Ettevõtjad on valmis maksuameti tulekuks

20. juuni 2014, 00:00

1. juulil jõustub töötajate registreerimise nõue ning maksuamet kontrollib juulis ja augustis põhjalikult nii ehitusobjektide kui ka teenindusasutusi.

“Kui juuli esimesel nädalal me peamiselt teavitame ettevõtjaid ja väärteomenetlusi ei alusta, siis juba teisel nädalal eeldame, et andmed on kontrollitud ja sisestamisvead parandatud. Siis alustame menetlust, kui avastame mõne registreerimata töötaja,” sõnas maksuameti kontrolliosakonna juhataja asetäitja Kaido Lemendik. “Kui tööandja jätab töötaja registreerimata, saab maksuhaldur rakendada sunniraha kohustuse täitmisele suunamiseks ning alustada väärteomenetlust,” selgitas Lemendik.

Juulis alustav töötajate register ja maksuameti lauskontroll näitavad Mamo Food OÜ perenaise Margit Härma sõnul seda, et maksuametil on tõsi taga. “Toitlustuses on ränk mõju nn mustadel palkadel. Need ettevõtted, kes maksavad ausalt makse, on olukorras, kus nad peavad midagi müstilist välja mõtlema, et tööjõukulu koos maksudega kuidagimoodi oma tegevusse sisse arvestada,” märkis Härma. “Kui maksude pealt saab ligi poole rahast säästa, siis on selge, et konkurentsieelis on tohutu.”

Ta lisas, et võib küll olla tüütu iga proovipäevaline kirja panna, aga see pingutus ja töö on väärt aja kulutamist. “Äkki tõesti hakkab toitlustuses olema nii nagu mujalgi, et töötaja ei küsi musta palka juurde,” sõnas Härma.

Härma sõnul toob uus kord juurde lisatööd. “Aga see protseduur ei ole nii keeruline ja ma ei usu, et see nüüd ettevõtte pankrotti viib,” lisas ta.

Probleem proovipäevadega. Ka Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimehe Verni Loodmaa sõnul ei tule 1. juulil jõustuv töötajate registreerimise seadus ühelegi ettevõttele üllatusena ning ta ei näe probleemi ka maksuameti kontrollimises. “Ei ole suurt vahet, mis kuupäeval hakatakse kontrollima, kuigi möönan, et hotellidel ja restoranidel on suvi kõige kiirem aeg. See küll toob pisut ebamugavust, aga ettevõtted on saanud ennast selleks ette valmistada,” lausus Loodmaa.

Loodmaa sõnul on teenindussektori jaoks probleem mujal. “Küsimus ei ole registreerimises, iseenesest on võimalik see ühe näpuliigutamisega ära teha. Küsimus, millele me oleme ka seadusandja tähelepanu juhtinud, on see, et nüüdsest ei ole võimalik anda inimestele ilma registreerimata proovipäevi,” lausus Loodmaa. Tema sõnul on see täiendav koormus. “Teenindussektoris on võimatu inimest tööle võtta, ilma et töövõtja ja -andja saaks oma valmisolekut konkreetse töö tegemiseks kontrollida,” rääkis Loodmaa. “Ma ootaks, et maksuametnikud oleksid mõistvad.”

Tema sõnul ei saa lähtuda sellest, et ettevõtted on pahatahtlikud. “Tööstusharus tervikuna on maksukuulekus aastast aastasse paranenud ning liit on teinud maksuametiga palju koostööd selleks, et luua ausa ettevõtluse maine.

 

Tasub teada

 • Üks nädal vigade parandamiseks

1. juulist peab töötamine olema registreeritud e-maksuametis töötamise registris. Kui enne 1. juulit on kõik töötajad haigekassas juba registreeritud ning uusi töötajaid ei lisandu, tõstab maksu- ja tolliamet kõik andmed haigekassa süsteemist üle ning tööandjale ei kaasne täiendavat registreerimiskohustust.
Kui tööandjal on sõlmitud mõni võlaõiguslik leping, mille alusel ei teki õigust ravikindlustusele ja mis ei pea seetõttu olema haigekassas praegu registreeritud, tuleb tööandjal see töötamine juuli esimesel päeval registreerida.
Enne kontrolle on tööandjal veel nädal aega oma andmed üle kontrollida ning täpsustada.

Allikas: Kontrolliosakonna juhataja asetäitja Kaido Lemendik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  19. June 2014, 18:40
  Otsi:

  Ava täpsem otsing