Puhkepäev. Pärnus säravad elusad klassikud

20. juuni 2014, 00:00

Pärnu Linnagaleriis ja Pärnu Kunstnike Majas on vaatamiseks elavate klassikute  elav looming.

Näitusega “Elav klassik” ollakse jätkamas vahepeal katkenud Kunstisuve näituste traditsiooni. Kuraator Eveli Variku sõnul kujunes näitus ise ja rõõmustav oli, et kolmekümne kolmest esindatud kunstnikust pea pooled panid näitusele välja just selle tarvis tehtud tööd.

Näituse kontseptsioon peituski kunstnikes, kellest enamik on teada-tuntud, mõned neist maalinud juba koguni kolmkümmend aastat, ja nende töödes enestes.

Põnevad teemad. Silma paljud pilkupüüdvad taiesed. Nende seas näiteks Mall Nukke söejoonistused oma meisterliku materjalikäsitluse ning vägagi aktuaalse teema – inimeste  võrgustumine – poolest. Samuti Mari Kurismaa müstilised maastikud taevatreppide ja hingetihnikutes ekslemisega ning Juss Piho väga hea maalitehnikaga figuraalsed kompositsioonid, mille teema jäi tõsi küll ainult mõnevõrra uduseks.

Tõeliselt särasid veel noore skulptori Maigi Magnuse mehe keelt näitavad naisakt-skulptuurid “Sex on the shelf”, mis on juba ammu mahagi müüdud, ning Leo Lapini siiditrükis 33 musta ja värvilist ruutu.

Pärnu Kunstnike Majas jätkuva väljapaneku ehteks oli kahtlemata Riho Kulla poolt Pärnu jaoks valmistatud skulptuur “Tuult tiibadesse”, mis galerist Alar Raudoja sõnul mahtus millimeetri täpsusega  maja uksest sisse. Algselt oli erinevaid auhindu võitnud taies mõeldud ühte Pärnu kooli basseini alumist otsa pidi otse vette, aga nüüd troonib see dünaamiline teos kindlalt maas.

Kaks peatuspunkti. Tähelepanu äratas veel Sirje Eelmaa sari “Kunstiost” ning Mari Roosvalti juba Tallinna Kunstihoone kevadnäitusel silma jäänud fotole maalitud sari Tallinna parkide hetkeseisust.

Suurem osa näituse väljapanekust asub Pärnu Linnagalerii ruumides, seejärel jätkub see jalutuskäigu kaugusel asuvas Pärnu Kunstnike Majas, milleni juhatavad asfaldil olevad värvilised tähised. Järgmisele aastale mõeldes võiks kunstnike töid aga ehk põlvkondade kaupa järjestatuna esitleda.

 

Hinnang

 • “Elav klassik”

Hinnang: 8

Pärnu Linnagaleriis (Uus 4, Pärnu)  ja Pärnu Kunstnike Majas (Nikolai 27, Pärnu)
Näitus on avatud kuni 19.07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  19. June 2014, 16:25
  Otsi:

  Ava täpsem otsing