Puhkepäev. “Meisterkokk” – lihtne, kuid võluv komöödia

20. juuni 2014, 00:00

Jamie Oliveri kokasaateid on nähtud küll, vahelduseks võiks nüüd seada sammud kinno ning vaadata ka toiduteemalist filmi, mis paneb hindama kokakunsti ja oskust end mugavustsoonist välja rebida.

Lavastaja ja produtsent Jon Favreau teab, kuidas Hollywood töötab. Kassamagnet eeldab A-klassi staare, keda armastavad nii teismelised kui ka keskealised. Seejärel tuleb panna nad maailma, kus head võidavad pahad. Kui võimalik, siis võiks peakangelasel ka mõned imetabased võimed olla.

Just Favreau taktikepi all valmisid “Raudmehe” filmid, samuti üks viimaste aastate kummalisemaid hitte “Tulnukad ja kauboid”. Nii mõnigi kunagine vesternistaar keeraks end hauas ringi, kui kuuleks, et Metsikus Läänes madistasid ufod.

Kassahittide vastand. Selle kõrval on üllatav, et nüüd jõuab kinodesse madalaeelarveline indie-komöödia “Meisterkokk”, kus Favreau on nii stsenarist, lavastaja kui ka peaosatäitja. Ta kehastab kokk Carl Casperit, kes ütleb üles töö Los Angelese kõrgeklassilises restoranis pärast seda, kui ta ülemus (Dustin Hoffman) hakkab talle köögis loomingulisi ettekirjutusi tegema. Ta kolib hoopis Miamisse, kus avab toiduputka. Ratastel toitu tehes leiab ta taas kire toidu tegemise vastu.

See on lihtne looke, mis justkui kõverpeegeldus režissööri tavapärastest filmidest.

Komöödia on pälvinud kriitikutelt kiidusõnu, kuid on selge, et see pole mõeldud rahamasinaks. Favreau rääkis väljaandele Vulture, et ta on jõudnud punkti, kus saab endale lubada töid, mis on talle hingelähedased. Ta ei pea mõtlema filmikompaniide nõudmiste peale.

Paneb maitsemeele tööle. Juba filmi tutvustus ütleb ära, et film lõppeb helgetes toonides. “Mulle meeldivad õnnelikud lõpud. Elus on niigi asju, mille pärast kurvastada. Kui sa vaatad filmi, siis võiks sõnumiks olla, et igas olukorras jääb ikka alles lootus, et läheb paremaks,” selgitas Favreau.

Tõsi, mis põhjust kurta mehel, kes saab filmis semmida selliste näitlejataridega nagu Scarlett Johansson ja Sofia Vergara. Staaridest teevad veel kaasa Robert Downey Jr ning Oliver Platt.

Washington Posti filmikriitik Michael O’Sullivan kirjutas, et filmi plussiks on just ehedad stseenid toidu valmistamisest, mida võiks võrrelda teleris nähtavate kokasaadetega. Ta kiitis ka teravat huumorit, mis ironiseerib sellegi üle, kuidas inimesed sotsiaalmeedias pidevalt toidupilte jagavad. Lisaks tekitab film automaatselt isu mõnes õdusas söögikohas laud reserveerida.

 

Komöödia

  • “Meisterkokk” – 2014

Lavastaja: Jon Favreau
Osades: Jon Favreau, Robert Downey Jr, Scarlett Johansson, Sofia Vergara, Oliver Platt, Dustin Hoffman jt.
Filmi pikkus: 1 h 55 min
Kinodes alates:  20.06

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2014, 16:30
Otsi:

Ava täpsem otsing