Ootamatu trahv röövis Eesti künnimehelt võidu

21. juuni 2014, 09:11

Eesti künnimees Kaspar Järvala oli Venemaa lahtistel künnimeistrivõistlustel kinni võidus kuni selgus, et tema tulemusest arvutatakse maha eksimuse eest maksimaalsed 20 punkti.

Võistlus toimus 2.-7. juunini Suzdalis. Veel enne lõputseremooniat olid kõik kindlad, et meetrikõrgune võidukarikas kuulub Eesti künnimehele, kellel oli kõige ilusam künd ja selle eest saadud kõrgeimad punktid. Kahjuks selgus, et tehtud oli üks künniviil vähem. Juhendi kohaselt võis eksimuse eest trahvida 1-20 punktiga. Tehti maksimum trahv. Mahaarvatud 20 punkti langetasid mehe viiendaks.

Elu ilusaim avavagu

Künnivõistlusel anti kõigile kätte ühesugused traktorid ja adrad. "Osad neist olid ikka nii kõverad, et neid õigesti kündma seadmine nõudis aega ja vaeva. Treeningpäeval sain adra nii hästi jooksma, et korraldajad saatsid teised kündjad minu juurde õppima, kuidas atra reguleerida," rääkis Järvala. "Millegipärast anti see traktor ja ader esimesel võistluspäeval aga hollandlasele ja mulle näidati kätte teine komplekt. Ega ma vaielda saanud, aga seda atra ei jõudnud ma enam reguleerida, sest kohe tuli minna kündma," nentis Järvala. "Tuletasin siis kõik Ianiga (Ian Daniel on Kaspar Järvala künnitreener) kasutatud võtted meelde ja pingutasin."

Alagrupis jäi Järvala kolmandaks. Kuid polnud hullu, sest finaali pääses 10 paremat. Ka eelvõistlusel teenis Järvala 10 trahvipunkti. Seekord trahviti teda selle eest, et tuli korra traktorilt valelt poolt maha.

Finaaliks loositi adrad uuesti. Järvala ütles, et võistlustükk sattus lohkude ja küngastega, kuid möönis, et ega teistelgi palju siledamad pinnad olnud. "Finaalis tuli mul elu ilusaim algusvagu!" rõõmustas ta. Algusvagu andis kindlust ja edasi läks sama korralikult.

Võrdsed võimaluste juures loevad kogemused

Kui kõigil võistlejatel on ühesugused traktorid ja adrad, sõltub tulemus peamiselt varasemast tehnilisest kogemusest. "Mõni komplekt võis teistest parem olla, aga seda ette ei teadnud, missugune mulle sattub," rääkis Järvala. "Hollandi kündja ja tema treener tunnistasid, et nemad ei saanud finaalis oma loosiatra nii hästi kündma nagu mina," lisas ta.

Järvala arusaamist mööda oli Hollandi ekspert ja kündja Venemaale kutsutud, kuna Venemaal soovitakse künni Euroopa meistrivõistlusi korraldada.

Võitjale kingiti traktor

Venemaa meistrivõistlustel võisteldakse ainult pöördatrade klassis. 2012. aastal oli osavõtjaid 23, mullu 18 ja tänavu 38.

Künnivõistlused võitis hollandlane Rienko Jan Werkman, teise koha ja Venemaa meistrivõistluste arvestuses esikoha ning auhinnatraktori Agromaš 85TK sai Rjazani oblasti mehhanisaator Andrei Šal. Meie künnimees Kaspar Järvala sai 5. koha.

____________________________________________________________

Eesti kündja oli Venemaal meediamagnet

Kaspar Järvala andis nädala jooksul rohkelt intervjuusid Vene meediale. Fotosid ja intervjuusid, mis Kaspari kündmise juures tehti, võib internetiavarustest ja Venemaa telekanalitest ohtralt leida. Tõlgi ja abimehena kaasas olnud Jaanus Kaljula ütles lõpuks, et ta juba teab, mida ma räägin, jutustas Järvala intervjuude andmisest.

Tehnikumis õpitu aitas võita kihlveo

Otse võistlusplatside kõrval oli raskeveohobuste demonstratsioon. " Juba kündmise ajal märkasin silmanurgast, et kohalikud ei saa kuidagi hakkama hobuse veokile laadimisega," Kaspar Järvala.

Kui esimesed künnimuljed abimees Jaanus Kaljulaga olid jagatud, vedas Järvala ühe korraldajaga kihla, et paneb hobuse 5 minutiga auto peale. "Tulime Jaanusega sellega lahedasti toime," naeris Järvala, kes oli Kehtna tehnikumis õppides harrastanud ka ratsasporti ning tunneb hobuseid niisama hästi kui tehnikat.

Kaspar Järvala kutsus Venemaa künnilegendi poja Eestisse võistlema. Kui Kaliningradi oblasti Gurjevi rajooni Gurjevi-nimelise kolhoosi mehhanisaator Jevgeni Nizovskihh 1968. aastal 29. septembril Tartu näidissovhoosis peetud esimestel üleliidulistel künnivõistlustel ratastraktorite klassis tšempioniks krooniti, oli tema noorim poeg Jevgeni neljaaastane.

Nizovskihhi kõik neli poega kippusid isa traktorirooli. Noor Jevgeni kündis juba 10 aastasena. VII klassi õpilasena võitis ta rajooni koolinoorte künnivõistlused. Tuli kahekordseks Nõukogude Liidu noorte künnimeistriks. Vaid kaks kuud peale armeeteenistust töötas Jevgeni linnas leivavedajana, hiljem on kogu ülejäänud elu töötanud mehhanisaatorina samas kolhoosis kus isa.

2009. aastal eraldus majandist taimekasvatuse osakond, mis sai nimeks OOO Agrostandard. Firmal on 700 ha maad ja 20 töötajat. Agronoomina töötab seal ka Jevgeni 24 aastane poeg Nikita.

2013. aastal võitis Jevgeni Venemaa meistrivõistlused. Auhinnatraktor Agromaš 85TK on hindamatu abiline oma majapidamises, sest perel on 6 ha maad ja peetakse loomi.

Osalemine 2013. aasta künni MMil Kanadas oli künnimehele esimene välisreis. Kaspar Järvala kohtus Jegveni Nizovskihh juunioriga Suzdali võistlustel. Järvalal oli kaasas kolm fotot 1968. aastal Eestis toimunud esimestest Nõukogude Liidu künnimeistrivõistlustelt, kus Jevgeni Nizovskihhi isa meistriks krooniti. "Kutsusin Jevgenit Eestisse künnivõistlustele. Ta oli meelespidamisest liigutatud. Kohtusime tagasiteel veel kord Moskvas Punasel väljakul," rääkis Järvala.

Järvala leidis Suzdalis kolleegide seast veel uusi tuttavaid, kellele näitas 1960. aastate künnivõistluste pilte. "Ei teatud ega usutudki, et kunagi meil sellised künnivõistlused olid," kommenteeris Järvala huviliste emotsioone.

Artikkel ilmus 19. juunil Äripäeva eriväljaanne Põllumajandus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. June 2014, 10:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing