neid, kes mõtleks, et “Okei, dollarit 10 aastat hoida 2,7se tootlusega on täiesti hea mõte.”

Varahindade inflatsiooni kütuseks oleva ­Föderaalreservi tegevuse kontekstis on mul seda, et raha vanal heal moel maksma hakkab, raske näha. Lisame siia Euroopa ja Jaapani keskpanga tegevuse ning saame konteksti, mis toidab varahindade inflatsiooni ilmselt ka edaspidi. Võimaliku korrektsiooni suurusena näen maksimaalselt 10% viimasest ajaloolisest tipust.

Plaanikomiteed pole vaja. Üks asi on see, et Fed ohjab majandust ka rikkusefekti kaudu ning teisest küljest tähendaks selline korrektsioon midagi sellist, mis suisa karjuks täiendava stimulatsiooni järele.

Kui te nüüd küsite, kas mulle meeldib selline maailm, kus keskpangad varade hindadele kaudselt “põrandaid” kehtestavad, siis ei meeldi. Ma tahaks elada maailmas, kus tähtsaim asi on valuatsioon, mitte keskpanga kui tänapäevase plaanikomitee bilansimahu dünaamika.

 

Tasub teada

  • Viis märki, mis viitavad korrektsiooniohule

Wells Capital Managementi peastrateeg Jim Paulseni sõnul tuleks investoritel korrektsiooniohtu silmas pidada senisest enam just siis, kui nad tunnevad, et aeg on loorberitel puhata. Paulsen reastas viis faktorit, mis võivad tüürida korrektsioonini.

Hüppeline kasumite kasv. S&P tõus on alates aasta algusest olnud Paulseni selgitusel kontrollitud ja metoodiline. Korrektsiooni risk suureneb, kui kasumite kasv kiireneb.

Korrektsioon ei paista tõenäoline. Karud ehk langusele panustajad on järjepidevalt viidanud tõenäolisele korrektsioonile. Paulseni hinnangul tõuseb aga korrektsiooni risk kõige suurema tõenäosusega just siis, kui see paistab vähem tõenäoline. “Praegu ei ole üldist eufooriat,” leidis ta.

Kasvavad võlakirjade tootlused. Madala tootluse tõttu on aktsiate populaarsus tänavu tõusnud ning selleks, et korrektsioonirisk märkimisväärselt tõuseks, peaks 10aastase tähtajaga riigivõlakirjade tootlus Paulseni hinnangul kasvama vähemalt üle 3 protsendi.

Tõusvad murepilved inflatsioonisurve kohal. Praegu ei muretse investorid Paulseni hinnangul veel üleliia inflatsiooniväljavaadete pärast, ent see võib mõne kuu jooksul muutuda. “Nii aktsiad kui ka võlakirjad on inflatsioonitõusu tõttu haavatavad, aga praegu on potentsiaalsed ülekuumenemise hirmud, mis võiks aktsiaturgudel korrektsiooni põhjustada, veel väikesed.”

Föderaalreservi kärpe­kavad. Tänavu loodab USA Föderaalreserv lõpetada stiimulmeetmete programmi, mis võib omakorda kaasa tuua kõrgemad intressid ning piirata majanduskasvu. Veel üks faktor, mis võib turulanguse vallandada, on Paulseni kinnitusel kahtlused, et Föderaalreserv võib olla sunnitud kärpekavasid kiirendama.

Allikas: MarketWatch

 

Kommentaar

  • Korrektsioon tooks nõrkushetke ka teistel börsidel

Vallo Lees, LHV analüütik
Aktsiaturgude prognoosimine lühiajalises perspektiivis on äärmiselt raske, sest liikumised kipuvad olema üsna juhuslikud.
Argumente koheseks tõusuks või languseks võib olenemata turusituatsioonist lugeda kümnete kaupa ning milline neist peale jääb, on võimatu öelda. Võtame näiteks ühe enamlevinud näitaja – valuatsiooni. USA aktsiaturgude aktsia hinna-kasumi suhe on alates 2012. aasta juulist püsinud pealpool ajaloolist keskmist, kuid mingit korrektsiooni, rääkimata krahhist, pole järgnenud, vaid aktsiaturud on samal ajal tõusnud üle 40%. 
Asi on selles, et enamik ajast kauplevad aktsiaturud laias väärtusvahemikes, olles kord ülehinnatud, kord alahinnatud. Aktsiaturgudel ei eksisteeri seaduspärasust, mille kohaselt turg kohe korrigeerib oma valuatsiooni, et see vastaks ajaloolisele keskmisele või õiglasele tasemele ja seega püsib aktsiaturg ülehinnatud/alahinnatud määramata aja. Õigupoolest on USA aktsiaturg päris kaua ilma korrektsioonita vastu pidanud ning selle esinemine ei tohiks turuosalistele üllatusena tulla.

  • Eelista Euroopat

Andres Suimets, Swedbank Marketsi valdkonnajuht
Meie hinnangul on USA turg muutunud kalliks ning korrektsioonioht on reaalne. Ühelt poolt toetab USA majandust taastuv kinnisvarasektor, aga ka riigi eelarvepoliitika, samas kui aktsiad on muutunud kalliks nii ajaloolisi tasemeid vaadates kui ka teiste turgudega võrreldes.
Tsükliliselt kohandatud S&P suhtarv ületab oma ajaloolist keskmist oluliselt, kaubeldes ligi 25% mediaannäitajast kõrgemal, mis peaks meie hinnangul investoreid ettevaatlikuks tegema. Samas on keskpankade ­tegevus jätkuvalt kapitali­turge soosiv.
Regionaalselt eelistame ­Euroopa aktsiaid, mis on atraktiivsematel hinnatasemetel, aga siin tuleb kaaluda erinevate riikide väärtpabereid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. June 2014, 20:03
Otsi:

Ava täpsem otsing