Vaivara ohtlike jäätmete keskus ikka suletud

19. juuni 2014, 00:00

Keskkonnaministeerium ei ole siiani suutnud tööle saada 2012. aasta sügisel suletud Ida-Virumaal Vaivara vallas asuvat Eesti ainukest riiklikku ohtlike jäätmete ladestuskohta.

Kuigi operaator võidakse lähiajal käitluskeskusele saada, võib puhastusseadmete töölesaamiseks kuluda veel poolteist aastat.

Aastate eest 185 000 euro eest keskusele ehitatud nõreveepuhastid ei tööta, nüüd on keskkonnaagentuur esitanud taotluse saadapuhastusseadmete parendamiseks toetust Euroopa Liidu ­Ühtekuuluvusfondist. Koostatakse ka lähteülesannet hilisemateks projekteerimis- ja ehitushangeteks. Kui palju kõik maksma läheb, ei osatud keskkonnaagentuurist praegu öelda. Küll loodetakse puhastusseade tööle saada hiljemalt järgmise aasta lõpus.

Ainult üks pakkumine. Samal ajal on käimas läbirääkimistega hange Vaivara ohtlike jäätmete käitluskeskuse (OJKK) operaatori leidmiseks. Hankele kvalifitseerusid Eesti Keskkonnateenused, keskuse üle-eelmine rentnik Ecopro ja Ragn-Sells. Pakkumise tegi ainult Ragn-Sells.

“Tingimused olid sellised, et operaatori riskid on väga suured. Maksad garantiiraha ära ning hakkad renti maksma, samal ajal aga puhastusseade ei tööta ning iga hetk võidakse sind kontrollima tulla ning trahvi teha,” põhjendas Eesti Keskkonnateenuste juht Argo Luude, miks nad pakkumist ei teinud.

Luude sõnul on täiesti arusaamatu, mis selle riigile kuuluva keskuse ümber on aastate jooksul toimunud ning miks keegi selle eest ei vastuta. “Maja põleb, aga kõik istuvad rahumeeli edasi ja arutavad, kes ja kas üldse peaks tuletõrjesse helistama. Erafirmas oleks sellised inimesed ammu minema löödud,” imestas ta.

Tagatisraha on viis korda kasvanud. Ka Ecopro juhataja Neeme Reinapi sõnul olid hanketingimused tellija poole kaldu ja nad ei julgenud olukorras, kus puhastusseadmeid pole tööle saadud, pakkumisega riski võtta. Ainuüksi tagatisraha küsib tellija 1,5 miljonit eurot. Eelmisel hankel oli see summa viis korda väiksem.

Ragn-Sellsi ärijuht Agu Remmelg märkis, et alanud läbirääkimiste käigus saab selgeks, kas ettevõte esitab ka lõpliku pakkumise või mitte.

 • Üks probleem teise otsa

Eelmine OJKK operaatori leidmise hange toimus 2012. aastal ning sama aasta oktoobrist asus Vaivaras tööle OÜ ­Ekoservis Teenused. Paraku tuli keskuse väravad peagi sulgeda, sest keskkonnainspektsioon leidis, et ettevõttel polnud ohtlike jäätmete litsentsi Vaivaras tegutsemiseks ning keskkonnaamet peatas seepeale osaliselt keskkonnakompleksloa kehtivuse.

Ekoservis Teenused on kohtusse esitanud hagi Eesti riigi vastu ülemäära makstud rendi ja rendi ettemaksu jäägi tagastamise nõudes. Keskkonnaministeerium peab nõuet alusetuks.

Vaidluses on Ekoservis Teenused trumbiks, et keskuse puhastus­seadmed ei tööta ning sellest ei olevat neid teavitatud.

Äripäeva andmetel on ette­võte ja ministeerium jõudnud kokkuleppele rendilepingu täitmise garantiisumma, ligi 310 000 euro vabastamiseks.

Keskkonnaministeeriumis koostati mullu sise­audit, milles leiti, et ministeerium sai sellest, et puhastusseadmed ei tööta, teada alles 2013. a talvel.

Keskkonnaministeeriumi ­siseauditi osakonna juhataja Urmas Hallika imestaski eelmise aasta lõpul Äripäevaga kohtudes, et miks aastatel 2003–2012 keskust pidanud ­Ecopro ja ­ministeeriumi allasutus keskkonnateabe keskus (praegu keskkonnaagentuur – toim) seda ei märganud.

Siseauditi tulemusena karistati hoiatusega tollase kesk­konnateabe keskuse haldusosakonna juhatajat Tiit Tamme.

Tegelikkuses ei olnud probleem aga ministeeriumile teadmata. “Mina küll teadsin, et seal on KIKi rahaga ehitatud puhastusseade ja et see ei tööta. Ma olen kohapeal käinud ja seal on tõesti väga palju aastaid kerinud üks probleem teise otsa ja lõpuks on väga palju suuri jamasid,” lükkas mullu detsembris Hallika väited ümber eelmise aasta juunini keskkonna­ministeeriumi kantsleriametis olnud Rita Annus.

 

Kommentaar

 • Praegused seadmed on vananenud

Kadri Kauksi, keskkonnaagentuuri pressiesindaja
Vaivara OJKK tegevuse alustamine sõltub läbirääkimiste kestusest. Loodame läbirääkimistega lõpetada järgmise kuu jooksul. Kui leping sõlmitud ning valdus üle antud, siis edasine sõltub sellest, kui kiiresti uus rentnik saab keskkonnaload ja litsentsid, mis on vajalikud keskuse avamiseks.
Veepuhastuskompleksi puhastusseadmed on tehniliselt vananenud ega vasta nõuetele. Lisaks ei suuda need seadmed kindlustada karmistunud seadusandlike nõuete täitmist heitveele lubatud saasteainete piirväärtuste osas.

 

Üks küsimus

 • Mida olete teinud probleemi lahendamiseks?

Keit Pentus-Rosimannus, keskkonnaminister
Kui info Vaivara võimalikest probleemidest minuni jõudis, andsin korralduse algatada erakorraline audit, et tegelik olukord välja selgitada. See pilt, mis avanes ja mis kümmekonna aasta tagust probleemi kajastas, ei olnud meeldiv. Nagu sarnastes olukordades kipub olema, oli mul valida halbade ja väga halbade lahenduste vahel.
Kõige olulisem ja esmasem oli tagada reostusohu likvideerimine. Selge oli, et oleks olnud lubamatu jätkata samal viisil, nagu see keskus 2000. aasta keskpaigast toimetas.
Olen andnud Vaivara haldavale keskkonnaagentuurile suunised selleks, et tagada tekkinud keskkonnareostuse ohu likvideerimine, keskus nõuetekohaselt uuesti tööle saada ja välja selgitada, kes korralageduse eest vastutab.
Minu kindel nõudmine on olnud, et ohtlike jäätmete keskus tuleb võimalikult kiiresti tööle saada selliselt, et ohutus oleks täielikult tagatud. Ohtlike jäätmete äraandmise võimalused on ka praegu täiesti olemas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  18. June 2014, 19:00
  Otsi:

  Ava täpsem otsing